Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

Stolica Danii, Kopenhaga, przyciąga nie tylko amatorów ciekawych i nietypowych muzeów oraz kościołów, ale też tych którzy uwielbiają podziwiać wspaniałe zabudowy i lokalną architekturę zarówno z poziomu licznych deptaków, jak i łodzi poruszających się po całym mieście. Należąc do jednej z dwóch grup z pewnością nie uda Ci się zobaczyć wszystkiego w dwa dni, ale warto próbować. Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

Wycieczka kanałami w Kopenhadze

Jak przystało na miasto portowe nastawione na turystykę, odbudowany port Nyhavn w Kopenhadze to jedna z kluczowych i najbardziej fotogenicznych atrakcji turystycznych miasta. Barwne kamieniczki ustawione nad wąskim kanałem, żaglówki zacumowane do nadbrzeża, kawiarenki i szansa zwiedzenia miasta z poziomu barki poruszającej się po kanałach właściwie bez przerwy to zdecydowanie ważny punkt wyprawy do Kopenhagi. Wycieczka kanałami Kopenhagi to jednak nie tylko okazja do ciekawych fotografii upamiętniających wycieczkę, ale też szansa na zobaczenie miasta z zupełnie innej perspektywy – wśród ciekawszych miejsc, które z pewnością większe wrażenie robią właśnie z poziomu wody jest Copenhagen Opera House, będąca obecnie jedną z najnowocześniejszych oper na całym świecie. Będąc już na lądzie warto zajrzeć też do środka opery, jednak nic nie zastąpi cudownej architektury jaką może pochwalić się z zewnątrz.

Plac Ratuszowy z wieżą zegarową

Klasyczny punkt turystyczny miasta z charakterystyczną, 106-metrową wieżą zegarową na której szczyt (i najwyższy taras widokowy w mieście) prowadzi ponad 300 stopni. To dobre miejsce na rozpoczęcie zwiedzania miasta – przy dobrej pogodzie panorama wraz z widokiem na port wygląda naprawdę pięknie. Plac Ratuszowy przyciąga także innymi atrakcjami – na placu znajduje się między innymi Smocza fontanna, ozdobiona miedzianymi figurami byka i smoka, sam ratusz wybudowany z czerwonej cegły, niezwykle precyzyjny zegar ratuszowy pokazujący kalendarz gregoriański, juliański, daty zaćmień słońca i księżyca oraz położenie gwiazd, a także pomnik Hansa Christiana Andersena, którego w Kopenhadze nie mogło zabraknąć.

Ogrody Tivoli

Każdy turysta, który choć raz odwiedził Kopenhagę przyzna, że Ogrody Tivoli to zdecydowanie jedna z największych atrakcji dzisiejszej Kopenhagi. Znajduje się tu przede wszystkim najsłynniejszy w Danii lunapark rozciągający się na powierzchni 9 ha! W Ogrodach Tivoli dostępne są różnego rodzaju karuzele i kolejki górskie,  ale gości zabawiają też liczni akrobaci, muzykanci, tancerze i aktorzy, którzy odgrywają sceny z bajek Andersena. To właśnie w Ogrodach Tivoli znajduje się też najbardziej prestiżowa sala koncertowa Danii – Tivolis Koncertsal.

Wśród charakterystycznych punktów Tivoli warto zobaczyć też jezioro, które jest pozostałością fosy, oraz atrakcję Star Flyer – 80 metrową konstrukcję z której można podziwiać okolicę. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu również pałac mauretański, przed którym znajduje się fontanna bąbelkowa oraz średniowieczny zamek. Odwiedzając Kopenhagę i planując wizytę w Tivoli warto nastawić się na cały dzień pobytu w ogrodach – cena za wstęp jest tu dość wysoka, więc warto wykorzystać wizytę do maksimum.

Pałac Christiansborg

Fani architektury skandynawskiej z pewnością nie mogą ominąć olbrzymiego, klasycznego pałacu Christiansborg pochodzącego z 1731 roku. Christiansborg był przez pewien czas siedzibą królów Danii, a dziś mieści się tu duński parlament i rząd. Oprócz samego zamku, który niewątpliwie zachwyca, uwagę przyciągają tu pomnik konny Fryderyka VII, kościół zamkowy, Muzeum Thorvaldsena, Muzeum Królewskich Stajen i Powozów oraz Muzeum Teatru. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest tu też wieża widokowa, na którą można wejść zupełnie za darmo i przy dobrej pogodzie, podobnie jak z placu ratuszowego, podziwiać panoramę miasta.

Jako bonus warto wspomnieć tu jeszcze o Amalienborg, czyli oficjalnej rezydencji królewskiej zwanej także pałacem zimowym. Pochodzący z końca XVIII wieku kompleks pałacowy przyciąga wspaniałymi ogrodami oraz Muzeum Pałacowym, a jeśli trafisz tam w odpowiedniej porze, jest szansa by podziwiać zmianę warty królewskich gwardzistów.

Muzeum Carlsberga

Jeśli jakiś alkohol miałby kojarzyć się z Danią, z pewnością byłoby to piwo Carlsberg i chyba nikogo nie zdziwi fakt, że w mieście muzeów nie mogło zabraknąć jednego oddającego cześć jego twórcy. Muzeum Carlsberga zachwyca nawet przed wejściem do środka – droga prowadzi tu przez dzielnicę charakterystycznych dla stolicy Danii małych, kolorowych domków, a samo wejście do muzeum znajduje się przy słynnej Bramie Słoni.

Zwiedzanie całego muzeum trwa około godziny, podczas której można prześledzić proces warzenia piwa, zapoznać się z barwną historią duńskiego browaru, zobaczyć kilka tysięcy piw z całego świata i skosztować dwóch lokalnych piw, których degustacja jest wliczona w cenę biletu. Wycieczka po muzeum zahacza także o stajnie będące domem dla wielkich, jutlandzkich koni pociągowych które początkowo wykorzystywano do dostarczania piwa wozami.

Zarówno cała Dania, jak i sama Kopenhaga mają do zaoferowania bardzo wiele ciekawych punktów turystycznych i choć trudno wymienić je wszystkie, wystarczy jedna wizyta w mieście by przekonać się że na odwiedzenie każdej możliwej atrakcji można poświęcić nawet cały tygodniowy wyjazd.

Poznaj inne stolice – Sztokholm, Oslo, Helsinki.