Ciekawostki z Helsinek

Helsinki, podobnie jak cała Finlandia są niezwykle ciekawym i zagadkowym zakątkiem Europy, który w ostatnich latach stał się dość mocno obleganym kierunkiem turystycznym dla wielbicieli natury, spokoju, chłodniejszej pogody i zapierających dech w piersiach zorz polarnych, które dla Finów są właściwie codziennością. I choć same Helsinki nie oszałamiają pod względem zabytków czy typowych obowiązkowych punktów turystycznych, niezwykłe widoki, przyjazna i żywiołowa atmosfera oraz nietypowe menu w lokalnych restauracjach zdecydowanie podnoszą rangę miasta. Co ciekawego warto wiedzieć o Helsinkach przed wyprawą do Finlandii i dlaczego odwiedziny w tej najbardziej wysuniętej na północ stolicy świata to obowiązek każdego turysty?

Helsinki – miasto parków, saun i designu

Fińska i skandynawska sztuka zyskuje coraz większe zainteresowanie szerszego grona projektantów i dekoratorów wnętrz, których urzeka panujący w Finlandii minimalizm i przywiązanie do natury. Helsinki to jednak nie tylko raj dla tych, którzy poszukują nowych dodatków do swojego minimalistycznego wnętrza, ale też dla wielbicieli saun, parków i heavy metalu. To właśnie z Finlandii pochodzi najwięcej znanych wykonawców tego gatunku i nic w tym dziwnego – jedną z najważniejszych dzielnic stolicy jest dzielnica klubowa, gdzie miejscowi bawią się przy naprawdę ciężkich brzmieniach.

Helsinki nazywa się też niejednokrotnie miastem parków, lub wręcz miastem w parku. Zieleń, którą można spotkać tam w mieście na każdym kroku trudno porównać z jakąkolwiek inną stolicą światową – jeśli lubisz żyć w bliskiej okolicy parku, w Helsinkach możesz wprowadzić się dosłownie gdziekolwiek – drzewa za oknem gwarantowane.

Helsinki – daleka północ Europy

Helsinki są jedną z najdalej wysuniętych na północ stolic świata – w ujęciu geograficznym leżą bardziej na północ niż choćby przylądek Farewell na Grenlandii czy Alaska! I choć Helsinki to jak najbardziej daleka północ Europy, nie należy spodziewać się tu typowych widoków polarnych czy Eskimosów – rozwój kulturowy i miejska zabudowa stoją na poziomie największych miast centralnej części kontynentu. Helsinki są wręcz wypełnione eleganckimi sklepami, uroczymi kawiarniami, miejskimi deptakami czy siecią ścieżek rowerowych. Choć więc nie można tu liczyć na zbyt wiele zabytków historycznych kojarzonych z typowymi atrakcjami stolic europejskich, Helsinki to zdecydowanie miasto warte obejrzenia – kultura Fińska jest inna od środkowoeuropejskiej, ale trudno nazwać ją nudną czy bezbarwną.

Chłodny klimat Helsinek nie powinien tu raczej nikogo zdziwić, choć i nawet tutaj zdarzają się zimą ocieplenia i dodatnie temperatury powietrza. Z reguły jednak śnieg zalega w Helsinkach od października do marca, a i lato nie należy do najcieplejszych. Co ciekawe z turystycznego punktu widzenia, latem można doświadczyć w Helsinkach tzw. białych nocy, gdzie słońce zachodzi na zaledwie kilka godzin i człowiek ma wrażenie, że nocy nie ma tu wcale. To właśnie wtedy lokalni mieszkańcy zdają się zapominać całkowicie o potrzebie spania czy odpoczynku, a aktywne życie towarzyskie w parkach i klubach trwa tu cały dzień i noc. Jeśli w ciągu roku słońca jest tu tak mało, nic dziwnego że latem wszyscy wychodzą na zewnątrz zgromadzić zapasy naturalnej witaminy D!

Ryby, renifery i lokalna kuchnia portowa

Helsinki to miasto czterech portów – dostęp do Bałtyku jest tu widoczny dookoła, zarówno w dzień jak i w nocy. Liczne latarnie morskie odbijają się tu od tafli wody tworząc niepowtarzalne widoki, które turyści podziwiają często z takim samym zachwytem jak same zorze polarne. Bliskość morza i liczne porty mają tu też ogromny wpływ na lokalną kuchnię – poza tradycyjnymi daniami fińskimi, w tym kultowymi daniami z renifera można tu najeść się najróżniejszych rodzajów świeżych ryb. Dla wielbicieli owoców morza Finlandia będzie zdecydowanie centrum dobrej kuchni.