Przeprowadzka do Skandynawii – jak dobrze ją zaplanować?

Miasto w Norwegii

Wielu Polaków wybiera kraje skandynawskie na swój nowy dom. Emigracja w tę część świata jest opłacalna ze względu na wysokie zarobki oraz dostępność miejsc pracy. Surowy klimat rekompensują atrakcyjne świadczenia socjalne oraz ochrona zdrowia na wysokim poziomie. Specjaliści z doświadczeniem, szczególnie w branży IT lub budowlanej, mają w Skandynawii szerokie perspektywy zatrudnienia. W Danii, Szwecji czy Norwegii również handlowcy, osoby z sektora medycznego oraz gastronomicznego są pożądane i cieszą się intratnymi warunkami pracy.

Formalności i dokumenty związane z przeprowadzką

Im wcześniej zaczniemy przygotowania do przeprowadzki za granicę, tym lepiej. Kilka miesięcy to dobry czas na spokojne załatwienie formalności i zgromadzenie potrzebnych dokumentów. Przed wyjazdem warto zadbać o:

  • – dowód osobisty – koniecznie trzeba sprawdzić jego termin ważności,
  • – paszport – jak wyżej,
  • – prawo jazdy (jeśli posiadamy),
  • – kartę EKUZ,
  • – akt urodzenia,
  • – akt zawarcia małżeństwa, jeśli jesteśmy po ślubie,
  • – zaświadczenie o niekaralności – wiele firm wymaga takiego dokumentu do zatrudnienia,
  • – świadectwo pracy, dyplom ukończenia studiów i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje.

W zależności od tego, czy wyjeżdżamy w pojedynkę, czy z rodziną, listę dokumentów trzeba dopasować do indywidualnej sytuacji. Akty, zaświadczenia oraz potwierdzenia wykształcenia i doświadczenia zawodowego warto wcześniej przetłumaczyć na język angielski, który zwykle jest akceptowany w skandynawskich urzędach i u pracodawców.

Przy wyjeździe na dłuższy okres lub na stałe jeszcze podczas pobytu w Polsce konieczne jest uregulowanie zobowiązań (spłata rat i najlepiej kredytów) i rozwiązanie umów, np. abonamentu telefonicznego i na Internet.

Po załatwieniu formalności zostaje organizacja samej przeprowadzki. Nawet jeśli żyjemy w stylu minimalistycznym, przewiezienie rzeczy na dużą odległość może być dużym wyzwaniem. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy transportowej.

Przeprowadzka do Danii, Szwecji lub Norwegii

Mimo tego, że ze wszystkich krajów skandynawskich Dania leży najbliżej Polski, przeprowadzka do Kopenhagi, Odense, Esbjergu czy Silkeborgu wymaga pokonania około tysiąca kilometrów. W przypadku Szwecji i Norwegii ta odległość może być nawet dwa razy większa, dlatego organizacja wszystkiego na własną rękę jest trudna.

Do transportu mebli i sprzętów domowych warto się odpowiednio przygotować, by całość bezpiecznie trafiła do nowego miejsca zamieszkania. A najlepiej skorzystać z usługi przeprowadzki do Danii z Jupiter – firmy, której pracownicy zdemontują rzeczy przeznaczone do przewiezienia, odpowiednio je zabezpieczą i załadują, a już na miejscu rozładują i ponownie zamontują lub ustawią we wskazanym miejscu. Również przewóz ciężkich i nieporęcznych przedmiotów takich jak sejf czy fortepian nie stanowi dla nich wyzwania. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, kiedy przewozimy sprzęt RTV i AGD, który łatwo może ulec uszkodzeniu. Samochody służące do przeprowadzek wyposażone są w pasy i belki zabezpieczające – w połączeniu ze specjalnymi opakowaniami zapewniają maksymalne bezpieczeństwo telewizorów, lodówek i szkliwa.

Analogicznie przy planowaniu przeprowadzki do Szwecji warto najpierw zajrzeć na stronę www.przeprowadzki-szwecja.pl i skonsultować się z profesjonalistami. Gwarancja bezpieczeństwa przewożonych rzeczy i organizacja przeprowadzki nawet w ciągu 24 godzin to niepodważalne atuty takiego rozwiązania. Firma Jupiter organizuje także przeprowadzki z Polski do Norwegii: www.przeprowadzkinorwegia.pl oraz pomiędzy krajami skandynawskimi.

Przeprowadzka Skandynawia

Najważniejsze: dobry plan i spokój

Wyjazd do innego kraju to emocjonujące i często stresujące wydarzenie. Odpowiednie przygotowanie pozwala jednak uniknąć chaosu i cieszyć się nadchodzącymi zmianami – tym bardziej że kraje skandynawskie plasują się w czołówce najszczęśliwszych społeczeństw. Jeśli decyzja o wyjeździe została już podjęta, życzymy powodzenia!