Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Sztokholm jest stolicą Szwecji, jednocześnie największym miastem tego państwa. Liczy około 800 tysięcy ludzi i jest głównym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym, turystycznym i przemysłowym.

Cały urok miasta opiera się na licznych wysepkach i przybrzeżnych skałach otaczających miasto, a także istniejących tam lasach, parków i jezior. Dzięki bogatej i długiej historii, miasto oferuje bardzo wiele atrakcji turystycznych.

Poniżej zostanie zaprezentowanych 10 miejsc wartych zobaczenia w Sztokholmie:

     1. Najważniejszym z nich jest Pałac Królewski, który jest jednym największych tego typu znajdujących się w Europie. Został on wybudowany pod koniec XVII wieku w stylu barokowym i po dzień dzisiejszy cieszy oko swoją architekturą. W samym zamku można zobaczyć apartamenty królewskie, trzy pałace muzea gdzie można dokładnie poznać historię tego miejsca, oraz podziemia.

     Znajdują się tam liczne skarby takie jak korony, miecze i inne symbole dynastii królewskich. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że jest on nadal zamieszkiwany przez obecną rodzinę królewską.

pałac królewski

2. Poza pałacem warto odwiedzić Drottningholm, najlepiej zachowaną rezydencję rodziny królewskiej. Wiele osób uważa, że jest ona dużo bardziej imponująca niż sam Pałac Królewski.

Drottningholm

3. W dalszej kolejności warto się udać do Gamla Stan, czyli starego miasta Sztokholmu, odwiedzając Stortorget – rynek. Jest ono położone na wyspach w samym centrum miasta, można tam podziwiać jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie.

gamla stan

4. Wartym odwiedzenia jest słynne Muzeum Alfreda Nobla, prezentujące w swoich zasobach ponad 700 sylwetek laureatów Nobla oraz pozostałe artefakty związane z twórcą nagrody. Od 2001 roku kultywowana jest tradycja podpisywania krzeseł przez noblistów w muzealnej kawiarni.

muzeum Alfreda Nobla

5. W Sztokholmie można niemal dotknąć XVII wiecznej historii. W 1628 roku podczas pierwszej podróży zatonął okręt Vasa. Po 333 latach został odnaleziony na 32 m na dnie morza i wyłoniony na powierzchnię w celach naukowych.

Obecnie okręt w prawie niezmienionych częściach wraz z innymi znalezionymi na nim przedmiotach można podziwiać od 1990 roku w Muzeum Vasa.

okręt vasa
wikipedia.org

6. W celu rozrywki należy udać się do najbardziej tętniącej życiem sztokholmskiej dzielnicy, którą jest Södermalm. To tutaj można rozkoszować się życiem towarzyskim wśród licznych restauracji, barów, klubów oraz spróbować lokalnych przysmaków w przystępnych cenach.

życie nocne

7. Ze względu na liczny odsetek narodowości z Bliskiego Wschodu, miasto uważane jest za międzykulturowe. Z tego powodu mieści się tam Wielka Synagoga Sztokholmska, będąc jednocześnie jedynym czynnym domem modlitwy w okolicy. Obiekt został uznany za szwedzkie dziedzictwo kulturowe.

Wielka Synagoga Sztokolmska
wikipedia.org

8. Jeśli chcemy zobaczyć panoramę miasta warto udać się do Globen Skyview.  Jest to konstrukcja zamontowana na Ericsson Globe, czyli arenie narodowej, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturowe i sportowe.

Na szczyt wjeżdża się w specjalnych oszklonych gondolach móc rozkoszować się widokiem na Sztokholm. Budynek ma kształt kuli i został okrzyknięty największym sferycznym budynkiem świata.

 Globen Skyview
wikipedia.org

 

9. Sztokholmskie metro. W mieście znajduje się ponad 100 różnych linii metra, z czego prawie wszystkie zostały upiększone przekształcając się ze zwykłej stacji metra w modernistyczne miejsce komunikacyjne, w którym można podziwiać nietuzinkową architekturę.

Wnętrza zdobią liczne kolorowe malowidła, mozaiki, fontanny oraz zachwycające dech w piersiach rzeźby. Metro uznaje się za najdłuższa galerię sztuki.

sztokholmskie metro
wikipedia.org

10. Kolejną i ostatnią przez Nas proponowaną atrakcją jest spacer na otwartym powietrzu w sztokholmskim skansenie. Geneza powstania sięga XVIII wieku. Historyczna zabudowa idealnie współgra z dziką fauną Skandynawii. Jest to idealnie miejsce do odpoczynku z całą rodziną na łonie natury.

Sztokholm skansen


Planując intensywne zwiedzanie polecamy wyrobienie Karty Sztokholmskiej, upoważniającej do licznych zniżek lub wejść za darmo na wskazane atrakcje.

Podsumowując zebrane informacje Sztokholm to doskonałe miasto obierane na cel turystyczny. Odznacza się staromiejską i historyczną architekturą przy jednoczesnym modernistycznym podejściu tworzenia miasta.

Stolica Norwegii to miejsce licznych muzeów, teatrów i wydarzeń kulturalnych. Przed udaniem się szwedzkiej stolicy warto sprawdzić jakie wydarzenia będą miały tam miejsce w trakcie  pobytu.