Co zobaczyć w Reykjaviku?

Islandia jawi się jako jedno z najbardziej egzotycznych miejsc w Europie, nie mając jednocześnie zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym rozumieniem słowa egzotyka. Nie ma tu upalnego lata czy palm, są za to dzika przyroda Północy i niezwykłe krajobrazy, od których trudno odwrócić wzrok. Przy tak bogatej różnorodności natury trudno oczekiwać, by turyści chcieli spędzać czas w miastach. Reykjavik to jednak miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić przed rozpoczęciem islandzkich przygód. Co warto zobaczyć w Reykjaviku?

Punkt widokowy Perlan

Jeden z najwyższych szczytów miasta pozwalający na swobodne podziwianie panoramy całej okolicy mieści się w nowoczesnym budynku Perlan będącym jednocześnie podstawowym miejscem pobierania wody rozprowadzanej do wszystkich domów w Reykjaviku. W sercu Perlan znalazł się ogród zimowy (Vetrargardur), gdzie ze względu na dostęp do naturalnie gorących źródeł możliwe było wyhodowanie palm kokosowych, bananowców i drzewek figowych. To właśnie z ogrodu przechodzi się na ukryty pod olbrzymią szklaną kopułą taras widokowy będący jednocześnie restauracją, w której przy towarzystwie dobrej kawy można podziwiać wszystkie skarby Islandii. Wieża obraca się o 360 stopni w przeciągu godziny, pozwalając by każdy punkt szklanej kopuły gwarantował takie same widoki na okolicę –  czapę lodowca Snæfellsjökull, fiordy zachodnie czy półwysep Snæfellsness. To zdecydowanie ciekawa atrakcja i doskonały wstęp do tego, co natura ma tu do zaoferowania.

Stare miasto i jezioro Tjornin

Reykjavik to miasto założone w 874 roku, co sprawia że zarówno historia miasta jak i widziane tu atrakcje mogą sięgać czasów wikingów. Szczególnie wartym odwiedzenia miejscem jest oczywiście stare miasto, w którego centrum znalazło się jezioro Tjörnin. Wśród ciekawszych punktów obowiązkowych podczas zwiedzania okolicy należy wymienić najstarszy dom w mieście – wybudowany w 1752 roku Fógetinn oraz pomnik Arnarsona, założyciela Reykjaviku. Główny plac miasta to także dom dla pomnika Leifa Ericcsona, który pięć wieków przed Kolumbem odkrył Amerykę i dziś traktowany jest przez islandczyków jako założyciel ich państwa. Na placu Austurvoellur znajduje się również nowoczesny, górujący nad miastem kościół Hallgrimskirkja z 75-metrową wieżą i kolejnym punktem widokowym miasta.

Kościół Hallgrímskirkja

Wspomniany kościół Hallgrímskirkja to obecnie jeden z najważniejszych symboli miasta i drugi najwyższy budynek na Islandii. Jego znaczenie dla miasta jest o tyle istotne, że sama budowa kościoła wywołała wiele kontrowersji i niemalże podzieliła Islandczyków, którzy w większości krytykowali nowe przedsięwzięcie i obawiali się, że sama konstrukcja będzie zwyczajnie brzydka. Projekt został jednak ukończony, a zdania Islandczyków na jego temat, choć wciąż mocno podzielone, dziś prezentują się już znacznie lepiej, czyniąc z kościoła jeden z ważniejszych punktów w trakcie zwiedzania miasta.

Harpa

Szklana Harpa, nazywana często islandzkim kryształem i przypominająca swoją budową bryłę lodową to nowoczesna sala koncertowa, centrum konferencyjne i Siedziba Orkiestry Symfonicznej w jednym. To zdecydowanie najbardziej awangardowy element architektury Reykjaviku i jednocześnie jedna z najciekawszych ozdób miasta. Jej fotografowanie, szczególnie podczas tzw. złotej godziny jest niezwykle satysfakcjonujące ze względu na promienie słońca odbijające się od nieregularnej, szklanej elewacji budynku. Przy dobrej pogodzie Harpa to prawdziwa gratka dla wielbicieli zachwycającej architektury.

Centrum zorzy polarnej

Podróżując na Islandię każdy ma nadzieję na zobaczenie jedynej w swoim rodzaju zorzy polarnej, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w stolicy kraju istnieje warte odwiedzenia centrum zorzy polarnej, w którym można zapoznać się z najpopularniejszymi mitami i legendami dotyczącymi tego niezwykłego zjawiska świetlnego oraz najpiękniejszymi fotograficznymi ujęciami zorzy z całego świata. Wrażenia, jakie daje wizyta w centrum zdecydowanie przebijają to, co można zobaczyć na zdjęciach w Internecie i jeśli odwiedzając Reykjavik masz wolną chwilę, wizyta w centrum to zdecydowanie punkt warty dodania do listy miejsc do zobaczenia.

Islandia to nie tylko piękna, dzika natura i czarujące zorze polarne. Choć życie jest tu raczej powolne i zrelaksowane, Islandczycy uwielbiają dobrą zabawę, jedzenie i architekturę, a sam Reykjavik doskonale odzwierciedla ich prawdziwą naturę.