Szwedki ideałem piękna

szwedka

Wysokie, smukłe, długonogie blondynki o pięknych oczach i idealnych rysach twarzy – tak przedstawia się stereotyp Szwedek, które uchodzą za światowy ideał piękna.

Mit o Szwedce powstał jeszcze w latach 60-tych, za sprawą roli Anity Ekberg w filmie „Słodkie życie”. Świat zachwycił się krągła Anitą, która urządziła sobie spacer w fontannie di Trevi. Film zyskał taką popularność, że od tej pory można było regularnie podziwiać szwedzkie piękności na ekranach kin. Jak jednak mit ten ma się do rzeczywistości i co o nim sądzą same szwedki?

Anita Ekberg

Szwedki to nie tylko wysokie blondynki

W trakcie pobytu w Szwecji, po za legendarnymi blondynkami, spotkamy również wiele niskich brunetek. Te drugie narzekają, że często rozczarowują wiele osób swoim wyglądem. Ludzie, oczekujący na poznanie „szwedki” nie spodziewają się widoku niskiej brunetki o śniadej cerze. Jak się okazuje, sami Szwedzi preferują brunetki i to typ ciemnookiej piękności bardziej przypada im do gustu. Wiele osób zauważa również, że większość kobiet na świecie posiada ciemny kolor włosów i farbuje je na jasny blond, aby upodobnić się do szwedzkiego kanonu piękna. Czy to oznacza, że świat zazdrości Szwedom ich typu urody? Inne osoby zauważają, że wysokie blondynki są najbardziej pożądane w takich krajach jak Hiszpania, Brazylia czy Meksyk. Tak więc naturalnie, ludzi pociąga coś co jest wyjątkowe i unikalne w ich otoczeniu.

blondynka

Czy mężczyźni wolą blondynki?

Jasne włosy są synonimem delikatności, piękna i czułości. Naukowcy twierdzą, że zachwycanie się blondynkami jest związane z tęsknota za dzieciństwem i jego dobrymi wspomnieniami. Wiele lat sprawdzano ten mit pod względem naukowym i werdykt jest jednoznaczny – mężczyźni uważają blondynki za bardziej atrakcyjne. University of Westminster przeprowadziło wiele testów. Jedna z kobiet przeszła się po londyńskich klubach, gdzie za każdym razem miała na głowie inną perukę. Mężczyźni o wiele częściej byli nią zainteresowani, gdy była blondynką. Ponadto to blondynki częściej łapią autostop, a w kawiarniach mężczyźni chętniej dosiadają się do kobiet o jasnych włosach.