Największe lodowce w Norwegii, czyli spacery w magicznych okolicznościach

lodowiec svartisen

Norwegia to przepiękny i bardzo ciekawy kraj o zróżnicowanym krajobrazie. Jest to państwo, które słynie między innymi z bardzo okazałych lodowców, które zachęcają do wypraw górskich zarówno amatorów, jak i osoby zaawansowane. Dlaczego warto zobaczyć norweskie lodowce? Które z nich są największe i najbardziej okazałe i jak należy się przygotować do takiej przygody?

Dowiedz się więcej o największych lodowcach w Norwegii i przygotuj się odpowiednio do tej niezwykłej przygody. Sprawdź, co ten wyjątkowy kraj ma do zaoferowania i zaplanuj wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi już dziś!

Jostedalsbreen, Svartisen i Folgefonna, czyli niezwykłe lodowce norweskie

  • Jostedalsbreen

lodowiec JostedalsbreenW Norwegii znajduje się największy lodowiec w Europie, którym jest Jostedalsbreen. Jest on niezwykle rozległy, jego powierzchnia to około 487 kilometrów kwadratowych, a wysokość wynosi ponad 2 tysiące metrów nad poziomem morza. Jest bardzo okazały i masywny, jego najgrubsza część ma 600 metrów grubości.

Na lodowiec Jostedalsbreen składa się czapa o długości 60 kilometrów oraz ponad 50 mniejszych jęzorów, takich jak na przykład bardzo dobrze znane lodowce Briksdalsbreen i Nigardsbreen, a także Bergsetbreen i Austdalsbreen.

Wszystkie cztery cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów i są bardzo często odwiedzane podczas mniej lub bardziej zaawansowanych wypraw górskich na skandynawskie lodowce. Po jednej stronie doliny przy lodowcu Jostedalsbreen znajduje się Norweski Park Narodowy Breheimen.

  • Svartisen

lodowiec SvartisenPoza lodowcem Jostedalsbreen w Norwegii znaleźć można również popularne lodowce Svartisen i Folgefonna. Ten pierwszy z nich to tak naprawdę dwa osobne lodowce skandynawskie, o nazwach Vestre Svartisen i Østre Svartisen, jednak przyjęło się traktować je jako jedno pod nazwą Svartisen. Ma on wysokość około 1600 metrów nad poziomem morza oraz zajmuje powierzchnię 369 kilometrów kwadratowych.

  • Folgefonna

Z kolei lodowiec Folgefonna składa się z trzech lodowców norweskich: Nordre Folgefonna, Søndre Folgefonna i Midtre Folgefonna, i jest między innymi popularnym ośrodkiem narciarskim.


lodowiec FolgefonnaLodowiec Folgefonna ma powierzchnię 207 kilometrów kwadratowych oraz wysokość w najwyższym punkcie 1650 metrów nad poziomem morza. Z uroków norweskich lodowców warto skorzystać jak najszybciej. Niestety regularne pomiary wykonywane przez naukowców pokazują, że lodowce w Skandynawii oraz w innych miejscach na świecie stopniowo topnieją.

Recesja (regresja) lodowców jest więc potwierdzonym naukowo faktem, a szybkość topnienia stale przyspiesza. Dlatego wycieczki do Norwegii nie warto odkładać na później. Jeśli zależy Wam na niezwykłych widokach z lodowca, to dobrze zaplanować ją jak najszybciej. 

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas swojej niezwykłej wyprawy na skandynawskie lodowce

Bez względu na to, czy zdecydujesz się podczas wyjazdu do Norwegii zwiedzić kilka, czy tylko jeden wybrany lodowiec skandynawski znajdujący się w tym kraju, koniecznie pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas swojej wyprawy. Norweskie lodowce zachwycają pięknem i naprawdę niesamowitymi widokami.

lodowiec Nigardsbreen

Ogromna przestrzeń, śnieżna pokrywa oraz fantastyczna perspektywa sprawiają, że taka wyprawa potrafi zawrócić w głowie. Nie warto jednak ryzykować i na wyprawy na lodowce w Skandynawii pod żadnym pozorem nie należy udawać się w pojedynkę. Dotyczy to zarówno osób z doświadczeniem we wspinaczce górskiej i wędrówkach tego typu, jak i osób, które dopiero zaczynają taką przygodę.

Do spacerów po lodowcach należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest profesjonalna odzież, która zapewni komfort chodzenia i nie będzie krępować ruchów, ale jednocześnie zagwarantuje ciepło w trudnych warunkach pogodowych. Niezbędne są także odpowiednie buty, które powinny być solidne i bardzo dobrej jakości. Potrzebne będą specjalistyczne sprzęty do transportu ciepłych napojów oraz ułatwiające chodzenie po śniegu i wchodzenie po stromych ścieżkach. 

wspinaczka po lodowcuPoza ekwipunkiem należy również zadbać o dobrze dobrane towarzystwo do takiej wyprawy. Osoby, które nie są zbyt obeznane w lodowcach w Skandynawii i nie znają dobrze ścieżek i szlaków, które przez nie prowadzą, powinny skorzystać z pomocy wykwalifikowanych przewodników z doświadczeniem.

Warto mieć w grupie dodatkowo osoby, które są obeznane ze wspinaczką górską i spacerami w tego typu warunkach oraz potrafią udzielić odpowiedniej pomocy w razie ewentualnego wypadku.

Należy pamiętać, że choć szlaki na lodowcach w Norwegii są odpowiednio przygotowane do zwiedzania ich przez turystów, to zadbanie o odpowiednie bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Natura bywa nieprzewidywalna, a warunki pogodowe często się zmieniają, dlatego też naprawdę warto przygotować się na każdą ewentualność i zawsze w pierwszej kolejności myśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie swoim oraz wszystkich pozostałych uczestników wycieczki.