Każda podróż może być niezapomnianym przeżyciem. Każda podróż może kształcić i być źródłem radości. Może dostarczyć pięknych wspomnień i niesamowitych wrażeń. Może umożliwić nam poznanie nowych, ciekawych miejsc, ludzi i ich obyczajów. Ale przede wszystkim może i powinna być bezpieczna. Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które zagwarantują bezpieczny przebieg podróży. I choć wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, chociażby zgubienia paszportu czy kradzieży dokumentów, odpowiednie przygotowanie się do zagranicznego wyjazdu sprawi, że będziemy czuć się bezpiecznie nawet w kryzysowych sytuacjach.
Dużo na ten temat znajdziecie w artykule: Bezpieczeństwo w czasie podróży- jakie instytucje pomogą w przypadku problemów za granicą?
Śledź aktualne komunikaty MSZ
Jest to pierwsza rzecz, którą powinniśmy sprawdzić i szczegółowo zapoznać się z informacjami znajdującymi się na stronie ministerstwa, a które dotyczyć mogą kraju docelowego naszej podróży. Zwróćmy uwagę na to, czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje dane miejsce za bezpieczne. Cyklicznie publikowane są ostrzeżenia dla turystów, urząd wskazuje również te regiony, które lepiej unikać oraz informuje o rodzajach zagrożeń, jakie w danym kraju mogą na podróżujących czyhać (akty wandalizmu, wzmożona ilość napadów rabunkowych kieszonkowców, podwyższone ryzyko wystąpienia w miejscach publicznych ataku terrorystycznego). Jeżeli znajdziemy informację o tym, że MSZ odradza podróże do danego kraju, mamy wtedy do czynienia z najwyższym stopniem zagrożenia. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju podróży zawodowych czy pilnych spraw rodzinnych, a już w szczególności w celach turystycznych. Różnice pomiędzy krajem bezpiecznym a niebezpiecznym zostały wytłumaczone w artykule: https://mubi.pl/vademecum-ubezpieczen/kraj-bezpieczny-niebezpieczny/
Szukając i rezerwując miejsca noclegowe warto poczytać opinie innych podróżujących osób, które mogą być bardzo przydatne i pomocne w wyborze noclegu za granicą. Wybierać należy jedynie te bezpieczne, cieszące się dobrą opinią hotele, pensjonaty czy pola namiotowe, a unikać tych nieznanych.
Zatroszcz się o zdrowie
Wybierając się w niektóre zakątki świata podstawą są szczepienia ochronne. Są one zalecane, gdyż jest to skuteczna i bezpieczna metoda, aby zapobiec chorobom zakaźnym. Obowiązkowe natomiast jest szczepienie przeciwko żółtej febrze przed podróżą do niektórych tropikalnych krajów Afryki i Ameryki Południowej (mówią o tym Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne).
Poszczególne państwa mogą od turystów wymagać również innych szczepień na podstawie własnych przepisów, gdzie na przykład bez szczepienia przeciwko meningokokom nie będzie możliwy pobyt w Arabii Saudyjskiej.
Istnieje cały szereg szczepień zalecanych przed podróżą do krajów egzotycznych. Koszt ich wykonania ponosimy z własnej kieszeni i najlepiej ich rodzaj i ilość skonsultować z lekarzem chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Co ważne, pamiętajmy, aby na wizytę zgłosić się odpowiednio wcześnie, tj. minimum 4-8 tygodni przed wyjazdem.
Skompletowana apteczka
Poczucie bezpieczeństwa zapewni nam odpowiednio przygotowana apteczka zawierająca między innymi środki zwalczające biegunkę czy przeciwbólowe, lub te ograniczające skutki choroby lokomocyjnej.
Nie zapominajmy przede wszystkim o preparatach zawierających filtry UV, aby wypoczynek na słońcu był dla nas bezpieczny, oraz preparatach odstraszających komary, bądź maści na ukąszenia owadów. Tylko tak wyposażeni jesteśmy w stanie wypoczywać ze spokojną głową, bez zmartwień o poszukiwanie apteki, zwłaszcza że, w zależności od miejsca destynacji, może być to dość trudne.
Ubezpieczenie turystyczne
Polisa turystyczna jest swego rodzaju ubezpieczeniem na życie podczas wakacji. Fakt jej posiadania nie wyeliminuje ryzyka przykrych zdarzeń, takich jak choroba, wypadek czy kradzież. Poprzez gwarancję wsparcia finansowego i praktycznej pomocy w przypadku kłopotów zmniejsza natomiast odczuwalność skutków danego zdarzenia.
Ubezpieczenie turystyczne może oferować pokrycie kosztów ewentualnego zagranicznego leczenia czy transportu medycznego do kraju. Możemy dostać finansową rekompensatę w momencie, gdy dojdzie do kradzieży bagażu, czy zwrotu gotówki jeśli wyjazd/wycieczka zostaną odwołane. Jedną z kolejnych gwarancji przy wykupieniu polisy jest usługa naprawy pojazdu w przypadku awarii auta, holowanie czy nawet dowóz na miejsce paliwa.
Ciekawą i przydatną opcją jest wsparcie prawne czy pomoc tłumacza w razie zaistniałej potrzeby.
W zależności od rodzaju polisy, oferty i gwarancje mogą być różne, co też warto sprawdzić i o wszystko wcześniej dopytać, dostosowując ubezpieczenie do swoich oczekiwań i ewentualnych sytuacji losowych, które mogą mieć miejsce.
Dodatkowe ostrożności
Aby uniknąć różnego rodzaju niespodzianek warto zwrócić uwagę na :
- ilość gotówki, którą ze sobą nosimy, aby była ona ograniczona, a ewentualne jej zagubienie lub kradzież okazały się mniej kłopotliwe w skutkach
- ilość i rodzaj posiadanych przy sobie dokumentów (dowód osobisty dobrze mieć ze sobą, resztę powinno się zdeponować w hotelowym sejfie)
- spożywane produkty – unikajmy tych, którego pochodzenia nie znamy, pijmy wodę tylko butelkowaną
- nowo poznanych ludzi – zachowajmy do nich odpowiednią rezerwę i pod żadnym pozorem nie decydujmy się przewozić im rzeczy za granicę – przemytnicy wykorzystują naiwność turystów, a to może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje.