Szwedzkie firmy, które zdobyły popularność w Polsce

szwedzkie firmy

Często słyszymy o Polakach wyjeżdżających do krajów skandynawskich. Kuszą ich tamtejsze zarobki oraz styl życia, o którym powstało nawet wiele książek i publikacji. Tymczasem Skandynawowie coraz chętniej podbijają nasz rynek, wprowadzając na niego szereg nowych firm i produktów. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam najpopularniejsze szwedzkie firmy, z usług których na pewno korzystasz Ty i Twoi znajomi.

SKANSKA 

Skanska to założona w Malmö firma budowlana. Zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju projektów z zakresu budownictwa ogólnego, drogowo-mostowego,  hydroinżynieryjnego i kolejowego. W Polsce odpowiedzialna jest między innymi za budowę Mostu Milenijnego we Wrocławiu, Mostu Zwierzynieckiego w Krakowie, Autostrady A1, łączącej Toruń i Gdańsk oraz Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.

DUKA 

Duka to sieć sklepów oferująca luksusowe artykuły gospodarstwa domowego oraz elementy wyposażenia wnętrz. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że firma działa jedynie na terenie Szwecji (jednak pod zmienioną nazwą – Inspiration), Norwegi oraz Polski (od 1999 roku).

 

duka porcelana

ELECTROLUX 

Markę tą zna chyba każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, że pochodzi ona ze Szwecji. Przedsiębiorstwo Electrolux na naszym rynku obecne jest już od 1992 roku i od tego czasu otworzyło w Polsce cztery fabryki: w w Siewierzu, Żarowie, Oławie i Świdnicy. Electrolux odpowiedzialny jest między innymi za produkcję pralek ,zmywarek, lodówek, odkurzaczy oraz kuchenek. Produkty te można znaleźć pod markami  Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure oraz Frigidaire.

Więcej na temat marek dowiesz się w innym artykule: https://skandynawia.net.pl/najpopularniejsze-szwedzkie-marki/