Norwegia – raj dla miłośników przyrody

norwegia

Norwegia to kraj, którego powierzchnię w 97% zajmują lasy, góry i woda. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to kraj całkowicie zdany na łaskę lub niełaskę natury. Sami Norwegowie zaś wydają się akceptować taki stan rzeczy, bowiem żyją w absolutnej zgodzie z otaczającą ich przyrodą, okazując jej należyty szacunek i pokorę.

Norwegowi traktują naturę jako ważny element życia. Nawet jeśli sprawia im ona problemy i jest przyczyną trosk, to nie walczą z nią, ani jej nie niszczą. Nawet podczas zimy. Nikt tu bowiem nie usuwa z dróg nadmiaru śniegu (przez co większość górskich dróg jest przez ten czas po prostu zamknięta), tylko spokojnie czeka się na jego stopnienie i nadejście wiosny. Taka postawa towarzyszy Norwegom już od wieków. To dzięki niej między innymi zachowane zostały te wspaniałe, dziewicze krajobrazy, którymi zachwycają turyści z całego świata. Szczególnie cennymi widokami są norweskie fiordy.

krjobraz

Ponadto górskie rzeki i krajobrazy stanowią tutaj niewyczerpalne źródło energii elektrycznej. Norwegowie mogą więc cieszyć się w pełni ekologiczną, a w dodatku tanią energią z hydroelektrowni. Na tutejszych wodospadach i rzekach zlokalizowanych jest aż 850 instalacji, które pokrywają 99% zapotrzebowania kraju na energię.

Przyroda dla Norwegów była łaskawa również pod innym względem. W  1969 na norweskiej części Morza Północnego odnaleziono tutaj bowiem bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Pozwoliło to na znaczną poprawę sytuacji finansowej mieszkańców tego kraju, którzy mimo wszystko wciąż pozostali skromnymi ludźmi. W Norwegii bowiem na próżno szukać bogato zdobionych pałaców czy  innych tego typu atrakcji. W dużej mierze przeważają tu za to urocze, kolorowe domki, które stały się już prawdziwą wizytówką tego kraju. Warto tutaj też zaznaczyć, że zyski związane ze sprzedażą ropy i gazy wpłacane są w Norwegii na specjalny fundusz, z którego później wypłacane będą emerytury i świadczenia socjalne dla mieszkańców, w przypadku, gdy zasoby tych bogactw naturalnych się skończą.

domki norwegia

Norwegia często bywa nazywana dziewiczym krajem. W istocie jest to miejsce trudno dostępne, jednak nie tylko ze względu na surowe krajobrazy, lecz również z powodu cen. Te rzeczywiście potrafią być astronomiczne, przez co większość turystów zmuszona jest zrezygnować z wyprawy do tego kraju.