Rejsy – Fiordy Norweskie

Rejsy po fiordach norweskich

Fiordy Norweskie bez wątpienia tworzą jedne z najwspanialszych krajobrazów na świecie. Rejsy wycieczkowe w te rejony cieszą się niesłabnącą popularnością – turyści spragnieni niezapomnianych widoków najchętniej przybywają w okresie od początku czerwca do końca sierpnia. Odwiedzając fiordy w czerwcu obejrzeć można zjawisko białych nocy (słońce prawie wcale nie zachodzi, a zmrok pojawia się dopiero po północy).

Norwegia dzięki pięknu fiordów jest znana na całym świecie – połączenie błękitu fiordów z soczystą zielenią górskich hal oraz bielą ośnieżonych wierzchołków gór robi wrażenie. Region ten ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze, a także krajobrazowe zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez magazyn „National Geographic” plebiscycie na najpiękniejszy cel podróży na świecie.

Rejsy po zachodnim wybrzeżu Norwegii to możliwość podziwiania malowniczych zatok zatopionych pośród romantycznych małych wysepek i skalistych, postrzępionych zboczy (najciekawsze oferty rejsów po fiordach norweskich możesz obejrzeć tu: https://www.fostertravel.pl/rejsy/norwegia ). Morze, które wdziera się w głąb kontynentu, umożliwia wpłynięcie w najdalsze zakątki, które zachwycają naturalnym pięknem, otoczone niewielkimi wioskami z malowniczymi drewnianymi domami.

Każde odwiedzane miejsce podkreśla niepowtarzalny charakter norweskiej krainy. Im bardziej na północ kraju, tym krajobrazy są piękniejsze. Bergen, nazywane stolicą Fiordów Norweskich należy do jednego z urokliwszych miast Norwegii. Słynie z portowej dzielnicy Bryggen oraz targu rybnego, na którym zaopatrzyć się można w świeże owoce morza. Statki wycieczkowe zawijają niemal do centrum, dzieląc dzieląc dystans kilkunastu minut spacerem od drewnianej starówki, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając malownicze Bergen, koniecznie należy wybrać się kolejką na wzgórze Floyen – rozpościera się z niego piękny widok na miasto i okolicę.

Najpiękniejszym oraz sztandarowym Fiordem Norweskim jest Geiranger Fiord, usytuowany w zatoce kończącej fiord o tej samej nazwie. Turkusowy Geirangerfjord z majestatycznymi, okrytymi śniegiem szczytami górskimi, niezwykłymi wodospadami oraz roślinnością, jest pod ochroną UNESCO. Każdy odwiedzający to miejsce zachwyci się spływającymi kaskadami ze stromych górskich zboczy wodospadami (największe i najbardziej znane z nich to „Siedem Sióstr”, „Zalotnik” oraz „Ślubny welon”), a także klifami otoczonymi mgłą i tęczą.

Miejscowość, która bardzo często znajduje się na trasie rejsów wycieczkowych to Stavanger – będąc w tym zakątku można pospacerować brukowanymi uliczkami drewnianej starówki, a także odwiedzić muzeum, w którym przedstawiany jest proces wydobycia ropy naftowej. Ponadto warto wybrać się w rejs do Lysefiordu, gdzie z poziomu wody obejrzeć można znaną półkę skalną Preikestolen.

Tromso jest największym miastem północnej Norwegii, stanowiącym od dawna punkt startowy dla niezliczonych wypraw polarnych. Miejsce to znane jest między innymi z drewnianej XIX – wiecznej katedry, muzeum polarnictwa oraz Planetarium Zorzy Polarnej. W Trosmo znajduje się polski klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych.

Udając się śladami wikingów podczas rejsu dociera się na skraj kontynentu – Przylądek Północny, z którego rozpościera się przepiękny widok na rozległy Ocean Arktyczny.