Życie w Danii

Skandynawia uchodzi za miejsce na ziemi, gdzie ludziom żyje się najlepiej. Jest to uwarunkowane przede wszystkim określoną mentalnością tamtejszej ludności, jak i kulturą prawno-socjalną. Cechą charakterystyczną Duńczyków jest spokój, życzliwość i powściągliwość. Europejczycy, mimo iż są często zszokowani zwyczajami Duńczyków, szybko się do nich przyzwyczajają.

Dania to kraj znajdujący się na północ od Niemiec, obowiązująca tam waluta to korona Duńska. 1 DKK jest warta około 0,60 PLN. W Danii sklepy, biura i urzędy są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30. Weekendy są tam wolne od pracy, a dodatkowo w całym roku ustawowo przysługuje 11 dni urlopu.

Danii jest krajem otwartych na imigrantów i obce kultury, reklamuje swoje świetne warunki socjalne, zdrowotne i edukacyjne. W tym kraju najważniejszy jest obywatel i dobro całego społeczeństwa. W Danii praca jest łatwo dostępna, a sam obywatel z łatwością łączy życie zawodowe z prywatnym.

Standard życia w Danii jest bardzo wysoki, ponad połowa obywateli jest właścicielami domów jednorodzinnych, wszyscy mogą pozwolić sobie tam na wysoki standard życia. Mimo iż Duńczycy są bardzo zamożni, wysokim  nietaktem i wstydem jest obnoszenie się swoim bogactwem. Infrastruktura drogowa i kolejowa w Danii uchodzi za najlepszą na świecie, przykładowo dzięki temu poczta dostarcza przesyłki w mniej niż 24 godziny.

kopenhaga

Duńczycy są bardzo bezpośredni i są znani ze swojego poczucia humoru. Naród ten bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy i obowiązków, które wypełniają wzorowo. W Danii obowiązuje “Prawa Jante”, czyli zasada że mniejszość dostosowuje się do większości, tak aby panował porządek. Duńczycy są niezwykle punktualni, a opóźnienie jest wysokim nietaktem. W przypadku zaproszenia do domu Duńczyków, obowiązkowo należy kupić kwiaty dla gospodyni.

Może i Dania jest bardzo przyjazna dla swoich obywateli, ale niestety ma to swoją wysoką cenę. Wszystko tam jest drogie, a i podatki nie należą do niskich. System podatkowy niweluje różnice społeczne, gdyż obowiązuje tam podatek progresywny. Z podatków utrzymywany jest cały system socjalny, na który może liczyć każdy obywatel. Jeżeli jako polak chcesz wyjechać do Danii, lub pracować tam tylko sezonowo nie musisz się obawiać wysokich kosztów życia. Zazwyczaj pracodawca pracownikom sezonowym zapewnia miejsce zamieszkania, nie powinniśmy w takim przypadku odczuć większego ciężaru opodatkowania. Koszty żywności w Danii są znacznie wyższe niż w Polsce, natomiast internet, prąd i inne opłaty medialne są o wiele niższe.

Przykładowo:

Szynka – 90 koron za kg

Masło 250g – 13 koron

Sok pomarańczowy 1l – 10 koron

Mąka – 6 koron

Olej 1l – 16 koron

Ryż 1kg – 4 korony

Benzyna 1l PB95 – 10 koron

Czekolada 250g – 16 koron

Chleb 500g – 10 koron

Piwo 500ml – 5 koron

Płyn do prania – 13 koron