Ciekawostki o Szwecji

Szwecja uchodzi za kraj dobrobytu, gdzie społeczeństwo jest liberalne o raczej chłodnym temperamencie. Okazuje się jednak, że to pełen fantazji i pomysłowości naród, poznaj szwedzkie ciekawostki o których nie miałeś pojęcia.

Stolica na wodzie

Sztokcholm jest położony na 14 wyspach i jedynie ⅓ jego powierzchni jest zabudowany. Pozostałe ⅔ z 188 kilometrów kwadratowych miasta stanowią lasy i jeziora. Miasto to, może pochwalić się szczególnym pięknem okolicznej przyrody.

Bilingwalny naród

Szwedzcy lingwiści obawiają się, że z czasem ich rodzimy język zostanie całkowicie wyparty przez angielski. W kraju tym 89% społeczeństwa posługuje się biegle językiem angielskim, a w telewizji są nadawane programy angielskie i amerykańskie w oryginalnej wersji językowej. W szkołach młodzież coraz częściej komunikuje się wyłącznie w języku angielskim, co stanowi zagrożenie dla języka szwedzkiego.

Misjonarski Kościół Kopimizmu

W 2012 roku w Szwecji dla żartu zarejestrowano i zalegalizowano Kopimizm, czyli religię uznającą informację za najwyższą wartość, a kopiowanie jej jest najwyższym sakramentem. Za jej symbole uchodzą skróty CTRL+C oraz CTRL+V.

Król Anarchista

Karol XIV był królem Szwecji, jednak w czasach kiedy był jeszcze napoleońskim marszałkiem sprzeciwiał się on monarchii, a na ramieniu miał wytatuowaną trupią czaszkę z napisem “śmierć królom”.

Walka ABBY z podatkami

ABBA to najbardziej znany szwedzki zespół, który słynął z wymyślnych i charakterystycznych kreacji. Bynajmniej nie był to efekt kreatywności i mody, a prozaiczna chęć uniknięcia podatku. W tym czasie prawo szwedzkie zezwalało na odliczenie podatku od kreacji scenicznych, jeżeli te były niemożliwe do użytku codziennego.

szwecja4

Bezpieczeństwo na drodze ze Szwecji

Obecnie pasy bezpieczeństwa to część naszej rzeczywistości, a ich używanie jest wręcz przymusowe, jednak nie zawsze tak było. Pasy bezpieczeństwa zostały wymyślone przez Volvo w 1959 roku i okazały się tak skuteczne, że forma pozwoliła bezpłatnie zastosować ten patent przez pozostałe koncerny samochodowe. Szacuje się, że obecnie szwedzkie pasy ratują ludzkie zycie średnio co 6 min.

Zgniłe śledzie

Przysmakiem szwedów są fermentujące śledzie, które swoim zapachem raczej zniechęcają do ich zjedzenia. Podawane są w chlebie w towarzystwie kubka mleka lub kieliszka wódki.

Ochrona dzieci

W Szwecji rząd dba szczególnie o dobro dzieci, tak więc stworzył listę imion których nie można używać, tak aby nie były one w przyszłości poniżane, są to m.in. IKEA, Elvis czy Metallica. Od 1979 roku istnieje zakaz bicia dzieci, dla porównania w Polsce takie prawo wprowadzono dopiero w 2010 roku. Na domiar tego, dziecko w Szwecji ma prawo do rozwodu z rodzicami.

Pozostałe ciekawostki…

  • Szwedom skończyły się śmieci, więc importują je z Norwegii.
  • Uczniowie starszych klas dostają miesięcznie 200 dolarów za sam fakt, że się uczą.
  • W przypadku narodzin dziecka lub adopcji, każdy rodzic może wziąć 480 dni płatnego urlopu.
  • Można tam dokonać aborcji, jeżeli rodzicom nie odpowiada płeć dziecka.
  • 87% dorosłych mieszkańców posiada średnie wykształcenie.