Zorza polarna – gdzie i kiedy jej szukać

Zorza polarna, zwana również Aurora borearis, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych przedstawień, jakie serwuje nam ziemska natura. Jest trudno dostępna i ciężko ją zaobserwować gołym okiem, jednak Ci którym się to uda, będą świadkami cudownego przedstawienia na niebie w postaci tańczących świateł, zmieniających kolory.

Kiedy można zobaczyć zorzę polarną?

Najlepszy okres na taką wycieczkę przypada na czas od połowy września do połowy marca. W tych dniach na zorzę należy polować od 18.00 do 1.00 w nocy. Poszukujący powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ aurora nie jest zawsze widoczna i nikt nie wie kiedy będzie. Sami Norwegowie nazywają zorzę “kapryśną panią”. Największe przeszkody to brzydka pogoda w postaci śniegu i gęstych chmur, które uniemożliwiają nam ujrzenie tego zjawiska. Tak naprawdę zorza pojawia się cały rok, jednak tylko w okresie zimowym jest ona widoczna. Warunkiem jej zobaczenia jest ciemne niebo i brak światła, w którym zorza blednie.

W polowaniu na zorzę pomogą nam liczne biura podróży, które organizują wycieczki. Turyści mają szeroki wybór, mogą się tam wybrać psim zaprzęgiem lub zaprzęgiem reniferowym, co stanowi najpopularniejszą atrakcje. Pozostałe możliwości to jazda skuterem śnieżnym lub zwykłym autobusem. Doświadczeni przewodnicy, zwiększą szansę naszego sukcesu.

zorza_polarna

Gdzie szukać zorzy polarnej?

Można ją znaleźć na północy Skandynawii, Kanady, w Islandii, Grenlandii, na Alasce i Syberii. Dla nas, Polaków najlepszym wyborem będzie Norwegia, pod względem widoczności, ale także dojazdu i finansów.

Teoretycznie zorzę polarną można napotkać w całej Norwegii, jednak aby mieć pewność należy udać się na północ, za koło podbiegunowe. Miejscem słynącym z najlepszej widoczności na zorzę są Lofoty, znajdujące się w okolicy miast: Tromso, Alta i Kirkenes. Panuje tam najlepsza widoczność, a zorza pojawia się niemal każdej nocy w przypadku dobrych warunków pogodowych. Na lofotach mieści się również Centrum Zórz Polarnych, gdzie można wziąć udział w licznych wystawach i szkoleniach, gdzie można wzbogacić naukową wiedzę odnośnie tego zjawiska.

Finlandia to również ciekawa opcja dla poszukiwaczy zorzy polarnej, można taką wycieczkę połączyć z odwiedzinami u św. Mikołaja. Mieszka on w Napapiri w Laponii, gdzie nadal można spotkać elfy, skrzaty i renifery. Najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej w Finlandii jest miasteczko Kilpisjarvi i jego okolice. Szczególnie polecanym miejscem na nocleg jest Igloo Village, gdzie znajduje się 20 domków igloo. Goście mogą leżeć w ciepłym łóżku i podziwiać zorzę przez szklany dach.