Wymiana typu Erasmus to niepowtarzalne przeżycie, student ma okazję zaznać życia w innym kraju i obcować z jego kulturą, poznać setki innych studentów z całej Europy, no i przede wszystkim świetnie się bawić. Skandynawia słynie z najlepszego systemu edukacyjnego na świecie, doskonałej organizacji, zamożności jej obywateli, zimna no i wysokich cen. Jednym z popularniejszych kierunków wymiany studenckiej w tym rejonie jest Szwecja, oto poradnik jak odpowiednio się przygotować do studiowania i mieszkania w tym kraju.
Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka, obecnie jej średni kurs wynosi w przybliżeniu 0.45 PLN. Wysokość miesięcznego stypendium w ramach programu Erasmus jest zależny od kraju pochodzenia studenta, jak i celu jego wymiany. Dla Polski takie stypendium wynosi 500 EUR miesięcznie, w przypadku studiów w Szwecji. I tu pojawia się problem, stypendium otrzymujemy w EUR, a płacić musimy w SEK. Chyba każdy wie, że Szwecja to kraj bardzo drogi, a my Polacy szczególnie musimy się liczyć z pieniędzmi. Jeżeli nie chcesz zbankrutować z powodu przewalutowań, płacąc za każdym razem w EUR lub PLN postępuj zgodnie z następująca instrukcją.
1. Otwórz konto bankowe w Euro
Poszukaj przez chwilę w Internecie, bank który przedstawia najlepszą ofertę. Zwróć uwagę na wszystkie prowizje i koszty. Od paru miesięcy za najlepszą ofertę uchodzi ta z Alior Banku, jednak ostateczny wybór będzie zależał od ciebie.
2. Załóż konto w kantorze internetowym
Dzięki takiemu kantorowi, będziesz mógł korzystnie przekonwertować zarówno polskie złotówki jak i euro, na koronę szwedzką. Przykładowo, w kantorze Alior Banku można otworzyć bezpłatnie 3 rachunki w tych 3 walutach.
3. Otwórz konto bankowe w Szwecji
To na jaki bank się zdecydujesz, będzie zależeć od jego dostępności w twoim mieście, oraz łatwości założenia konta. Teraz z kantora możesz przelewać korony na szwedzkie konto.
Na ogół otworzenie konta bankowego w Szwecji dla obcokrajowców nie jest łatwe, gdyż banki nam zwyczajnie nie ufają. Istnieje “magiczny sposób” na ułatwienie sobie tego zadania, poprzez wyrobienie sobie szwedzkiego odpowiednika naszego numeru PESEL. Jednak aby to zrobić, trzeba pracować na terenie Szwecji, lub tam studiować przez minimum rok. Dlatego ta opcja jest dobra dla tych, co wybierają się do tego kraju na dłuższy okres czasu.
Na szczęście Szwedzi to mądry naród, a studenci z wymiany ERASMUS nie pozostali pozbawieni innych możliwości. Należy się zapoznać szczegółowo z ofertami banków, ponieważ niektóre z nich oferują możliwość otworzenia konta specjalnie dla studentów z wymiany. Przykładem takiego banku jest SEB Bank. Do otworzenia konta potrzebujemy jedynie paszportu i dokumentu potwierdzającego studia na danej szwedzkiej uczelni, załatwienie formalności trwa około godziny. Minusem jest brak możliwości dokonywania płatności online, oraz opłata w wysokości 15 SEK miesięcznie, jednak ciągle jest to najlepsza z wszystkich dostępnych opcji.
Teraz tylko pozostaje nam cieszyć się urokami życia w Szwecji i wydawać przyznawane nam pieniądze! Jeżeli wybierasz się na wymianę do Szwecji, wykorzystaj ten czas najlepiej jak możesz i baw się dobrze!