Znany na całym świecie aktor Stellan Skarsgård

Powstały w 2018 roku serial Czarnobyl obrazujący wydarzenia z wielkiej katastrofy elektrowni atomowej przyciągnął przed ekrany miliony osób na całym świecie, wyprowadzając odgrywających w nim role aktorów na szczyty sławy. Jednym z tych, którzy zdecydowanie skorzystali na roli w popularnym serialu był Stellan Skarsgård – szwedzki aktor, producent i scenarzysta, którego dziś uznaje się za jednego z najbardziej rozpoznawalnych skandynawskich aktorów XXI wieku.

Wczesne lata kariery – jak Stellan osiągnął międzynarodową sławę?

Urodzony w Goteborgu Stellan Skarsgård już od wczesnych lat młodzieńczych wiedział, gdzie leżą jego zainteresowania. Jako siedemnastolatek zadebiutował w swojej pierwszej roli w serialu młodzieżowym Bombi Bitt och jag, gdzie jako tytułowy bohater spodobał się naprawdę szerokiej publiczności i osiągnął status skandynawskiej gwiazdy, właściwie bez doświadczenia na większym ekranie. Jak wielu aktorów, by doskonalić swój warsztat i podejmować nieco poważniejsze role, Stellan dołączył w 1972 roku do Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie, gdzie zagrał m.in. w sztukach Augusta Strindberga – Ett drömspel oraz Mistrz Olof. Lata 70. i 80. ubiegłego wieku można w całości przypisać rozwojowi Stellana w produkcjach teatralnych, ale nie zabrakło tam także angaży filmowych. Wciąż młody aktor wystąpił między innymi u Allana Edwalla, Bo Widerberga i Carla-Gustava Nykvista.

Większość skandynawskich produkcji, w jakich pojawiał się Stellan rozpoznawano przede wszystkim na północy Europy. Jedna z nich zdołała jednak przebić się do szerszej publiczności, przynosząc aktorowi międzynarodowy rozgłos. Mowa tu przede wszystkim o rolach w Den enfaldige mördaren („Prostoduszny morderca”), za którą otrzymał główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Berlinie, a także w nominowanym do Oscara Oxen. Po pierwszych rolach docierających do reżyserów za oceanem, Stellan zdołał rozwinąć swoją karierę w Stanach Zjednoczonych, pojawiając się tam między innymi w rolach u Larsa von Triera, którym przypisuje się szybki rozwój międzynarodowej kariery aktora. Jego główne postaci, którymi zyskał rozpoznawalność na całym świecie to przede wszystkim rola w „Przełamując fale, „Tańcząc w ciemnościach”, „Dogville” oraz „Melancholia”.  

Ambitne kino i przełomowe role

Każdy szanujący się aktor musi w swojej karierze przejść przez etap bardziej ambitnego kina, pokazując swoje umiejętności i przynależność do grona najbardziej zasłużonych bywalców wielkiego ekranu. Stellan pojawiał się w obrazach takich jak „Buntownik z wyboru” Gusa van „Amistad” Stevena Spielberga, czy „Time Code” Mike’a Figgisa. Obok nich ma na swoim koncie także role w bardziej kasowych produkcjach, jak choćby w „Roninie” obok Roberta De Niro, horrorze „Egzorcysta: Początek”, czy niezwykle popularnej serii Piraci z Karaibów, gdzie wystąpił w roli ojca Willa Turnera (Orlando Bloom) w dwóch filmach: Skrzyni umarlaka (2006) oraz Na krańcu świata (2007).

Ciekawym epizodem w karierze Stellana jest bez wątpienia rola w musicalu Mamma Mia!, gdzie zagrał obok sław takich jak Meryl Streep, Pierce Brosnan czy Colin Firth. Choć odniósł sukces w Hollywood, Stellan nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i po dziś dzień bez większych problemów pojawia się w wielu Szwedzkich produkcjach kinowych oraz popularnych serialach. Ostatnią z jego światowej sławy ról była postać Borisa Szczerbiny w nominowanym do 19 nagród Emmy serialu HBO Czarnobyl.

zdjęcie: filmweb