Zabytki w Aarhus

Aarhus to najważniejszy ośrodek kulturalny Danii, mieści się tutaj najbardziej prestiżowy uniwersytet w kraju. Na 240 tys. Mieszkańców, 40 tys. stanowią studenci. Swoją architekturą Aarhus przypomina Kopenhagę, jest to historyczna siedziba Wikingów. Pozostawili oni w tym mieście liczne pamiątki, narzędzia i przedmioty codziennego użytku które można podziwiać w miejscowych muzeach. Miasto jest bardzo urokliwe za sprawa pięknych, wąskich uliczek zachęcających do długich spacerów.

Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest katedra św. Klemensa, który jest największym i najdłuższym kościołem w Danii. Warto również wiedzieć, ze katedra ta widnieje w herbie miasta. Kolejnym ważnym zabytkiem jest katedra Najświeższej Maryi Panny, gdzie zachowały się przepiękne, średniowieczne freski.

aarhus-2

    źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Aarhus

Miasto oferuje wystawy w licznych muzeach, do najbardziej docenianych należy Muzeum Przyrodniczo-Historyczne, oraz Muzeum Duńskiej Straży Pożarnej. Mimo bogatej historii miasta, ratusz jest bardzo nowoczesny i wyglądem przypomina londyńskiego Big Bena.

Cały urok tego miasta opiera się na doskonałym połączeniu historii i nowoczesności. Miejsce to jest wzbogacone przez studentów, którzy aktywnie udzielają się w życiu miasta.  Z ich powodu w Aarhus organizowane są liczne koncerty, festiwale, a puby, restauracje i bary są otwarte do późnych godzin. Należy również pamiętać o otwartości Danii na różnych ludzi i kultury, dlatego można w tym mieście znaleźć liczne orientalne knajpy.