Malmö – najlepszy przewodnik turystyczny

Jest to niewielkie miasto w Szwecji, w którym mieszka około 317 tys. mieszkańców ze 180 narodowości. Osadzone na półwyspie Skania nad Sundem, stanowi ważny ośrodek handlowy z faktu istnienia tam, dwóch ważnych portów. Nietypowość tego miast polega na tym, że nie zachowała się tam jednoznaczna pozostałość historyczna po 1000 lat istnienia tego miasta. Nie ma tam typowej starówki, a zabytki są usytuowane w różnych częściach miasta.

Historia miasta: 

Pierwsze wzmianki istnienia sięgają XII wieku, 200 lat później zostały nadane miejscowości prawa miejskie. Następnie tereny zostały podbite przez pirackich Braci Witalijskich. Okres między XIV a XVI to złote czasy handlu w Malmo. Miasto było uważane za jeden z najważniejszych ośrodków tym tym rejonie Morza Bałtyckiego, a co ciekawe aż do 1658 roku miasto było pod rządami Danii. Nazwa miejscowości to zlepek dwóch słów oznaczający “kopiec piasku”.  

W latach 80. charakteryzowało się przemysłową struktura z licznymi fabrykami. Punktem zwrotnym w gospodarce była likwidacja stoczni Kockums, ówcześnie największego producenta statków, w wyniku której większość mieszkańców straciło pracę. Władze lokalne w związku z kryzysem podjęły decyzję o zmianie kierunku głównego sektora. Powstał Uniwersytet oraz przedsiębiorstwa z branży technologii nowoczesnych rozpoczęły swoją działalność na terenie miasta. Ściągnięto firmy informatyczne, architektów, agencje multimedialne, marketingowe oraz wiele innych.

Punktem zwrotnym było również rozpoczęcie budowy mostu łączącego Szwecję i Danię – most nad Sundem. Obecnie miasto stanowi główny krajowy węzeł komunikacyjny.

Most nad Sundem

Atrakcje turystyczne:

Najpopularniejszą atrakcję turystyczną stanowi XV-wieczny Ratusz, który mieści się przy najstarszym placu Stortorget. Historycznie był to największy rynek skandynawski, do którego przybywali kupcy z całego świata. 

Najbardziej charakterystyczne dla tego miasta są stare budynki kupieckie, takie jak magazyny czy kamienice. Ponadto można tam zwiedzić średniowieczne katedry i kościoły. Obowiązkowym punktem naszej wycieczki powinna być wizyta w zamku Malmöhus i otaczającym go ogrodzie  Slottsträdgården oraz Hedmanska gårde, czyli najstarszy budynek miasta. 

Miłośnicy zielonych terenów koniecznie muszą odwiedzić 45-hektarowy park- Pildammsparken. To zarówno doskonała atrakcja na cały dzień dla rodzin. Znajduje się tam wieża ciśnień czy ogród przeznaczony do medytacji oraz wiele innych.

Okazuje się jednak, że Malmö stawia przede wszystkim na kulturę nowoczesną. Głównym symbolem nowoczesnej architektury jest mieszkalny wieżowiec Turning Torso. Turystów dużo bardziej od średniowiecznych zabytków przyciągają nowe konstrukcje, takie jak fantastyczny most w chmurach i przepięknie zagospodarowane plaże.

Głównym wydarzeniem w mieście, jest odbywający się pod koniec sierpnia Malmöfestivalen –festiwal miejski. Trwa on nieprzerwanie przez 8 dni i nocy, można wtedy dobrze zjeść, potańczyć i oddać się rywalizacja sportowym. Wszystkie imprezy są wtedy bezpłatne, na ulicach można podziwiać artystów i żonglerów, całą impreza jest zakończona widowiskowym pokazem sztucznych ogni.

Malmöfestivalen
wikipedia.org

Poza festiwalem bardzo znana jest tutaj galeria sztuki Konsthallen, a także liczne teatry i opery. Miasto to słynie z wspierania ulicznych artystów, którzy na co dzień zabawiają turystów swoimi przedstawieniami.

Ponadto miasto słynie z proekologicznego nastawienia na środowisko. Przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju to priorytetowy cel dla mieszkańców w nowoczesnym wydaniu. Zieleń ma służyć dobru ogólnemu i może być użytkowana.To również idealne miejsce dla miłośników jazdy rowerowej, ponieważ stworzonych zostało ponad 500 km tras rowerowych wiodących wzdłuż malowniczego terenu. 

Jedzenie:

Będąc w Szwecji warto spróbować lokalnych przysmaków takich jak:

  • spättekaka – ciasto z rożna
  • ålagille – potrawa z węgorza
  • gåsamiddag – pieczona gęś
  • äggakaka – gruby naleśnik

Ze względu na atut miasta portowego na miejscu dostępnych jest wiele świeżych ryb (smażone lub w marynatach) oraz owoce morza. Koniecznie należy spróbować zupy rybnej oraz popularnych klopsików z wieprzowiny.

Do polecanych restauracji ze względu na przystępne ceny i jakość potraw należą: Nya Lilla Köket, Suck, Saltimporten Canteen, Bastard.

spettekaka wystawa ciast
wikipedia.org

Ciekawostki:

  • Co roku organizowany jest Malmöfestivalen rozpoczynający się uczta potraw morskich 
  • Miejska plaża  Ribersborg nazywana jest skandynawską Copacabaną 
  • Most nad Sudanem to drugi co do wielkości most łączący dwa państwa
  • Znajduje się tam nietypowa apteka z XVI wieku
  • Wieżowiec Turning Torso nie posiada ogólnodostępnego punktu widokowego na miasto dla turystów, a jedynie dla mieszkańców budynku