Wielkanoc w Norwegii

Długi weekend

Wielkanoc jest dla wielu Norwegów świętem o wiele ważniejszym od Bożego Narodzenia. Czas trwający od Niedzieli Palmowej aż do pierwszego dnia świąt nazywany jest w Norwegii Den stille uke (spokojny tydzień). Święta rozpoczynają się w Wielki Czwartek, który jest wolny od pracy jednak wszyscy, chcący wydłużyć sobie odpoczynek biorą 3 dni urlopu i w ten sposób otrzymują 10 dni długiego weekendu. Wielki Czwartek to dzień zamieszania świątecznego i zakupów. pisanki w norwegiiWielki Czwartek nie jest w Szwecji wolny od pracy, dlatego w przygranicznych miejscowościach dochodzi do oblężenia supermarketów. W Wielki Piątek atmosfera zaczyna być bardziej świąteczna, w licznych miejscowościach obchodzone są drogi krzyżowe. Wielka Sobota to powrót do szarej rzeczywistości, nie wszyscy mają wolne od pracy, a sklepy są znowu czynne. Wielka Sobota to ulubiony dzień norweskich dzieci, kiedy to szukają w ogródkach świątecznych jajek (Påskeegg) ukrytych tam przez wielkanocnego zająca (Påskehare) i zajadają się słodyczami. W Niedzielę Wielkanocną Norwegowie spędzają czas z najbliższą rodziną.

Potrawy wielkanocne

W obecnych czasach Norwegowie nie przestrzegają szczególnych tradycji odnośnie potraw wielkanocnych, panuje jedna zasada – ma być zmaczanie. Jednak na pewno na takim stole znajdziemy jajka i słodkości, głównie czekoladę i marcepan w różnych postaciach. Mogą to być czekoladowe jajka, wafelki Kvikk Lunsj i inne łakocie, a także pomarańczowa gazowana lemoniada, norweskiej marki Solo. Aby nie było zbyt niezdrowo, tradycja nakazuje zjadać dużo pomarańczy.wielkanocne potrawy w norwegii

Wielkanocne kryminały

Spokojny tydzień wielkanocny kończy się w Norwegii dość zaskakująco, ponieważ czyta się wtedy… kryminały. W latach 20 ubiegłego wieku narodziła się tam bardzo dziwna tradycja wielkanocna. Tuż przed świętami ukazała się wtedy książka, zatytułowana „Bergenstoget plyndret i natt” (Splądrowany nocny pociąg do Bergen), która stała się norweskim bestsellerem! Od tamtej pory co roku w tym okresie wydawane są najróżniejsze kryminały. Norwegowie nie tylko czytają kryminały, ale też oglądają je w telewizji.norweski kryminał

Wielkanocna dekoracja

Norweskie domy i mieszkania przed i w trakcie Świąt Wielkanocnych wypełnione są najróżniejszymi dekoracjami. Królują takie kolory jak – żółty i zielony, pozatym można tam napotkać wszechobecne kurczaczki, kurki, jajka i inne świąteczne dodatki takie jak wielkanocne obrusy, serwetki, świeczniki i zastawa. Cel jest taki, aby było wiosennie i kolorowo.

narty w norwegii

Czas na wycieczkę

Norwegowie kochają świeże powietrze, śnieg i góry, dlatego wielu z nich wybiera się na świąteczną wycieczkę (Påsketur)! Bynajmniej nie jest to spokojny, rodzinny wypad. Ogromna ilość Norwegów w czasie Wielkiejnocy wybiera się na narty. Ferie świąteczne to zazwyczaj ostatni dzwonek na szaleństwa na stoku, przed całkowitym stopnieniem śniegu. Obowiązkowym elementem każdej wyprawy w góry są świeże pomarańcze, krem z filtrem słonecznym i czekolada Kvikk-Lunsj.