Wakacje w Szwecji

Wakacje w Szwecji

Wbrew powszechnie obowiązującym w świadomości Polaków stereotypom na temat Szwecji, kraj ten jest doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Doskonałe połączenie lotnicze, lądowe i drogą morską sprawia, że już wielu naszych rodaków odkryło uroki tego kraju.

Szwecja jest krajem wprost stworzonym dla miłośników dzikiej przyrody. Ciszę i spokój, a także zapierające dech w piersiach widoki, można odnaleźć praktycznie w każdym zakątki tego kraju. Jednak przemierzając Szwecję należy pamiętać o jednym zwyczaju panującym w tym kraju, który jest uważany nawet za niepisane prawo. Każdy turysta ma nieograniczony dostęp do natury, jednak musi korzystać z niej w sposób, który jej nie zaszkodzi oraz nie zakłóci spokoju i prywatności innych obywateli.

Szwecja jest doskonałym miejscem dla osób, które lubią aktywnie spędzać swój wolny czas. Jest to niewątpliwy raj dla rowerzystów, kajakarzy, wędkarzy i myśliwych. Dodatkowym atutem jest także niezwykle przyjazne i towarzyskie usposobienie samych Szwedów, którzy są otwarci na turystów.

Dlaczego warto?

Każdego roku organizowane są międzynarodowe wystawy, wernisaże, premiery firmowe i inne imprezy, na których goszczą najsławniejsze osobistości ze świata sztuki. Do niewątpliwych atrakcji turystycznych należą stolica Szwecji Sztokholm, a także inne miasta, jak choćby Geoteborg czy Malmo.

Niestety, ale dużym minusem jest cena hoteli i pensjonatów szwedzkich. Jednak poza sezonem i w niektóre weekendy można liczyć na zniżki. Szukając noclegu w tym kraju warto jest rozejrzeć się za schroniskami młodzieżowymi, które posiadają wysoki standard. Często mieszczą się w niezwykłych miejscach: starych dworach, więzieniach lub na statkach. Nocleg możemy także załatwić sobie na prywatnych kwaterach. Doskonałym rozwiązaniem są także wieloosobowe domki i domki górskie, które można wynająć na wakacje z przyjaciółmi lub rodziną.

Camping?

Miłośnicy wakacji na łonie natury mogą także zatrzymać się na polach namiotowych lub kempingach, które znajdują się praktycznie w każdym mieście. By móc z nich korzystać trzeba być posiadaczem Camping Card Scandinavia. A jeśli chcemy skosztować tradycyjnej szwedzkiej kuchni, wystarczy udać się do jednej z wielu restauracji.

Królestwo Szwecji, położone stosunkowo w niedalekiej odległości od Polski, jest krajem coraz częściej odwiedzanym przez naszych rodaków. Wielu z nich podejmuje nawet pracę w Szwecji i osiedla się tam na stałe.

Noclegi w Szwecji

Jednak Szwecja to także doskonałe miejsce na udany wakacyjny wypoczynek z całą rodziną. Położenie tego państwa sprawia, że jadąc do niego trzeba liczyć się z bardzo długimi dniami latem i wyjątkowo krótkimi w czasie mroźnej zimy. Jednak tak naprawdę klimat Szwecji nie jest tak surowy, na jaki wygląda na pierwszy rzut oka.

Jednak, w celach turystycznych, najlepiej jest udać się do tego państwa pomiędzy majem a wrześniem. Szczególnie sprzyjające warunki turystyczne panują w południowej, równinnej części kraju, w której znajdują się piękne zakątki i liczne atrakcje turystyczne.

Jak dostać się do Szwecji?

Do Szwecji możemy udać się na wiele sposobów. Do najszybszych należy oczywiście droga powietrzna. Samoloty lecące bezpośrednio do stolicy – Sztokholmu, który posiada dwa porty lotnicze: Arlanda i Bromma – startują m.in. z lotnisk w Warszawie, Katowicach i Krakowie. Przewoźnicy oferują także tańsze loty do Szwecji. Lot kończy się w innym mieście Szwecji, w Skavsty.

Tanie loty wykonywane są z lotnisk w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, a także z Wrocławia. Innym miastem bezpośrednio połączonym droga powietrzną z Polską jest Malmö. Do tego miasta możemy dolecieć z Warszawy, Gdańska i Katowic. Kilka razy w tygodniu wykonywane są także tanie loty z Warszawy do Goteborga.

Do Szwecji możemy także dostać się drogą lądową. Istnieje bezpośrednie połączenie autobusowe z Goteborgiem i ze Sztokholmem. Nie ma natomiast bezpośredniego połączenia kolejowego. Do Szwecji można także dojechać samochodem, z pominięciem drogi morskiej: przez Niemcy i Danię mostem Öresund do Malmö.

Do Szwecji można także dotrzeć drogą morską, ale tylko na południe kraju. Ze Świnoujścia i Gdyni kursuje prom do Ystad i Karlsony. Dalej na północ kraju docierają promy z Gdańska.