Szwedzka kuchnia – przegląd najsmaczniejszych dań

Szwedzkie śledzie

Szwecja jest niezwykle ciekawym krajem, który otwiera swoje granice nie tylko turystom, ale także potencjalnym pracownikom. Na stały pobyt w Królestwie Szwecji zdecydowało się wielu naszych rodaków, którzy podjęli legalne zatrudnienie w Szwecji. Aklimatyzacji sprzyja nie tylko umiarkowany klimat panujący w tym kraju, ale także serdeczność i uprzejmość Szwedów.

Jeśli zaś chodzi o kuchnię szwedzką, to nie oferuje ona zbyt wyszukanych dań. Szwedzi, których często dotykały różne wojny, byli na państwem biednym i dlatego właśnie kuchnia szwedzka oferuje przeważnie proste dania. Tradycyjnie charakteryzowała się ona używaniem dużych ilości cukru. Szwedzi słodzili praktycznie wszystko: począwszy od chleba aż po mięso i ryby. Obecnie nie stosuje się już tyle cukru, jednak słodkość wielu potraw nadal może okazać się wielkim zaskoczeniem dla niejednego turysty.

Przede wszystkim ryby

Z racji dostępu do morza, w Szwecji zjada się bardzo dużo ryb. Do najpopularniejszych gatunków należą: śledzie, które spożywa się jako marynowane, w sosach i zalewach, a także jako sałatkę, oraz makrela. Chętnie przyrządza się także owoce morza: krewetki, ośmiornica, raki. Warte polecenia są także małe szwedzkie klopsiki (Köttbullar).

Do najpopularniejszych zup spożywanych przez Szwedów, należą: rybna, piwna i z żółtej fasoli. Szwedzi spożywają także duże ilości jogurtów i serów. Tradycyjnym przysmakiem są także popularne od stuleci cienkie placki wypiekane z mąki owsianej. W tradycyjnym szwedzkim jadłospisie, na deser jada się suflet z jabłek lub agrestu oraz wieniec drożdżowy.

Kawa

W kwestii napojów, Szwedzi, za sprawą dosyć restrykcyjnego prawa dotyczącego spożywania alkoholu, preferują trunki niskoprocentowe. Dużą popularnością cieszy się piwo (starköl), a także niskoalkoholowy napój o nazwie lättöl. Wśród napojów bezalkoholowych króluje mocna kawa ze śmietanką. Picie kawy, do której podawana jest słodka bułeczka cynamonowa, należy do porannych rytuałów.

Szwedzi spożywają posiłki głównie na dworze.

Imprezy w Szwecji

Szwecja, wbrew pozorom, nie jest wcale krajem zimnym i nieprzystępnym. Szwedzi są niezwykle przyjacielskim i towarzyskimi narodem, otwartym na nowe znajomości i na turystów. Jest krajem wprost stworzonym do wakacyjnego wypoczynku, szczególnie dla osób, które lubią aktywnie spędzać swój wolny czas.

Liczne atrakcje turystyczne, z których największą jest dziewicza przyroda, szlaki turystyczne, rowerowe oraz jeziora i rzeki pełne ryb sprawiają, że na brak zajęć w Szwecji nie można narzekać.

Jednak Szwecja to nie tylko rowerowe czy piesze wycieczki, to także kraj, w którym odbywają się imprezy kulturalne, wernisaże, imprezy sportowe i muzyczne, które przyciągają tysiące ludzi z całego świata.

Imprezy te odbywają się w ciągu całego roku, jednak ich kumulacja przypada na okres wiosenno-letni. Jednak także przy okazji świąt organizowane są jarmarki, które stały się już niemal tradycją. Jednym z najbardziej znanych jest jarmark Bożonarodzeniowy odbywający się w Sztokholmie. Rozpoczyna się on już na miesiąc przed Świętami. Jarmark ten odbywa się na Starym Mieście.

Każdego roku, w drugą sobotę czerwca odbywa się słynny wyścig rowerowy Vätternrundan, w którym bierze udział tysiące rowerzystów z całego świata. Rajdowi temu, niemal przez dwa tygodnie, towarzyszą dodatkowe imprezy. Także w czerwcu odbywa się malowniczy wyścig jachtów, a lipiec przynosi prawdziwą gratkę dla miłośników rocka, czyli festiwal w Hultsfred.

Do najciekawszych wakacyjnych imprez należy średniowieczny tydzień na Gotlandii, podczas którego każdy może przenieść się w zamierzchłe czasy rycerzy. W większych miastach organizowane są także imprezy kulturalne, a także festiwale poświęcone znanym i cenionym Szwedom, jak choćby Ingmarowi Bergmanowi.

Każda impreza organizowana jest z niezwykłą starannością. Dlatego też każdy, kto przybędzie do tego skandynawskiego kraju, znajdzie coś dla siebie.