Göteborg – atrakcje miasta

Göteborg

Są takie miejsca, które naprawdę warto zobaczyć, a kiedy już się je odwiedzi nigdy się tego nie zapomina. Jednym z nich jest piękny Göteborg.

Historia miasta sięga początków XVII wieku, a zbudowali je Holendrzy z inicjatywy króla szwedzkiego Gustawa  II Adolfa. Zlecił im stworzenie miasta, które będzie miało dobre warunki do rozwoju handlu. Rzeczywiście Göteborg szybko nawiązał kontakty handlowe z licznymi krajami. W związku z tym miasto zaczęło szybko i prężnie się rozwijać. Dalsze dzieje miasta można poznać podczas jego zwiedzania. Taki właśnie sposób zdobywania wiedzy jest chyba najciekawszy. Tym bardzie, że zabytki Göteborga są naprawdę imponujące.

Oprócz oglądania zabytkowych obiektów warto, będąc w Göteborgu, poświecić uwagę tamtejszym muzeom. Różnią się one od siebie bardzo jeśli chodzi o charakter i sposób wystawiania eksponatów. Niektóre z nich mieszczą się w zabytkowych budynkach, inne są bardzo nowoczesne.

Göteborg stare miasto

Po całym dniu zwiedzania warto zainteresować się atrakcjami Göteborga. Odwiedzić Ogród Botaniczny, lunapark Liseberg czy spędzić miły wieczór spacerując Aleją Bramy Królewskiej. Można nią dojść do Placu Göta i zobaczyć najsłynniejszy symbol Göteborga – rzeźbę Posejdona, której twórcą był Carl Milles.

Warto wiedzieć, że miasto słynie również z doskonałych zespołów piłkarskiego i hokejowego. Sport w Göteborgu jest naprawdę wysoko ceniony. Organizowano tu też lekkoatletyczne mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy. Jednak nie tylko wielbiciele sportu znajdą tu różne ciekawostki dla siebie. Również fani muzyki metalowej mogą udać się na wycieczkę tropem korzeni Göteborg metalu, czyli jednego z gatunków death metalu.

Piękny Göteborg

Göteborg to jedno z największych miast Szwecji. Jest także wyjątkowo piękne i chętnie odwiedzane przez turystów. Nic dziwnego, nie brakuje w nim różnego rodzaju atrakcji turystycznych.

Wybierając się do Göteborga warto poznać wcześniej historię miasta. Miasto istnieje od XVII wieku i zostało zaprojektowane przez holenderskich architektów. Kiedy się je zwiedza, oglądając jego zabytki trudno nie zwrócić uwagi na ciekawe wpływy i pomysły architektoniczne. Na pewno warte zobaczenia są także muzea Göteborga. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że jedno z nich to muzeum Volvo… Koncern ten ma bowiem swoją siedzibę właśnie w tym mieście.

Pośród innych atrakcji miasta na pewno warto wymienić Ogród Botaniczny, lunapark Liseberg, Universeum oraz bulwar Kungsportsavenyn. Są to wszystko ciekawe miejsca, z których słynie Göteborg. Znany jest także z tego, że rozwinął się w nim specyficzny gatunek muzyki metalowej – Göteborg metal.

Göteborg zachód słońca

Natomiast osoby, które bardziej interesują się sportem niż ciężką muzyką wiedzą na pewno, że Göteborg to najbardziej zaangażowane sportowo miasto Szwecji. Niewiele brakowało i odbyłyby się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Natomiast Göteborg zorganizował lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 1995 roku oraz mistrzostwa Europy w 2006 roku. W mieście działa też znany klub hokejowy Frölunda HC oraz wywodzi się z niego najlepsza szwedzka drużyna piłki nożnej – IFK Göteborg.

Naprawdę warto odwiedzić to miasto, ponieważ jest nie tylko piękne ale też bardzo ciekawe. Można spędzać w nim czas na różne sposoby i na pewno każdy znajdzie coś interesującego specjalnie dla siebie.

Historia Göteborga

Szwedzkie miasto Göteborg zbudowali Holendrzy. Było to w XVII wieku, a inicjatorem stworzenia miasta był król Szwecji Gustaw II Adolf. Wiązał on z Göteborgiem poważne plany jeśli chodzi o rozwój handlu szwedzkiego.

Rzeczywiście z czasem miasto stało się poważnym i rozwiniętym ośrodkiem handlu. Göteborg był piękny i ważny, jako partner w interesach dla Chin i Wschodniej Azji. Dla podtrzymywania dobrych kontaktów handlowych powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska. Göteborg rozkwitał coraz bardziej, a statki które wpływały do portu przywoziły  naprawdę luksusowe towary – porcelanę, herbatę, przyprawy, atłasy itp.

Od XIX wieku w Göteborgu zaczęli osiedlać się kupcy z Anglii i Szkocji. Miasto nabrało przemysłowego charakteru. Wiele obecnych atrakcji turystycznych Göteborga pochodzi właśnie z tego okresu. Powstały wówczas wyjątkowe kamienice, które ozdobione są oryginalnymi rzeźbami. Poza tym zaczęto otwierać uniwersytety, biblioteki i szpitale. Mieszkańcy miasta mogli zacząć spacerować szerokimi alejami, które były otoczone przez parki i zieleń. Rozbudowa i rozwój Göteborga trwały dalej w XX wieku. Otwierano nowe muzea, powstał lunapark Liseberg i Plac Göta. Te dwa ostatnie przedsięwzięcia miały związek ze Światową Wystawą w 1923 roku.

Historia Göteborga związana jest też z wydarzeniami sportowymi. Miasto zorganizowało lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 1995 roku oraz mistrzostwa Europy w 2006 roku. Ubiegało się też o rolę organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich’84. Sport jest ważny dla Göteborga. Swoją siedzibę ma tutaj znany klub hokejowy Frölunda HC. Z tego właśnie miasta wywodzi się też najlepsza szwedzka drużyna piłki nożnej – IFK Göteborg.

Z innych ciekawostek warto wspomnieć o fakcie, że właśnie w Göteborgu powstał nowy gatunek muzyki metalowej – Göteborg metal.

Najważniejsze zabytki

Chyba nikt nie zaprzeczy, że Göteborg jest piękny. Swój wygląd i atmosferę zawdzięcza między innymi wyjątkowym zabytkom. Każdy, kto przyjedzie zwiedzać to miasto powinien zobaczyć koniecznie kilka obiektów.

Na pewno należy do nich Muzeum Miejskie, niegdyś arsenał miejski Kronhuset. Został on zbudowany w 1643 roku. Znacznie bardziej współczesny jest Plac Göta. Jego powstanie miało związek ze Światową Wystawą w 1923 roku. Podobnie zresztą było z inną atrakcją Göteborga – lunaparkiem Liseberg. Natomiast Götaplatsen znany jest z tego, że stoi na nim fontanna ze statuą Posejdona. Rzeźbę stworzył Cark Milles i stała się ona jednym z symboli Göteborga.

Göteborg centrum

Zwiedzając miasto warto zobaczyć Muzeum Archeologiczno-Historyczne, chociażby dlatego iż budynek  (z 1750 roku) w którym się ono znajduje był kiedyś siedzibą Kompanii Wschodnioindyjskiej. Pięknym obiektem jest także Katedra Gustawa zbudowana w 1633 roku, a następnie przebudowana w XIX wieku w stylu klasycystycznym.

Odbywając krótka wycieczkę statkiem można dostać się na wyspę należącą do Göteborga i zobaczyć warownię Nya Elfsborg z XVII wieku. Na wyspie jest też muzeum i kawiarnia. Natomiast po powrocie z tej wycieczki można się jeszcze wybrać na dworzec Göteborg centralstation. Jest on bardzo duży, jeden z największych w Szwecji. Robi więc wrażenie swoim wyglądem i wielkością.

Opisane budynki i obiekty stanowią prawdziwą dumę Göteborga. Są to też bardzo charakterystyczne dla niego punkty. Naprawdę warto chociaż raz je zobaczyć. Oczywiście oprócz zwiedzania zabytków można liczyć w tym mieście na różne inne rozrywki. Trzeba więc odpowiednio podzielić czas spędzony na urlopie w Göteborgu.

Muzea w Göteborgu

Nie każdy lubi zwiedzać muzea, więc nawet jeśli jedzie do miasta takiego jak piękny Göteborg, gdzie nie brakuje ciekawych muzeów, woli jednak oglądać inne atrakcje miasta.

Jednak naprawdę warto zobaczyć przynajmniej niektóre z tych muzeów, tym bardziej że są jednocześnie zabytkami Göteborga. Dotyczy to na przykład Muzeum Miejskiego. Budynek, w którym się ono mieści był kiedyś arsenałem miejskim Kronhuset. Pochodzi on aż z 1643 roku. Z kolei dawna siedziba Kampanii Wschodnioindyjskiej to dzisiaj Muzeum Archologiczno-Historyczne.

Muzeum Sztuki, które znajduje się w Göteborgu, to jedno z najważniejszych muzeów w całej Szwecji. Zgromadziło ono wiele ciekawych przedmiotów sztuki nordyckiej. Niektóre z nich powstały jeszcze w XV wieku. Kolekcje, które są wystawione w muzeum, to głównie dary mieszkańców Göteborga. Są tam dzieła kilkusetletnie oraz współczesne, nordyckie ale także francuskie czy holenderskie. Można więc podziwiać prace między innymi tak  wielkich twórców jak Rembrandt, Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

Bardzo ciekawym obiektem jest Muzeum Kultury Światowej, które powstało w 2004 roku. Nie skupia się ono bowiem na tradycji i historii Göteborga, ale prezentuje właśnie zdobycze różnych kultur i narodowości. Wystawy urządzane są w nowoczesny i oryginalny sposób.

Wielbiciele opowieści o Wikingach powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Morskie. Można tam dowiedzieć się jak rozwijało się żeglarstwo w Szwecji od czasów aż tak dawnych po współczesne.

Z kolei amatorzy motoryzacji na pewno chętnie zobaczą Muzeum Volvo. Zresztą właśnie w Göteborgu koncern Volvo ma swoją siedzibę.

Atrakcje turystyczne miasta

Przed urlopem w Göteborgu warto dobrze przemyśleć jak rozplanować swój czas. Na pewno bowiem warto zwiedzić wszystkie ważniejsze zabytki miasta, udać się do kilku muzeów oraz zapoznać się z innymi atrakcjami Göteborga.

Jednym z ciekawszych i piękniejszych miejsc jest z pewnością Ogród Botaniczny. Powstał w 1910 roku i od tej pory nie ma drugiego tak dużego ogrodu botanicznego w całej Szwecji. Jego powierzchnia to 175 hektarów. Na terenie tym znajdują się między innymi Ogród Właściwy, Ogród Górski, szklarnie, palmiarnia, Doliny Zawilców i Rododendronów, Polana Japońska. W sumie uprawianych jest tu kilkanaście tysięcy gatunków różnych roślin.

Na pewno dobrej zabawy można spodziewać się w lunaparku Liseberg. To jeden z większych parków rozrywki w całej Skandynawii. Istnieje od 1923 roku. Obecnie gości co roku około trzy miliony osób. Najprawdopodobniej nie tylko dzieci będą chciały spędzić w nim trochę czasu. Jest to naprawdę wyjątkowe wesołe miasteczko. Ze względu na swoje rozmiary i liczne szalone rarytasy można tu kupić od razu bilety na dwa dni.

Jeśli ktoś natomiast będzie miał ochotę na nieco “poważniejsze” sprawy powinien z pewnością odwiedzić Universeum. Obiekt został otwarty w 2001 roku, aby przybliżać osobom odwiedzającym go różne tematy związane z nauką. Skupiono się na sześciu tematach: flora i fauna, gady, człowiek i technologia, mikro i makrokosmos, fauna lasów deszczowych, szwedzkie zwierzęta wodne.

Kolejną atrakcją Göteborga jest Aleja Bramy Królewskiej – Kungsportsavenyn. Znajdują się przy niej eleganckie sklepy, kawiarnie oraz restauracje. Bulwar powstał w latach 1860-1870. Prowadzi do Placu Göta, na którym stoi słynna fontanna z rzeźbą Posejdona.

Sport w Göteborgu

Można właściwie powiedzieć, że Göteborg ma różne oblicza. Jest to przede wszystkim piękne miasto europejskie, w którym nie brakuje zabytków, muzeów, uniwersytetów, zieleni oraz wielu atrakcji. Jednak Göteborg jest również bardzo zaangażowany sportowo, chyba najbardziej ze wszystkich szwedzkich miast.

Właśnie tutaj odbywały się duże i poważne imprezy sportowe – lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 1995 roku oraz mistrzostwa Europy w 2006 roku. Göteborg ubiegał się również o zorganizowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich’84.

Dużą popularnością cieszy się tutaj piłka nożna. Prawdziwą chlubą miasta jest drużyna IFK Götebrorg, najlepszy zespół piłki nożnej w całej Szwecji, zdobywca licznych nagród i tytułów. Istnieje ona od 1904 roku, a jej zawodnicy noszą barwy niebiesko-białe. IFK Göteborg należy też do Allsvenskan – najwyższej szwedzkiej klasy rozgrywek w piłce nożnej. Poza tym Göteborg ma tam jeszcze trzech innych reprezentantów: Örgryte IS, GAIS oraz BK Häcken.

Drugim ważnym dla Szwecji i Göteborga sportem jest hokej. Frölunda HC, drużyna wywodząca się z Göteborga, została trzykrotnie mistrzem rozgrywek ogólnokrajowych. Było to w roku 1965, 2003 oraz 2005. Natomiast drużyna powstała w ogóle w 1938. Od początku swojego istnienia nosiła różne nazwy: Västra Frölunda IF, Västra Frölunda HC, a w końcu od 2004 roku Frölunda HC. Zawodnicy Frölunda HC noszą czerwono-zielono-białe barwy.

Historia Göteborga to nie tylko rozwój handlu, rozbudowa miasta, zwrot przemysłowy i powstawanie uniwersytetów. To również wydarzenia sportowe, które mają znaczny wpływ na wielu mieszkańców miasta, a także przeciągają wielu turystów-kibiców sportowych.


Göteborg Metal

Prawdziwi fani muzyki metalowej na pewno dobrze wiedzą, że jej rodowód jest ściśle powiązany ze Skandynawią. Jednym z gatunków tego typu muzyki jest Göteborg metal, który powstał właśnie w tym znanym i pięknym mieście.

Death metal to gatunek muzyki heavymetalowej, z kolei gatunkiem death metalu jest tak zwany melodic death metal. Właśnie jego odmianą jest Göteborg metal. Melodic death metal, jak sama nazwa wskazuje, jest  bardziej melodyjny niż klasyczny metal. Poza tym wokaliści często po prostu śpiewają, rezygnując z growlu. Gitarzyści natomiast mogą wykazać się dłuższymi solówkami.

Metal gotenburdzki - Arch Enemy
Źródło zdjęcia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons

Za twórców stylu göteborskiego, kwintesencję melodyjnego death metalu, uważa się zespoły At the Gates, In Flames i Dark Tranquillity. Inni wykonawcy, którzy są popularni wśród wielbicieli tego stylu to Arch Enemy, The Haunted oraz Soilwork. Co ciekawe, większość z nich po pewnym czasie zmieniła styl grania i śpiewania. Może okazał się zbyt liryczny i delikatny dla twardych zespołów metalowych… a może muzycy jednak po prostu nie do końca się w nim odnaleźli. Możliwe też, że nie byli odbierani przez publiczność, tak jak to sobie wcześniej wyobrażali.

Niektórzy przyjeżdżając do Göteborga oprócz zwiedzania zabytków miasta poszukują również korzeni swojej ulubionej muzyki. To dosyć ciekawe połączenie różnego rodzaju przyjemności i rodzajów odpoczynku. Najlepiej jednak wyjeżdżać w grupie osób, które mają podobne oczekiwania co do sposobu spędzania czasu. Jeśli nagle okaże się, że część osób chce zwiedzać muzea Göteborga, a część drążyć temat death metalu może powstać pewien konflikt…