Atrakcje turystyczne Szwecji

Sztokholm widok na miasto

Szwecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym i przychylnym dla turystów. Każdego roku, to skandynawskie państwo odwiedza tysiące turystów z całego świata. Co takiego niezwykłego jest więc w Królestwie Szwecji, że wielu turystów obiera sobie właśnie Szwecję za cel wakacyjnych wypraw?

Najbardziej interesującym obiektem w Szwecji jest przyroda. Rzeki, jeziora, parki, lasy i góry tworzą przepiękne zakątki, które zachwycą każdego. W większości przyroda zachowana jest w swojej dziewiczej formie. Niezwykle łagodny, jak na tę rozciągłość geograficzną, klimat sprawia, że w Szwecji znajdą coś dla siebie nie tylko amatorzy sportów zimowych.

Poniżej zostanie zaprezentowanych 5 miast wartych zobaczenia wraz z proponowanymi atrakcjami.

 

1. Sztokholm – to stolica, a zarazem największe miasto w Szwecji. Liczy około 975 tys. mieszkańców. Rozciąga się na archipelagu 14 wysp, z czego zaledwie ⅓ terenu stanowi teren zabudowany. 

W mieście znajduje się około 200 muzeów, z których największą popularnością cieszy się Muzeum Vasa. Jest w nim okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 roku, a został odnaleziony po 333 latach i obecnie stanowi historyczny eksponat.

W mieście popularny kierunek zwiedzania prowadzi do Starego Miasta (Gamla Stan). Starówka słynie z najstarszego placu – Stortorget, naprzeciwko, którego znajduje się słynne Muzeum Nobla.  Tę część można zwiedzić pieszo, poruszając się po wąskich, brukowanych uliczkach i podziwiając średniowieczne i renesansowe budowle.

Ponadto warta zobaczenia jest słynna Katedra Sztokholmska, czyli najstarszy kościół, w którym znajduje się  zabytkowa rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem z 1489 roku.

Jeśli mamy na uwadze intensywne zwiedzanie miasta warto wyrobić sobie Kartę Sztokholmską uprawniającą do zniżek lub darmowych wejść do około 80 obiektów.

vasa okręt wojenny


2. Malmo – miasto położone w południowej Szwecji, słynące z licznych muzeów, knajpek, restauracji oraz sklepów dekoracyjnych ze skandynawskim designem. Panuje tutaj powszechny spokój, a mieszkańcy w głównej mierze poruszają się na rowerach. W tym regionie znajduje się około 200 zamków, a wartym zobaczenia jest popularny zamek  Malmöhus wybudowany w XV wieku.

Największą nowoczesną atrakcją miasta stanowi wieżowiec Turning Torso z 54 piętrami mieszkalnymi. Charakterystyczną cechą budynku jest skrętna struktura, niwelując odchylenia podczas silnych podmuchów wiatru.

Turning Torso

3. Lund – południowa Szwecja. W mieście znajduje się najstarszy skandynawski Uniwersytet. Powszechna opinia mówi, iż miasteczko tętni energią ze względu na zamieszkujących je mieszkańców z całego świata w wieku do 30 lat, którzy studiują w Lund. 

Tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Lund do Katedry. Ze względu na jej monumentalne rozmiary nie sposób jej nie zauważyć. Katedra powstała w XII wieku, a w środku mieści się zegar astronomiczny.

Spacerując zabytkowymi, wąskimi i kolorowymi uliczkami warto zajrzeć do Muzeum Kulturen, będące drugim najstarszym skansenem na świecie, zachwycające prostotą architektury i nietuzinkowymi eksponatami.

katedra w lund

 

4. Gotlandia – szwedzka wyspa nazywana jest krainą Wikingów, którzy niewątpliwie zostawili wiele artefaktów zaznaczając swój ślad na tym terenie. Osada Wikingów to największa tamtejsza atrakcja. Przez 3,5 km wyspy ciągnie się historyczny kamienny mur nadając uroku stolicy, którą jest  miasto Visby. 

To doskonałe miejsce do wypoczynku. Szczególnie polecana jest plaża – Błękitna Laguna o lazurowym kolorze wody. Dodatkowo wyspa jest najsłoneczniejszym regionem w Szwecji, dlatego latem stanowi popularny kierunek turystyczny. 

Dookoła znajdują się naturalne rzeźby skalne, zielone łąki, pastwiska oraz bujna fauna i flora, zachwycają swoją różnorodnością. W gotlandzki krajobraz wplecione są wiatraki, zabytkowe kościółki oraz kamienne domy oblatane pnączami róż.

gotlandia osada

 

5. Laponia – północna Szwecja. Przez wielu uznawana za baśniową i mityczną krainę, w której gdzieś w śnieżnych stronach mieszka św. Mikołaj wraz z żoną, elfami i reniferami. 

Do nietuzinkowych atrakcji należy lodowy hotel, w całości zaprojektowany z lodu w którym można zaplanować swój nocleg. Ogólna temperatura w środku to -5 stopni Celsjusza. W całej krainie panuje polarny klimat, czyli przeważają długie zimy, w stosunku do krótkiego lata. Należy zatem pamiętać o ciepłych ubraniach. Mroźne temperatury rekompensuje zjawisko występowania zorzy polarnej.

Będąc tam warto skorzystać z przejażdżki zaprzęgiem psów husky.

 

psy husky

 

Jednak Szwecja to nie tylko zabytki, to także miejsce organizacji mnóstwa koncertów, imprez, wystaw i festiwali, które dostarczają rozrywki ludziom w każdym wieku. Państwo to ma także do zaoferowania o wiele więcej niż piękne widoki i górskie stoki. Południe kraju znane jest z różnorodności krajobrazów, a na szczególną uwagę zasługuje region Skanii szeroko znany ze swojej sztuki kulinarnej. Północ natomiast, jako teren górski, jest świetnym miejscem na uprawianie sportów. W celu udania się do Szwecji warto zapoznać się również z krajowymi zwyczajami, które z pewnością uatrakcyjnią nasz wyjazd. 

Szwedzkie zwyczaje

Szwecja jest niezwykle interesującym krajem. Jednak większości z nas kojarzy się z zimnym klimatem, nocami polarnymi i pracą sezonową. Jednak Królestwo Szwecji jest także krajem doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Szwecja to także doskonała kuchnia i wiele ciekawych zwyczajów, także tych stosowanych na co dzień. Każdy, kto będzie rozmawiał z mieszkańcem tego kraju, niech nie dziwi się, że rozmówca cały czas patrzy mu w oczy. Szwedzi, patrząc w oczy swojego rozmówcy, wyrażają swój wzajemny szacunek.

Szwedzi, wbrew pozorom, są ludźmi niesłychanie uprzejmymi, taktownym, serdecznymi, uczynnymi i uśmiechniętymi. W kontaktach bezpośrednich zachowywana jest na ogół dbałość o okazanie należytego szacunku rozmówcy, jednak każda rozmowa zaczyna się od nieformalnego „hej” a kończy na równie nieformalnym „hej da!”.

W Szwecji hucznie obchodzone są święta, nie tylko kościelne, ale także państwowe. Święta kościelne, to oczywiście Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, święto Wniebowstąpienia, Zielone Świątki, Dzień Wszystkich Świętych (obchodzony 5 listopada), dzień św. Łucji (13 grudnia) i Boże Narodzenie.

Najważniejsze święta państwowe, to: 

imieniny Króla (28 stycznia), imieniny Księżniczki (12 marca), urodziny Króla (30 kwietnia), święto pracy (1 maja), dzień narodowy Szwecji (6 czerwca), Noc Świętojańska, urodziny Księżniczki (14 lipca), imieniny Królowej (8 sierpnia), Dzień ONZ (24 października), święto Gustava Adolfa (6 listopada), święto Nagrody Nobla (10 grudnia) i urodziny Królowej (23 grudnia). 

W czasie tych świąt organizowanych jest wiele imprez odbywających się na terenie całej Szwecji.

Ze świętami związane są także różne ciekawe zwyczaje. Jednym z najstarszych jest kultywowany w okresie wielkanocnym zwyczaj składania w domach wizyt przez małe „czarownice”. Tymi „czarownicami” są dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które noszą chustki na głowach, długie suknie, a na buziach mają wymalowane piegi. Tak przebrane grzecznie stukają do drzwi i pozdrawiają mieszkańców zwrotem: Wesołej Wielkanocy (Glad Pask!). Trzeba odpowiedzieć tym samym i wrzucić do podsuniętego koszyka słodycze lub drobne pieniążki.