Styl skandynawski i rustykalny – jakie meble?

Rok 2017 to odejście od stylu skandynawskiego – minimalistycznego i bezosobowego. Jego miejsce zajmą rośliny i wszystko, co ekologiczne. Modny już wcześniej styl rustykalny nadal się rozwija, ponieważ świetnie koresponduje z naturalnymi motywami.

Największa tegoroczna zmiana we wnętrzach to przede wszystkim natura i odejście od doskonałości. Szarości są wypierane przez zielenie – szczególnie te przygaszone. Rośliny we wszystkich formach i odmianach wracają właśnie na salony. Wielkie donice z żywymi roślinami, kwiatowe printy w roli dodatków: na wszystko to znajdzie się teraz miejsce w modnym wnętrzu. Pokoje mają znowu być przytulne, a dom ma być miejscem, do którego chce się wracać. Dlatego też wnętrza powinny pokazywać upodobania i pasje domowników. Dom ma być znów miejscem osobistym i prywatnym.

Wielki powrót komód, witryn i kredensów

Chłodny styl skandynawski zostaje wyparty przez styl rustykalny, który swoim wyglądem ma przywodzić na myśl wiejską chatę. Królują naturalne materiały, przede wszystkim drewno, które tak pięknie współgra z zielenią i kwiatowymi dodatkami. Pomieszczenia nie mają być designerskie, ale przytulne i – co bardzo istotne – funkcjonalne. Salon już dłużej nie musi być bezosobowy, ma być miejscem, w którym mieszkają prawdziwi ludzie, a nie stroną z magazynu wnętrzarskiego. Mówiąc inaczej – trzymanie swoich rzeczy na widoku w tym sezonie jest jak najbardziej na miejscu.

Właśnie stąd ponowne zainteresowanie takimi meblami, jak komody, witryny i kredensy. Te ciężkie meble w starym stylu idealnie pasują do stylu rustykalnego, szczególnie jeżeli zostały wykonane z drewna. Drewno to powinno być niedoskonałe – sęki  widoczne na drewnie są bardzo pożądane, a meble stylizowane na stare najpełniej trafiają w tegoroczne trendy.

Ponieważ salon powinien jak najwięcej mówić o zamieszkujących dom osobach, witryny zyskały na wartości. Duże przeszklenia umożliwiają pokazanie kolekcji domowników, takich jak stare lub stylizowane naczynia. To także dobre miejsce na pokazanie rodzinnych pamiątek. Podobną funkcję pełnią różnej wielkości kredensy. Wszystkie te meble nie tylko dodają charakteru wnętrzom, ale także znacznie zwiększają przestrzeń do przechowywania.

 

Meble: jak wybrać?

Meble powinny być proste, mieścić się w jednej bryle, jak w wiejskiej chacie. Mogą być delikatnie zdobione: toczone nóżki i zaokrąglenia zamiast ostrych kątów świetnie odnajdą się w prywatnym i przytulnym wnętrzu.

Chociaż także odchodzący styl skandynawski bazował na drewnie, w tym roku zmienia się jego charakter i kolorystyka. Zimne odcienie zastępują ciepłe i prawdziwe beże oraz brązy, prostą linię zastępuje niedoskonałość, a zimne metale są wyparte przez cynę i stare złoto. Nadgryzione zębem czasu przedmioty, które opowiadają swoją historię – właśnie to będzie modne w nadchodzących latach.

Jak urządzić przytulne wnętrze?

Urządzenie przytulnego pomieszczenia może być trudniejsze niż w przypadku skandynawskiego, minimalistycznego stylu. Więcej dodatków i wzorów to także więcej łączenia różnych, często na pozór niepasujących do siebie, tekstur i wzorów. Najlepiej przyjrzeć się więc stylowi rustykalnemu krok po kroku.

Jak dobrać meble do podłogi?

Podłogi – zdecydowanie drewno, ciemne lub jasne, ale na pewno w ciepłym odcieniu. Na ścianach powinna pojawić się zieleń, najlepiej ciemna i przygaszona. Zamiast malowania można wybrać tapetę lub fototapetę ze wzorem roślinnym lub przedstawiającą piękny, naturalny krajobraz (lasy, góry). Dobrym pomysłem jest też połączenie tapety i farbą. Zazwyczaj im bardziej wyrazisty wzór na tapecie, tym mniej powierzchni powinna zajmować. Kiedy podstawa pomieszczenia jest już gotowa, można pomyśleć o meblach.

Meble ze sklejki czy drewniane?

Meble powinny być solidne, najlepiej drewniane i (podobnie jak podłoga) utrzymane w ciepłej palecie barw. Rodzaj użytego drewna ma mniejsze znaczenie, ale najlepiej by rysunek drewna był widoczny. Umeblowane mieszkanie należy następnie ozdobić – w tym roku wypada ustawić na meblach ramki z rodzinnymi zdjęciami, pamiątki przywieziony z podróży czy przekazywane z pokolenia na pokolenie bibeloty. Znajdzie się też miejsce dla wszystkich roślin: także dla babcinej paprotki, fiołków czy pnącego się do sufitu fikusa w wielkiej donicy z kamienia lub drewna.

Jakie dekoracje w stylu rustykalnym i skandynawskim?

Ramki zdjęć i luster mogą być wykonane z cyny lub stylizowane na stare złota, a ślady zużycia tylko dodadzą im uroku. Cyna może też pojawić się np. w formie świeczników czy misy na owoce oraz lamp.

Wnętrze powinno być bardzo przytulne, dlatego niezbędne są w nim materiały. Długie do ziemi, ciężkie zasłony dodadzą prywatności, a miękkie fotele i kanapy nadają salonowi zapraszającego i jeszcze bardziej przytulnego wyglądu. Materiały mogą być gładkie, w stonowanych kolorach, ale może również pojawić się na nich dekoracyjny print, szczególnie roślinny.

Ekologia, powrót do natury i niedoskonałość to główne hasła roku 2017 we wnętrzach. Nie trzeba od nowa meblować całego mieszkania. Chcąc nadać wnętrzom bardziej przytulnego wnętrza można pomyśleć o delikatnych, postarzanych ozdobach, dodać drewno w postaci dodatków czy dobrać dużo miękkich poduszek do ozdobienia kanapy i fotela.