Co warto wiedzieć o skandynawskim designie?

Skandynawia kojarzy się większości z nas z przepięknymi, dziewiczymi krajobrazami, opiekuńczym państwem oraz niepowtarzalnym wzornictwem  – to właśnie ponadczasowy design sprawił, że meble z północy są tak chętnie kupowane przez osoby z całego świata. Dobrym przykładem, świadczącym o jakości skandynawskiego wyposażenia domu jest szwedzka IKEA, która obecnie może pochwalić się dużą popularnością i pozycją światowego giganta.

Ponad 50 lat rozwoju

Za początki skandynawskiego wzornictwa uznaje się lata 50. XX wieku. Od samego początku ten nurt w designie rozwijał się na terenie pięciu państw: Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii oraz Islandii. Co ciekawe, Finlandia i Islandia nie są powszechnie uważane za kraje skandynawskie, ale ich duże powiązanie ze Skandynawią oraz wpływy kulturowe sprawiły, że również tam projektanci bazowali na minimalizmie i prostocie.

Lunning Prize – droga do sukcesu

W budowie i kształtowaniu skandynawskiego designu kluczową rolę odgrywała Lunning Prize, czyli nagroda przyznawana wybitnym projektantom z północy w latach od 1951 do 1970. Co roku wyróżnienie trafiało do dwóch osób wybieranych przez grupę specjalistów z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Lunning Prize uważane jest za jeden z najważniejszych czynników, który przyczynił się do wyodrębnienia i rozwoju skandynawskiego designu nie tylko w tamtejszych krajach, ale również na całym świecie. W 2006 roku powrócono do tradycji nagradzania najlepszych projektantów ze Skandynawii poprzez Forum AID Award – nagrodę będącą następcą Lunning Prize.

Loft sklep internetowy - White House Design
Minimalizm, prostota i funkcjonalność – to najważniejsze założenia skandynawskiego designu.

Idea wzornictwa z Północy

Głównym założeniem skandynawskiego designu jest połączenie funkcjonalności, prostoty i estetyki w celu tworzenia przedmiotów codziennego użytku dla każdego. Ważna jest więc kwestia ceny wytwarzanych produktów – założenia przyświecające projektantom na początku jasno mówią, że nie może być ona za duża, ponieważ każda osoba powinna pozwolić sobie na zakup tego typu przedmiotów codziennego użytku.

Jak wszystko się zaczęło?

Początki skandynawskiego wzornictwa są mocno powiązane z… polityką! Prężnie rozwijająca się po II wojnie światowej ideologia socjalizmu miała ogromny wpływ na projektantów oraz środowiska artystyczne. Socjalizm sprawił, że projektanci skierowali się w stronę niezamożnych obywateli, starając się tworzyć produkty funkcjonalne i ładne przy zachowaniu niskiej ceny. Wcześniej design był jednoznacznie kojarzony z osobami zamożnymi.

Obniżenie cen produktów było możliwe dzięki zwiększeniu dostępności do tańszych materiałów, takich jak drewno formowane, plastik, szlifowane i emaliowane aluminium. Surowe materiały i proste kształty sprawiły, że projekty ze Skandynawii szturmem podbiły serca osób na całym świecie.