Tani transport w Finlandii!

finlandia transport

Podróżowanie po Finlandii jest dosyć proste, a jedynym problemem mogą być dla was pieniądze. Dlatego też wpis ten będzie się skupiał na wyborze jak najtańszych opcji transportu. Pod uwagę weźmiemy takie zagadnienia jak samochód, autobusy, pociągi, samoloty, autostop oraz rower. Informacje przekazywane w niniejszym artykule są oparte na doświadczeniu innych blogerów, oczywiście wasz doświadczenia mogą być nieco inne dlatego też prosimy o wyrozumiałość.

Samochód

Najtańszą opcją podróżowania po Finlandii jest samochód. Drogi w tym kraju są najwyższej jakości i na dodatek puste co będzie sprzyjać osobom o gorszych zdolnościach rajdowych. Oto najbardziej polecane wypożyczalnie samochodowe:

  • Easy Rent – jest to tania wypożyczalnia stacjonująca w Helsinkach, modele samochodów nie są jednak zachwycające.
  • 24 Rent – opcja idealna dla osób, które chcą wypożyczyć samochód na krótki okres czasu. Samochody stoją w wyznaczonych punktach i można je otworzyć SMS-em.
  • Lacera – Nieco droższa wypożyczalnia niż Easy Rent, za to standard samochodów również jest wyższy.

Autobus

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz wypożyczyć samochodu, możesz zdecydować się na autobus. Niestety ta opcja jest o wiele droższa, ale można polować na satysfakcjonujące zniżki. Do najbardziej opłacalnych przewoźników należą:

  • Onnibus – odpowiednik Polskiego Busa, można nawet trafić na bilety za 1 euro.
  • Åbus – najtańsza opcja na trasie Helsinki – Turku, można tam również upolować bilety za 1 euro.
  • Matkahuolto – odpowiednik polskiego PKS-u, jest drogi ale można się nim dostać niemal wszędzie. Zdarzają się promocje, jednak bardzo rzadko.

 

finlandia tani transport

 

Pociągi

Kolejną możliwością transportu są pociągi, które są równie drogie jak autobusy. Jeżeli chcesz zdecydować się na ten rodzaj transportu, warto zapoznać się z następującymi stronami:

  • www.VR.fi – na tej stronie można wychwycić promocje na niektórych trasach, a także zniżki przy zakupie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • www.interrail.eu – Idealna opcja dla osób poniżej 25 roku życia, jak i rodzin z dziećmi. Młodzi mogą uzyskać tanie bilety, a dzieci podróżują za darmo.

Samoloty

  • Norwegian – te linie lotnicze przez cały rok oferują loty na trasie Helsinki-Rovaniemi oraz Helsinki-Oulu, a bilety można kupić nawet za 29 euro. Zimą natomiast uruchamiane są połączenia do Kittili oraz Ivalo od 39 euro.
  • Finnair – również da się tu trafić na ciekawe okazje, trasę Helsinki – Revaniemi można pokonać nawet za 79 euro, a Helsinki-Oulu za 59 euro i to w dwie strony.

 

tani transport finlandia

 

Autostop

Istnieje przekonanie, że Finowie nie praktykują tej metody transportu i równie niechętnie zabierają ze sobą autostopowiczów. Jednak po prześledzeniu licznych blogów można się dowiedzieć, że jest to jak najbardziej możliwe, a podwózka często kończy się herbatą w domu gospodarza oraz pobytem w fińskiej saunie. Należy jednak pamiętać, ze ruch na Fińskich drogach jest bardzo słaby. W kraju tym funkcjonuje odpowiednik Bla Bla Bar, który nazywa się tam kimppa, można również znaleźć podobną inicjatywę na Facebooku o nazwie  kimppakyyti.

Rower

Jeżeli nie obawiacie się pogody, komarów oraz monotonnej drogi to rower będzie waszym sprzymierzeńcem. Ruch na drogach jest bardzo mały, co jakiś czas przy drodze można napotkać jakiś sklep. Sami Finowie są przyjaźnie nastawieni do rowerzystów. Woda pitna również nie jest problemem, ponieważ leci ona z fińskich kranów.