Ślub po szwedzku i szwedzkie wesele

para młoda

Ślub to ważny dzień w życiu wielu osób. Przygotowania do niego zajmują bardzo długi czas. Wszyscy mniej więcej wiemy jak wygląda ceremonia zaślubin i jakie panują tradycje oraz przesądy związane ze ślubem i weselem w Polsce, a jak jest w Szwecji?

Jak to się zaczyna?

Ślubne plany zaczynają być snute najczęściej od momentu zaręczyn. W Szwecji pierścionek zaręczynowy jest prosty, przypominający polską obrączkę ślubną i noszą go zarówno kobieta jak i mężczyzna. Natomiast w dniu ślubu tylko panna młoda otrzymuje kolejny pierścionek – z ozdobnym kamieniem. Zaś noszony przez pana młodego pierścionek od zaręczyn w dniu ślubu staje się jego obrączką. Obrączki przez Szwedów noszone są na serdecznym palcu lewej dłoni.

Wieczór kawalerski/panieński

Przed ślubem w wielu krajach przyjęło się organizowanie wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Tak samo i w Szwecji, jednak tam to wydarzenie jest niespodziewane dla pana i panny młodej, ponieważ ich przyjaciele „porywają” ich i tak z zaskoczenia zabierają na miejsce imprezy. Tak więc, młodzi nie mają żadnego wpływu na organizację swoich wieczorów. Jest to dla nich kompletna niespodzianka przygotowana przez przyjaciół.

Szwedzkie tradycje i przesądy ślubne

Nawet jeśli sami nie wierzymy w przesądy to nieraz bierzemy je pod uwagę i stosujemy się do nich, ponieważ istnieją takie przesądy, które są silnie zakorzenione w naszej kulturze stając się jej tradycją.

Korona panny młodej

W Szwecji korona jest ozdobą związaną z tradycją chrześcijańską. Panna młoda do ołtarza idzie w koronie, ponieważ jest porównywana do Maryi. Korona symbolizuje czystość. Według przesądów nie może być ona przymierzana dla zabawy, bo zwiastuje to staropanieństwo. Kolejne przesądy dotyczą wyglądu korony w dniu ślubu. Jeśli lśni oznacza to szczęście w małżeństwie, natomiast kiedy wydaje się matowa zapowiada nieszczęśliwe małżeństwo. Obiecujące są krople deszczu i płatki śniegu, które spadną na koronę w dniu ślubu, ponieważ zwiastuje to bogactwo.

ślub

Dzień ślubu

Według szwedzkich przesądów najlepszymi dniami do zaślubin są wtorek, czwartek i sobota. Zaś wystrzegać należy się pobierania w poniedziałek czy w środę, a także w Wielkanoc.

Monety

Panna młoda dostaje od swojej matki złotą monetę, a od ojca srebrną. Monetę złotą wkłada do prawego buta, a srebrną do lewego. Uważa się, że przyniesie to parze młodej stabilność finansową i dostatek.

Przemowy

Szwedzi mają w zwyczaju wygłaszanie mów podczas wesel. Na początku imprezy wygłoszona zostaje krótka mowa będąca toastem na cześć panny młodej, a następne pojawiają się kolejne. Są nieraz połączone z oglądaniem zdjęć i filmów z parą młodą w roli głównej (również z wieczoru kawalerskiego i panieńskiego).

 

Wśród przesądów ślubnych w Szwecji można jeszcze wspomnieć o podwójnym ślubie, którego należy się wystrzegać, ponieważ uważa się, że wówczas jedno małżeństwo będzie nieszczęśliwe. Przed ślubem nie należy przymierzać czyichś obrączek, bo grozi to tym, że stan cywilny osoby przymierzającej jednak się nie zmieni. Przesądni Szwedzi twierdzą również, że o płci pierwszego dziecka pary młodej zdecyduje to jakiej płci osobę spotkają jako pierwszą po wyjściu z kościoła czy urzędu.