Przepustka do raju -recenzja

W swojej książce Mirosław Prandota zabiera nas do Szwecji. Ponad dwadzieścia rozdziałów opowiada o różnych obliczach życia w Szwecji – zarówno kilkanaście lat temu, jak i obecnie. Autor, dzięki swojemu wieloletniemu pobytowi w Skandynawii, poznał wiele osób, które z różnych powodów znalazły się tym kraju. Przytacza ich opowieści, wspólne rozmowy i luźne przemyślenia. Wiele lat spędzonych w „raju” pozwala mu spojrzeć na niego z perspektywy czasu i pokusić się o ocenę dokąd ten zakątek świata zmierza. 

Po raz pierwszy zobaczyłem Szwecję w roku 1974. Gdybym wtedy miał napisać książkę o tym kraju, dałbym jej tytuł „Raj”. Od tamtej pory minęło 40 lat z kawałkiem. Ten sam wycinek Skandynawii zasługuje dziś, przynajmniej w mojej ocenie, tylko na miano „Czyśćca”. Czy za kolejne 40 lat obywatele  zorganizują tam sobie „Piekło” na własne życzenie? Niewykluczone […]

Tak swoją książkę rozpoczyna autor od razu przedstawiając czytelnikowi swoje stanowisko, które później konsekwentnie motywuje. Nie jest to jednak w żadnym wypadku książka polityczna, ani opiniotwórcza. Swobodny język, zróżnicowana tematyka oraz swoista rozmowa z czytelnikiem sprawiają, że czas spędzony na czytaniu „Przepustki do raju” płynie niezwykle szybko. W książce poruszone zostały tematy, które wiele osób uzna na obowiązkowe – szwedzkie więzienia, edukacja, kwestie wychowywania dzieci, wyzwolenie kulturowe kobiet, nagroda Nobla oraz współczesne multi-kulti. Przytaczając historię z życia swoich znajomych i przyjaciół, osób mieszkających w Szwecji od urodzenia oraz Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd obrazuje mentalność Szwedów, ich kulturę oraz pragmatyczne podejście do życia, które dotyka wszystkich dziedzin współżycia społecznego. Ta różnorodność tematyczna i swobodny język sprawiają, że czytając ją ma się wrażenie słuchania opowieści dobrego znajomego, który postanowił podzielić się wrażeniami ze swoich licznych podróży. Książka zaciekawi nie więc nie tylko osoby zainteresowane Skandynawią, ale również wszystkich, którzy cenią sobie możliwość poznania innych kultur i społeczeństw.

W obliczu współczesnych problemów z pewnością wiele osób najbardziej zaciekawi ostatni rozdział książki traktujący o współczesnej porażce multi-kulti. Cała książka zawiera w sobie luźne informacje na temat współczesnej Szwecji, jednak w tym rozdziale znajduje się najwięcej interesujących spostrzeżeń na temat codziennego życia w Szwecji po otworzeniu granic kraju dla muzułmańskich imigrantów. Przytaczane dane statystyczne i historie przestępstw imigrantów obrazowane są w sposób, który przybliżyć ma czytelnikowi sposób rozumowania szwedzkich organów sądowniczych, ale również wykazać bezsensowność idei „tolerancji za wszelką cenę”.

„Przepustka do raju” nie jest książką, która chce na siłę zobrazować negatywne aspekty Szwecji, nie jest również pozycją antyimigracyjną – autor opisuje Szwecję jaką staje się ona w wyniku kolejnych zachodzących zmian. Jest to ciekawa pozycja literacka dla wszystkich, którzy cenią sobie literaturę faktu ze sporą dozą humoru. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dzielenia się spostrzeżeniami na jej temat w komentarzach!


Przepustka do raju

Autor: Mirosław Prandota

Wydawnictwo: Psychoskok

Rok wydania w Polsce: 2018

Ilość stron: 344

Dziedzina: Proza

Nasza ocena:

Ocena-4na5

Kup książkę na: http://www.psychoskok.pl/produkt/przepustka-do-raju/