Trudno wyobrazić sobie dziś świat muzyki bez utworów jednego z najpopularniejszych zespołów w historii. ABBA, której piosenki zna chyba każdy została założona w 1972 roku przez Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa, Anni-Frid Lyngstad i Agnetha Fältskog – Szwedów, od których to imion pochodzi nazwa zespołu. Szczyt kariery Szwedzkiego fenomenu muzyki rozrywkowej przypada co prawda na lata 70. i 80. ubiegłego wieku, jednak po dziś dzień w radiach, spotach reklamowych i kultowych playlistach pobrzmiewają echa ich świetności. Czym zasłużyli sobie na taką uwagę i dlaczego ich muzyka chwyta za serca kolejne pokolenia?
ABBA i Eurowizja – narodziny legendy
Właściwie każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką popularną w Europie kojarzy odbywający się co roku konkurs piosenki Eurowizji. Każdy z reprezentowanych w nim krajów ma okazję zaprezentować swój dorobek muzyczny poprzez wybranego wcześniej reprezentanta. W roku 1974 dla Szwedów reprezentantem tym był właśnie początkujący dopiero zespół ABBA, który wraz ze swoim późniejszym hitem Waterloo nie tylko dotarł do finału konkursu, ale zwyciężył go w najlepszym stylu! Eurowizja była dla ABBY doskonałym początkiem światowej kariery i sygnałem, że to właśnie skoczna, melodyjna i chwytliwa muzyka będzie dominowała w muzyce przez następne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Dziedzictwo ABBY – muzyka, która przetrwała dziesięciolecia
Mówi się, że naśladownictwo jest najwyższą formą podziwu. Na przykładzie muzyki ABBY nie trudno zauważyć, że w porzekadle tym może być wiele racji. Już na początku lat 90., a więc niedługo po szczytowych latach kariery zespołu za pojawiły się pierwsze wersje utworów szwedzkiego zespołu w wykonaniu innego artysty. Zespół Erasure, bo to o nich mowa, byli pierwszymi oficjalnymi twórcami coverów ABBY, ustanawiając pewien precedens i rozpoczynając kolejną falę popularności utworów ABBY. To wtedy też zespół U2 zaprosił na swoją scenę koncertową Ulvaeusa i Anderssona, wykonując wraz z nimi własną wersję kolejnego niezwykle popularnego hitu Dancing Queen.
ABBA to inspiracja dla wielu współczesnych muzyków nie tylko pod względem oryginalnych dźwięków i skocznych melodii, ale też formacji jako takiej – w 1997 roku powstał na jej wzór zespół the ABBA Teens, którego pierwszy album zawierał nowe wersje przebojów szwedzkiego zespołu. Co więcej, sam pomysł stworzenia zespołu wykonującego tego typu muzykę, choć pojawiał się w historii już wcześniej, właśnie dzięki ABBIE zyskał zupełnie nowy wymiar – popularne szczególnie na przełomie lat 90. i 00’ zespoły są tego najlepszym przykładem.
ABBA we współczesnej kulturze
Choć od popularności zespołu minęło wiele lat, utwory ABBY w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością. Dzięki niezwykle melodyjnym i chwytliwym piosenkom ABBA porywa do tańca zarówno tych starszych, jak i młodszych, łącząc na parkietach pokolenia. Nic dziwnego, że to właśnie ich historia i muzyka zainspirowała twórców spektaklu Mamma Mia! jak i twórców jego filmowego odpowiednika. Członkowie zespołu pojawili się nawet na premierze filmu w Sztokholmie, zdecydowanie zachwycając swoją obecnością wszystkich zebranych.
W maju 2007 roku w Sztokholmie otworzono muzeum poświęcone twórczości ABBY. To jeden z najwyraźniejszych tego typu ukłonów w stronę szwedzkiego zespołu i jednocześnie dowód na to, że ich muzyka naprawdę zmieniła oblicze tego, co uznaje się dziś za wartościową muzykę rozrywkową. Nic dziwnego, że to właśnie ABBĘ uważa się za najbardziej kasowy i znaczący zespół na światowym rynku muzycznym.
zdjęcia: wikipedia