Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych – recenzja

Skandynawski-raj-o-ludziach-prawie-idealnych

Czy zastanawiało Was kiedyś dlaczego Finowie lubią milczeć? A może interesował Was fenomen dostatniego życia w Danii mimo horrendalnie wysokich podatków, którymi obłożone są dochody Duńczyków? Jeżeli tak, odpowiedzi na swoje pytania i rozmyślania możecie znaleźć w książce Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych.

Michael Booth, autor książki, to Brytyjczyk na stałe mieszkający w Danii. Kilkanaście lat życia w tym niewielkim państwie pełnym wieprzowiny, wiatraków, domków campingowych i hygge, pozwoliło mu przygotować interesujące informacje na temat codziennego życia Duńczyków, ich gospodarki czy sposobu na egzystencję. Poza Danią, poznajemy również świat Islandczyków, Norwegów, Finów oraz oczywiście Szwedów.

Książka podzielona została na 5 części, odpowiadających 5 krajom, które zostało stosunkowo szeroko przedstawione w wielu aspektach. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że choć podtytuł konotuje, iż spotkamy się tutaj z ludźmi „prawie idealnymi”, nie mamy z nim tak wielkiego kontaktu, jak mogłoby się wydawać jeszcze przed sięgnięciem do stronic książki. Michael Booth właściwie tylko w części o Danii – a więc w swojej drugiej ojczyźnie – przybliża sylwetki Duńczyków, ich mentalność, sposób na życie, czy metody rozwiązywania problemów. Pozostałe 4 części bliższe są retrospekcjom, które wiążą się z wywiadami przeprowadzonymi w krajach skandynawskich przez autora. I tak dowiadujemy się wiele o gospodarce Norwegii, ich finansowym potencjalne, gigantycznych złożach ropy naftowej, które prawdopodobnie wciąż nie zostały w pełni odkryte; relacjach imigrantów w Szwecji w stosunku do rdzennych mieszkańców; wielkim, do dziś odczuwalnym kryzysie finansowym w Islandii; czy o przedsiębiorstwach w Islandii, które pozwalają na coraz wyższe noty w rankingach państw bogatych i cechujących ogólnym dobrobytem.

Absolutnie nie neguję idei przybliżenia kwestii finansowych czy stricte ekonomicznych, jednakże żałuję, że M.B. bardziej szczegółowo nie nakreślił sylwetek przeciętnego Szweda, Norwega, Islandczyka czy Fina. Z rzadka jedynie dowiadujemy się, jak długo pracują, co robią w wolnym czasie, co jedzą, czy co sprawia im radość. Temu wszystkiemu brakuje jednak szczegółów. Zwłaszcza, że mowa tutaj przecież o ludziach „prawie idealnych”.

Abstrahując od udowodnienia bądź nieudowodnienia tezy, czy Skandynawowie to rzeczywiście ludzie prawie idealni, książka naprawdę wciąga. Została napisana chwytliwym językiem, czasem odkryć możemy na kartach książki specyficzny humor autora oraz jego bezkompromisowy stosunek do wielu kwestii – zarówno społecznych jak i politycznych czy etycznych. Istotną częścią Skandynawskiego raju są wywiady oraz cytaty osób, które dzieliły się swoją wiedzą na temat państwa, w którym żyją. Poznajemy polityków, przedsiębiorców, artystów, specjalistów w różnych zawodach czy doświadczonych biznesmenów, którzy ze Skandynawią przeżyli mniejszy bądź większy romans.

Zapewne chcielibyście dowiedzieć się, czy warto sięgnąć po książkę. Oczywiście – to solidne kompendium wiedzy, które pokazuje nam ogólny obraz każdego z pięciu krajów, które przez większość Europejczyków zaliczane są do Skandynawii. Choć historycznie Skandynawia to właściwie Dania, Norwegii oraz Szwecja, sami Finowie oraz Islandczycy nie czują urazy, kiedy nazywani są Skandynawami. Cechują się podobnymi cechami charakteru, stylem życia czy po prostu „nordyckością”. W tym miejscu nie zdradzimy na pewno odpowiedzi na żadne z poniższych pytań, ale aby zachęcić Was do lektury, przedstawimy kilka z ciekawszych, które objaśnione zostały w Skandynawskim raju.

  • Które państwo w Europie posiada największy odsetek osób chorych na raka?
  • Ile zarabiają Norwegowie, a ile Duńczycy?
  • Jak zachowywać się w saunie?
  • Czy hygge to filozofia życia czy niepisane prawo?
  • W którym państwie samobójstwo jest tak powszechne, że na kampanie przeciwdziałające mu, wydaje się miliony?

Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych

Autor: Michael Booth

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rok wydania w Polsce: 2017

Ilość stron: 368

Dziedzina: literatura faktu

Nasza ocena:

Ocena-4na5

Kup książkę na: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2584,strona,Skandynawski_raj_O_ludziach_prawie_idealnych,katid,273.html