W dniach 26-28 lutego kino Praha zaprasza na „1. Przegląd Kina Szwedzkiego”, podczas którego zostanie zaprezentowanych 6 wyselekcjonowanych filmów szwedzkich, wzbudzających uznanie widzów i krytyki filmowej na całym świecie. Bilety dostępne w kasie kina!
Kino skandynawskie to jedna z największych ciekawostek szeroko pojętej sztuki filmowej. Obrazy ukazywane w ramach przeglądu to przykład niezwykle interesujących produkcji, łączących ze sobą elementy twórczości gatunkowej z jedynym w swoim rodzaju północnym artyzmem. Zaprezentowane filmy ukażą niezwykłe obrazy o ludziach – ich sukcesach, porażkach, a także emocjach. Pokazy odbędą się dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji w Polsce.
„1. Przegląd Kina Szwedzkiego” w kinie Praha otworzy zdobywca szczególnego wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Docville – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”. Film opowiada o ojczyźnie reżysera – irackim Kurdystanie, a także o ludziach, których spotkał na swej drodze. Reżyser przybliży losy ponad 1,4 miliona ludzi uciekających przed ISIS. Kolejnym tytułem zaprezentowanym podczas przeglądu będzie dokument – „Astrid” o znanej szwedzkiej autorce książek dla dzieci – Astrid Lindgren, w reżyserii Kristiny Lindström. Dzięki unikalnym materiałom archiwalnym zawartym w filmie, widzowie dowiedz się czym kierowała się autorka wymyślając takie postaci, jak „Pippi Pończoszanka” czy „Emil z Samalandii”.
Drugi dzień przeglądu odsłoni biografię najwybitniejszej postaci skandynawskiego kina – Ingmara Bergmana. Szwedzki reżyser do dziś stanowi prawdziwy wzór dla wielu twórców, a jego filmy uznawane są za artystyczne arcydzieła. W filmie „Więcej niż Bergman” widzowie zobaczą ujęcia nakręcone w legendarnym domu Bergmana na wyspie Fårö, gdzie przed kamerą swoje wypowiedzi na temat artysty kierowali współcześni reżyserzy oraz aktorzy, między innymi: Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Martin Scorsese czy Lars von Trier.
W ramach „1. Przeglądu Kina Szwedzkiego” widzowie zobaczą także adaptację powieści Hjalmara Söderberga „The Serious Game” z 1912 roku; przepiękną kostiumową opowieść o ogniu miłości – „Poważna gra”, w reżyserii Pernilli August oraz film o niesamowitej sile miłości matki do córki – „Dziewczyna, matka i demony”, gdzie tłem do nakręcenia historii były osobiste przeżycia z dzieciństwa reżyserki Suzanne Osten. Kolorowe barwy i intensywne emocje ukazywane w filmie nikogo nie pozostawią nieporuszonego! Filmem zamykającym przegląd będzie „Melancholia”. To kolejny, po prowokacyjnym „Antychryście”, film Larsa von Triera. Tym razem autor „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach” zrealizował psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image.
OGÓLNE INFORMACJE
26 – 28 lutego
Ceny biletów: 13 zł normalny, 10 zł ulgowy (uczniowie, studenci z ważną legitymacją oraz posiadacze „Karty Praha”)
SKRÓCONY PROGRAM 1. PRZEGLĄDU KINA SZWEDZKIEGO
26 lutego, wtorek
godz. 19:00 – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”, reż. Hogir Hirori
godz. 20:25 – „Astrid”, reż. Kristina Lindström
27 lutego, środa
godz. 19:00 – „Poważna gra”, reż. Pernilla August
godz. 21:05 – „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas
28 lutego, czwartek
godz. 19:00 – „Dziewczyna, matka i demony”, reż. Suzanne Osten
godz. 20:40 – „Melancholia”, reż. Lars von Trier
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 1. PRZEGLĄDU KINA SZWEDZKIEGO
- 26 lutego, wtorek godz. 19:00, „Dziewczyna, która uratowała moje życie”, reż. Hogir Hirori, rok produkcji: 2016, czas trwania: 1h 19min.
„W mojej ojczyźnie znów wybuchła wojna” – w ten sposób filmowiec Hogir Hirori rozpoczyna film. W sierpniu 2014 roku opuszcza swoją ciężarną żonę w Szwecji, aby udać się do swojej ojczyzny i opowiedzieć o losach, które dotknęły ponad 1,4 miliona ludzi uciekających przed ISIS. Na granicy między Irakiem a Syrią miał okazję towarzyszyć transportowi helikoptera do gór Singal, gdzie utknęły setki tysięcy ludzi. Po drodze znajduje 11-letnią dziewczynę leżącą samotnie w bólu w 45 stopniowym upale…
„To dokument o moich ludziach, mojej ojczyźnie i moim życiu. O historii powtarzającej się, z wojną i trudami, gdzie kobiety i dzieci są największymi ofiarami. Ale to także film o nadziei i miłości przeświecającej w ciemności” – reż. Hogir Hirori.
Film nominowany był za najlepszy dokument do nagrody Golden Goblet na Międzynarodowym Festiwalu w Szanghaju oraz otrzymał szczególne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Docville.
- 26 lutego 2018, wtorek godz. 20:25, „Astrid”, reż. Kristina Lindström, rok produkcji: 2014, czas trwania: 1h 30min.
„Pippi Pończoszanka”, „Emil z Samalandii”, „Karslsson z dachu” – brzmi znajomo, prawda? Wszyscy kojarzymy głównych bohaterów książek napisanych przez Astrid Lindgren. Książki sprzedały się w 150 milionach egzemplarzy. Kim była kobieta, która umilała nam dzieciństwo i skąd pochodzą jej historie?
- 27 lutego, środa godz. 19:00, „Poważna gra”, reż. Pernilla August, rok produkcji: 2016, czas trwania: 1h 55min.
Adaptacja powieści Hjalmara Söderberga „The Serious Game” z 1912 roku. „Poważna gra” to historia młodej pary: dziennikarza Arvida Stjärnbloma i Lydii Stille. Oboje marzą i śnią o czystej, wielkiej i nieskażonej miłości. Jednak sen wymaga większego poświęcenia niż mogliby sobie to wyobrazić. Dochodzi do krótkiego, lecz namiętnego romansu. Rozstają się, by wiele lat później znów na siebie trafić. Namiętna i ognista historia miłosna o wyborach, które podejmujemy, oraz o konsekwencjach, które następują.
- 27 lutego, środa godz. 21:05, „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas, rok produkcji: 2013, czas trwania: 1h 47min.
Dom Ingmara Bergmana na wyspie Fårö cieszy się wśród filmowców sławą miejsca niemal mitycznego. Twórca wiódł tam spokojne, nieco tajemnicze życie, a plenery tej szczególnej i malowniczej wyspy wykorzystywał w filmach. Niektórzy nazywali jego dom Mekką, inni żywili pewne obawy przed tym osobliwym podłużnym, ciasnym budynkiem położonym niedaleko plaży, na której rozgrywa się akcja filmu „Persona”.
W filmie „Więcej niż Bergman” na temat swojego stosunku do demonicznego reżysera wypowiadają się słynni współcześni reżyserzy i aktorzy – Francis Ford Coppola, Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Ang Lee, Martin Scorsese, Lars von Trier, Takeshi Kitano, Wes Anderson, Tomas Alfredson, Zhang Yimou, Harriet Andersson, John Landis, Isabella Rossellini i Robert De Niro. Większość ujęć nakręcono w legendarnym domu Bergmana w miejscowości Hammars Fårö.
- 28 lutego, czwartek godz. 19:00, „Dziewczyna, matka i demony”, reż. Suzanne Osten, rok produkcji: 2013, czas trwania: 1h 33min.
Gdzieś w mieszkaniu psychotyczna, samotna matka izoluje siebie i córkę między śmieciami i butelkami z moczem. Tutaj rządzą demony. Mogą przechodzić przez ściany i zamknięte drzwi. Tak przynajmniej twierdzi matka Ti. Ale dziewczynka nie słyszy ani nie widzi demonów, z którymi rozmawia jej matka. To opowieść o Ti, i o tym, jak ostatecznie zdobywa i pokonuje niewidzialne demony, które kontrolowały życie jej i matki. „Dziewczyna, matka i demony” to zarówno interesujący jak i ekscytujący film z bardzo pięknymi zdjęciami, pokazujący miłość między rodzicem a dzieckiem.
- 28 lutego, czwartek godz. 20:40, „Melancholia”, reż. Lars von Trier, rok produkcji: 2011, czas trwania: 2h 10min.
Głównymi bohaterkami „Melancholii” są dwie siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata. Przyszłego męża zagra Alexander Skarsgård, jego świadka Stellan Skarsgård (faktycznie ojciec Alexandra), a John Hurt wcieli się w ojca sióstr.
Zapraszamy wszystkich miłośników Szwecji oraz Skandynawii
1. Przegląd Kina Szwedzkiego
Czas trwania: 26-28 lutego
13zł – cena biletu normalnego
10zł – cena biletu ulgowego (uczniowie, studenci z ważną legitymacją oraz posiadacze „Karty Praha”)
Rezerwacja biletów:
Kasa Kina Praha
- Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
tel.: (22) 343 03 10
Kontakt dla mediów:
Nikoletta Mańkowska
e-mail: nikoletta@kinopraha.pl