Kto rządzi w Szwecji?

król Szwecji

Zastanawialiście się kiedyś jaka dynastia rządzi w Szwecji? W Europie ostało się niewiele krajów, w których panują wciąż dynastie królewskie. Niewielka ich liczba prawdopodobnie jest jednym z czynników, który decyduje o tym, że wzbudzają one tak duże zainteresowanie. Jaka dynastia panuje w Szwecji? Od jak dawna? Zapraszamy do czytania!

Dynastia Bernadotte

herb bernadotte
Herb Bernadotte

Od 5 lutego 1818 po dziś dzień w Szwecji panują członkowie dynastii Bernadotte. Co ciekawe, jej członkowie do 16 listopada 1905 roku panowali również w Norwegii.

Pierwszym panującym w dynastii był Jean Baptiste Bernadotte, adoptowany przez ostatniego króla z dynastii Holstein-Gottorp Karola XIII marszałek napoleoński. Obecnie na tronie od 1973 roku zasiada Karol XVI Gustaw, który jest 7 królem z tej dynastii. Od 1975 roku kompetencje króla są ograniczone i obejmują jedynie funkcje reprezentacyjne. Ważnym zadaniem króla jest promowanie kraju wśród innych państw. Król jest osobą odpowiedzialną za wręczanie Nagród Nobla w większości dziedzin (oprócz Pokojowej Nagrody Nobla).

⇒ W 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich, które odbywały się w Monachium Karol poznał Sylwię Sommerlath. Karol XVI Gustaw nie mógł jednak wziąć ślubu ze swoją wybranką ponieważ jego dziadek, ówczesny król, mu to odradzał. Dopiero gdy sam został królem poślubił swoją wybrankę. Miało to miejsce 19 czerwca 1976 roku. 

Kim jest następca tronu Szwecji?

W Szwecji do 1980 roku kobiety nie mogły zasiadać na tronie. Dopiero po przegłosowaniu ustawy dotyczącej sukcesji tronu następcą króla Karola XVI Gustawa została Wiktoria, najstarsza córka króla i królowej. Co ciekawe, nawet sam król był przeciwny wprowadzeniu tych zmian i chciał, aby to jego najstarszy syn został następcą tronu. O życiu prywatnym następczyni wiadomo niewiele – dba o prywatność i nie publikuje wielu informacji ze swojego prywatnego życia. Księżniczka Wiktoria w 2010 roku poślubiła swojego trenera osobistego Daniela Westlinga. Dwa lata później urodziło się ich pierwsze dziecko – księżniczka Stella Sylwia, a w 2015  urodził się syn – Oskar Karol.

zdjęcie króla pochodzi ze strony: http://www.kungahuset.se/, zaś herb z wikipedii