Przewodnik po Bergen

Bergen to jedno z największych miast Norwegii leżące nad zatoką Morza Północnego oraz najważniejszy port i ośrodek handlowy tego kraju. Jest to bardzo urocze miasto, które otacza imponująca przyroda w postaci licznych i najdłuższych fiordów, morza, gór i skał.

Poprzez swoją lokalizację uznawane jest za bramę do fiordów. Zamieszkuje je około 272 tys. osób i prawie codziennie odbywają się tutaj imprezy kulturowe; festiwale, koncerty itp, a każdy z pewnością wśród licznych atrakcji turystycznych znajdzie coś dla siebie.

Historia

Miasto zostało utworzone w 1070 przez Olafa III – ówczesnego króla Norwegii i stanowiło osadę rybacko-kupiecką początkowo pod nazwą Bjorgvin. Następnie miasto stanowiło siedzibę rezydencji dla rodziny królewskiej oraz biskupa, a od 1217 r. formalnie uznawane za stolicę Norwegii.  Od XIII wieku osada przekształciła się ze swojej ówczesnej działalności w działalność portową o zasięgu międzynarodowym.

Na tym terenie aż do XVI wieku funkcjonowała Liga Hanzeatycka, czyli związek miast handlowych skupiających się na jednolitej polityce w zakresie handlu na polu ekonomicznym (np. stwarzanie utrudnień podczas pracy kupcom nienależących do związku) oraz kształtowaniu sił politycznych, a nawet wojskowych.

Po upadku Hanzy w mieście rozwijały się trendy kulturowe oraz powstały liczne ośrodki życia naukowego w kraju, niestety rozpoczęcie II wojny światowej spowodowało wiele zniszczeń w tym spalenie popularnego teatru Sverresgate. Obecnie Bergen to wciąż jeden ze znanych ośrodków naukowo-kulturowych oraz port rybacki, a także port handlowy i pasażerski.  

Widok na Bergen

 

Pogoda 

Niestety przez ⅔ roku pada tam deszcz, jest on konsekwencją stale unoszących się na szczytach gór chmur. Najlepszym czasem na odwiedziny Bergen jest okres między czerwcem, a wrześniem, ponieważ wtedy oczekuje się najmniej deszczowych dni oraz ciepłe temperatury. Na co dzień Bergeńczycy poruszają się w kolorowych gumowcach i przeciwdeszczowych płaszczach. Z tego powodu powstało słynne norweskie przysłowie mówiące „Nie ma złej pogody, jest tylko źle dopasowane ubranie”

deszczowy dzień

Co warto zobaczyć w Bergen?

Wybierając się do Bergen koniecznie należy odwiedzić kilka z poniżej prezentowanych miejsc:

      1.Dzielnica Bryggen – zabytkowa kupiecka dzielnica, w 1979 roku została wpisana na listę UNESCO, charakteryzują się wąskimi, kolorowymi i drewnianymi domkami niegdyś będące domami kupców
zabudowa Bergen

     2. Skansen Bergen – to kompleks zrekonstruowanych około 50 domków powstałych między XVIII a XX wiekiem, mieści się zaledwie 2 kilometry od centrum miasta. Tutaj historia żyje swoim tempem, a każdy może przenieść się do ówczesnych czasów i poczuć się jak prawowity mieszkaniec Bergen. Na co dzień grupy aktorów odgrywają sceny z życia dawnych bergeńczyków, nadając miejscu magiczny klimat. 

     3. Sognefjord – to najdłuższy i najgłębszy fiord norweski. W mieście Bergen można zapoznać się z liczna ofertą wycieczek na fiordy, bilety można nabyć w centrach informacji turystycznej.Polecaną formą dojazdu jest rejs statkiem podczas którego można cieszyć się niezwykłymi widokami surowej przyrody oraz podziwiać górę Jotunheimen, kończąc w małej, urokliwej oraz otoczonej wodospadami miejscowości Flåm. Tam obowiązkowo należy udać się na nieziemski punkt widokowy. Dodatkową atrakcją jest powrót do Bergen.

W tym celu polecamy skorzystanie z kolejki, będącą najbardziej stromą kolejką na świecie. Podczas powrotu również możemy prosto z wagonów obserwować norweskie fiordowe krajobrazy.
Norweskie fiordy

     4. Muzeum Hanzeatyckie – znajdują się tam historyczne księgi, artefakty kupieckie oraz wystawy obrazujące życie dawnych handlarzy w Bergen. To rekonstrukcja domu kupieckiego, który spłonął w pożarze w XVIII wieku

     5. Muzeum Morskie – coś dla miłośników rybołówstwa oraz fanatyków statków, znajduje się tam również akwarium z gigantyczną kolekcją podmorskiej fauny. Cieszącą się popularnością atrakcją jest możliwość karmienia pingwinów.  

     6. Muzeum Theta – to jednopokojowe muzeum, w którym podczas II wojny światowej grupa oporu zwana Theta w ukryciu wysłała wiadomości radiowe do Wielkiej Brytanii będąc pod okupacją niemiecką. Ówcześnie pokój został tajnie ukryty w budynku gdzie urzędowali niemieccy przedstawiciele administracyjni.

     7. Fisketorget– czyli targ rybny, gdzie można kupić świeże ryby prosto z kutra lub spróbować rybnych potraw, a to wszystko pod gołym niebem. To zdecydowanie raj dla miłośników owoców morza oraz pozostałych kręgowców. Minusem targu są wysokie ceny. Jednakże każde stoisko oferuje darmowe testery przez co będziemy mieli unikatową możliwość spróbowania np. wieloryba.
rybny market

     8.Wzgórze Fløyen – wzgórze o wysokości 399 m. n.p.m, czas wejścia to około 2h lub można skorzystać ze wjazdu kolejką trwającym zaledwie 8 minut w cenie około 40 złotych. Kolejka łączy miasto Fløibanen ze szczytem góry, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Bergen to istotny ośrodek kulturalny, odbywają się tutaj dwa istotne festiwale – Bergen Festspel i Nattjazzen. Fani Edwarda Griega mogą odwiedzić w tym mieście jego dom i poświęcone mu muzeum, gdyż urodził się i dorastał właśnie w Bergen.

     Pozostałe atrakcje to: drewniany kościół słupowy, placówka handlowa Glesvaer, centrum kultury wybrzeża Langoy, oraz inne liczne muzea. Warto również odwiedzić dwie wspaniałe rezydencje ziemskie –Rezydencja Damsgård i Dwór Alvøen.

Bergen Card – najlepsza inwestycja

Ze względu na dość drogie ceny w Norwegii warto skorzystać z wykupienia Bergen Card. To karta umożliwiająca darmowe wejścia do wyznaczonych muzeów, akwarium, nielimitowane przejazdy komunikacją miejską (w tym lotnisko-Bergen-lotnisko), wjazdu kolejką na górę Fløyen, skorzystania z innych licznych atrakcji oraz zniżek.

Jak dojechać do Bergen?

Form dojazdu do Bergen jest wiele. Najłatwiejszą formą jest skorzystanie z bezpośrednich lotów z Polski z Warszawy, Krakowa czy Gdańska. Bardzo często na stronach linii lotniczych można zakupić bilet w okazyjnych cenach od 39 zł. Wszystkie lotniska mieszczą się na skrajnych obrzeżach miast, dlatego w tym celu warto skorzystać z transportu Flybussen, jeżdżącego co 15 minut (ok 55 zł w jedną stronę).

Alternatywę stanowi podróż samochodem. Jednakże jest to znacznie droższa i dłuższa opcja, gdyż dodatkowo należy pokonać drogę morską promem z portu ze Świnoujścia skąd mamy do pokonania jeszcze ok 1300 km. 

prom

Transport w mieście?

W celu poruszania się po mieście warto wykupić Bergen Card i cieszyć się nielimitowanymi przejazdami miejskimi. Popularne są tramwaje.Dodatkowo istnieje niemalże wszędzie możliwość wypożyczenia roweru, który jest popularną formą poruszania się po Skandynawii.

Oczywiście najprostszą formą jest poruszanie się piechotą, dzięki czemu żadna atrakcja na mapie nam nie umknie 🙂 

rower

Gdzie zjeść?

Żywność w Norwegii jest bardzo droga i zdecydowanie może nadszarpnąć nasz planowany budżet. Warto zrezygnować z zakupów w małych sklepikach na rzecz dużych marketów, w tym szczególnie sieć Rema 1000. Stołowanie się w restauracjach jest dosyć drogą formą, ale nie niemożliwą.

Należy koniecznie zasmakować norweskich ryb, które słyną z najlepszej jakości i smaku. Miasto ponadto oferuje liczne restauracje i knajpy, gdzie można zasmakować regionalnych potraw. Najpopularniejszym daniem okazuje się być tutaj zupa.

Noclegi?

Zamiast noclegu w hotelu warto zakwaterować się w lokalnych hotelach. Najbardziej znanym hostelem jest YMCA mieszący się w centrum miasta w bliskiej odległości od targu rybnego oraz Intermission. Porównując noclegi na serwisie rezerwacyjnym ceny za 1 noc/os. w hotelu zaczynającą się od 140 zł.

Ciekawostki:

  • W Bergen mieszkańcy przyzwyczaili się do deszczowej pogody przez co nie używają parasola
  • W 2007 roku w mieście padało 84 dni z rzędu
  • Rzekomo policjant może wystawić mandat za zagwizdanie w jego obecności
  • To najcieplejsze miasto w Norwegii
  • Znajduje się tam najbardziej stroma kolejka górska na świecie