Atrakcje turystyczne w Trondheim

Trondheim to trzecie co do wielkości miasto w Norwegii, położone nad trzecim największym fiordem. Zachwyca przede wszystkim swoja przyrodą, intensywnie zmieniającym się kolorem wody, nieba i słynną zorzą polarną.

Miasto liczy jedynie 160 tys. mieszkańców, jego krajobraz dominują liczne kolorowe kamieniczki i urocze kościółki. Cechą charakterystyczną jest zmienność czasu i występowanie tzw. białych nocy lub ciemnych dni. Mimo wszystko w tym mieście nie można się nudzić, wynika to miedzy innymi z doskonale rozwiniętej komunikacji. Bardzo popularną atrakcję turystyczną stanowi tutaj podróż zabytkowym tramwajem, zawiezie on nas do Muzeum Tramwajów na Munkvoll. Istnieje nawet możliwość zamówienia podróży po mieście z dodatkiem jedzenia, piwa i wina.

trondheim-1

Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest gotycka katedra Nidarosdomen. Jest to pozostałość z przeszłości, kiedy Trondheim był bogatym arcybiskupstwem. Kolejne istotne atrakcje to most starego miasta Gamble Bybro, Starówka Bakklandet gdzie można odwiedzić dawne magazyny kupieckie i drewniane domy pochodzące z XVIII wieku. Nad miastem góruje forteca Kristiansten festning, a nieopodal znajduje się wysepka Munkholmen, gdzie znajduje się stary klasztor i miejsce dawnych egzekucji. Charakterystycznym obiektem miasta jest wierzą telewizyjno-radiowa Tyholttarnet.

Trondheim to również ważny ośrodek kulturalny gdzie odbywa się wiele festiwali – muzyki jazzowej, latynoamerykańskiej, bluesowej, a także festiwal jedzenia, oraz największy i najbardziej spektakularny festiwal młodzieży na świecie.

Będąc w tym mieście należy się udać do znajdującego się nieopodal Parku Narodowego Dovrefjell, gdzie można podziwiać m.in. jedyną w Europię populację piżmowołów.