Poznaj Hansa Christiana Andersena

Każde dziecko poznało w swoim młodym życiu choć jedną baśń Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, który właśnie dzięki baśniom stał się jedną z najważniejszych literackich legend Skandynawii. Urodzony w 1805 roku w najbiedniejszej dzielnicy Odense w samym sercu Danii, Andersen nie miał zbyt kolorowych początków życia. Prawdopodobnie to właśnie one zainspirowały go jednak do tworzenia tak kolorowych, choć pouczających historii.

Trudne życia początki Hansa Christiana Andersena

Jako syn biednego szewca i praczki, Hans wychowywał się w domu niezbyt wypełnionym literaturą i sztuką. Jego zabawki dziecięce tworzył sam ojciec, którego nie było stać na zakup żadnych atrakcji dla swojego syna. Gdy ojciec zmarł, 11-letni Hans musiał dojrzeć szybciej, niż inne dzieci, pomagając matce w utrzymaniu domu i pracując na to, by nie musieli go opuszczać. To właśnie wtedy zamarzył o karierze artystycznej, która byłaby nie tylko sposobem na realizację jego bogatej wyobraźni, ale i wyciągnięcie rodziny z ubóstwa. W ramach treningu kreatywności, młody Andersen zabawiał wieczorami zamożne rodziny, dając w ich domach popisy śpiewu, tańca i humoru – zafascynowany teatrem i gotowy do zawierania nowych znajomości starał się zbudować dla siebie bazę pod przyszły rozwój kariery.

Hans Christian Andersen nie był człowiekiem wykształconym, ale to nie przeszkodziło mu w wybudowaniu własnego, miniaturowego teatru, pochłanianiu niezliczonych książek czy trenowaniu własnej kreatywności podczas tworzenia kolejnych historii.

Początki przygody z baśnią

Jedną z ważniejszych postaci w rozwoju kariery Hansa okazała się jego babcia ze strony ojca, która jako pierwsza wprowadziła małego chłopca w krainę baśni. Andersen pomagał jej przy pracach w ogrodzie, słuchając kolejnych opowieści babki i czerpiąc z nich inspirację przelaną później do kilku z jego własnych utworów. Babcia stała się nawet bohaterką w baśni Bzowa Babuleńka. Zanim do pisania baśni mógł jednak przystąpić, Hans próbował swoich sił w różnych sferach życia artystycznego. Po wyjeździe do Kopenhagi w wieku 14 lat młody Andersen uczęszczał do szkoły baletowej, starał się o angaż w Królewskim Teatrze, a gdy próba ta skończyła się niepowodzeniem, starał się zarabiać jako śpiewak z wysokim sopranem. Niestety, jak w przypadku wielu chłopców, jego głos uległ całkowitej zmianie po mutacji, przerywając karierę Andersena. Aby zarobić, zaczął pisać sztuki, które, choć nie idealne, pozwoliły by jego talent został zauważony.

Andersen starał się nieustannie zawierać nowe znajomości i pozyskiwać wpływowych przyjaciół. Choć relacje te często go zawodziły, ostatecznie pozwoliły mu zdobyć stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Pomógł mu Jonas Collins, głowa jednej z pierwszych rodzin, z którymi Hans zaprzyjaźnił się w Kopenhadze. Mężczyzna od początku wierzył w talent chłopca i swoim wsparciem umożliwił mu debiut autorski – Andersen debiutował w 1822 roku zbiorem utworów Młodzieńcze próby wydanym pod pseudonimem William Christian Walter.

Najważniejsze dzieła Hansa Christiana Andersena

Pierwszy zbiór baśni (Eventyr fortalte for Børn – Baśnie opowiedziane dla dzieci), został wydany w Kopenhadze w roku 1835, a kolejne tomy ukazały się w latach 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872. Odnoszone przez jego twórczość sukcesy zaskakiwały nawet samego Andersena, który nie przypuszczał, że baśnie zostaną przetłumaczone na ponad 80 języków. Andersen okazał się pierwszym pisarzem, który nie traktował twórczości dla dzieci pobłażliwie i infantylnie – jego utwory były poważne, choć pisane z myślą o najmłodszych. Ich język był potoczny i codzienny, bardzo naturalny, co oczywiście trafiało w gusta dzieci i niekoniecznie krytyków. Hans twierdził zawsze, że jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie chciał, by jego baśnie od początku uznano za dzieła wyłącznie dla dzieci, bez głębszego sensu.

Obecnie, wiele lat po śmierci autora, jego twórczość w dalszym ciągu inspiruje i zabawia zarówno najmłodszych, jak i dorosłych Wśród najbardziej znanych baśni Andersena wymienić można między innymi ponadczasowe Brzydkie kaczątko, wspomnianą już Brzozową Babuleńkę, Calineczkę, Czerwone Trzewiczki, Dziewczynkę z zapałkami, Dzikie łabędzie, Królową Śniegu, Krzesiwo, Księżniczkę na ziarnku grochu, Małą Syrenkę, Nowe szaty króla i wiele więcej.

 zdjęcie główne: wikipedia, zdjęcie w tekście: youtube