Nieznane skandynawskie wynalazki, które zmieniły codzienne życie

Skandynawia to miejsce dla ludzi szczęśliwych, lubiących spokój, aktywny tryb życia i bliski kontakt z naturą. To stamtąd pochodzi popularne na świecie Hygge, czyli sztuka osiągania wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia poprzez tworzenie wygodnego i przytulnego otoczenia. Hygge to klasyczny duński styl życia, który dziś ułatwia codzienne życie ludziom na całym świecie. Jak się okazuje, nie jest to jedyny skandynawski wynalazek, który odmienił sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień. O jakich wynalazkach wprost z krajów nordyckich warto wiedzieć?

Wynalazki Skandynawskie w świecie nauki

Każdego dnia sprawdzamy pogodę, określając temperaturę z pomocą rozpoznawalnych przez każdego Europejczyka stopni Celsjusza. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że Andreas Celsius był Szwedem, który zaproponował w XVIII wieku 100 stopniową skalę temperatury. Jego idea była prosta i sprawdza się doskonale nawet kilkaset lat później.

Zapałki. Forma, w jakiej znamy je dziś pozwala na szybkie i stosunkowo bezpieczne rozpalenie ogniska, grilla czy świeczki. Wynalazek ten jest dziełem szwedzkiego profesora chemii, Gustafa Erika Pascha, który jako pierwszy zaproponował projekt tzw. bezpiecznej zapałki. Ta, w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, nie była już zdolna do samozapłonu i dzięki temu mogła być w pełni funkcjonalna i bezpieczna dla użytkowników.

Wśród ciekawych wynalazków skandynawskich, które zdecydowanie ukształtowały świat nauki, techniki i medycyny należy wymienić także wymyślony przez Szwedów rozrusznik serca, nóż chirurgiczny Gamma, sztuczną nerkę, oraz płyn kontrastowy wykorzystywany w badaniach tomograficznych.

Skandynawska myśl techniczna – wynalazki, z których korzystamy na co dzień

Ciekawe inwencje stworzone przez Skandynawów w dziedzinie techniki zdecydowanie ukształtowały to, jak działa współczesna medycyna czy świat techniki i nauki. Wiele z ich propozycji i patentów ma jednak znacznie bardziej przyziemne znaczenie, trafiając do codziennego użytku w niemalże każdym domu na świecie.

Wynalazkiem, który zdecydowanie usprawnia codzienne życie i który znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w samochodach. Ich twórcami są również Szwedzi, a właściwie Nils Bohlins, dzięki któremu ofiary wypadków są często ratowane przed tragiczną śmiercią. To jednak nie jedyny samochodowy wynalazek ze Skandynawii. Finowie opracowali jako pierwsi na świecie opony zimowe, dedykowane początkowo dla samochodów ciężarowych i wykorzystywane dziś niemalże na całym świecie.

W XIX i XX wieku w Skandynawii pojawiło się wiele udogodnień, które stosujemy w codziennym życiu po dziś dzień. To Szwedom udało się między innymi opracować zamek błyskawiczny, który się nie rozpinał (jak poprzednie, opatentowane przez amerykanów rozwiązania). To także Szwedzi opatentowali papierowe opakowania do płynnej żywności, czyli popularne dziś kartony na mleko, soki czy napoje. Co ciekawe, marka, która wyprodukowała je jako pierwsza – Tetra Pak, działa do dziś, a jej kartony wykorzystywane są niemalże przez wszystkich producentów płynnych produktów trafiających na nasze półki sklepowe. Ze Szwecji pochodzą także segregatory biurowe, dziurkacze, słuchawka telefoniczna, klucz francuski, mysz komputerowa, GPS, antynikotynowa guma do żucia, łożyska kulowe, klucz nastawny (w Polsce zwany „kluczem francuskim”), a nawet Bluetooth.

Wygoda według Skandynawów – ciekawe wynalazki, które zmieniły codzienne życie

Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy, Finowie – mieszkańcy chłodnych krajów skandynawskich uwielbiają wygodę i komfort, dlatego w erze szybko rozwijającej się techniki i wynalazków trafiających na rynek każdego dnia pojawiło się tak wiele propozycji właśnie projektu Skandynawów. Poza wymienionymi już wyżej udogodnieniami stworzonymi głównie przez Szwedów, na szczególną uwagę zasługują wypromowane przez Norwegów łopatki do krojenia sera (Ostehøvel), wygodne krzesełka dla dzieci Tripp Trapp w formie wygodnej drabinki, które dziś są podstawą wyposażenia kuchni dla każdej mamy, wygodny w użyciu spray, czy narty. Duńczykom przypisujemy natomiast zasługę pojawienia się na rynku klocków LEGO – ulubionej zabawki każdego dziecka. A co zaproponowali Finowie? Przede wszystkim doskonale znany w świecie sportu bezprzewodowy pulsometr firmy Polar, będącej w dalszym ciągu jednym z najważniejszych producentów gadżetów elektronicznych dla aktywnych, odblaski dla pieszych oraz ksylitol, czyli cukier brzozowy stosowany jako substytut cukru.