Poznaj duńskie znane marki odzieżowe

Moda skandynawska kojarzona jest przede wszystkim z minimalizmem, prostotą i klasyką, której daleko do ekstrawaganckich projektów marek kontynentalnej Europy czy Stanów Zjednoczonych. To jednak stąd wywodzą się też marki, które tak chętnie nosimy na co dzień, czego najlepszym przykładem jest szwedzki HM. Czy Dania ma jednak równie wiele do zaoferowania, co jej północni sąsiedzi? Okazuje się, że tak, i to naprawdę dobrej jakości. Oto kilka ciekawych marek odzieżowych z Danii, które warto znać.

Bestseller

Działający na podobnej zasadzie jak polskie LPP mające pod sobą marki takie jak Reserved, Cropp czy Mohito, duński Bestseller jest największym producentem odzieżowym tamtego regionu. Wbrew pozorom Dania to nie tylko Kopenhaga i kiepska pogoda, ale też dobrej jakości stylowe ubrania, które chętnie nosimy także w Polsce. Bestseller ma już ponad 3000 sklepów na całym świecie i zarządza aż 11 markami, z których część możemy znaleźć w Polsce zarówno w formie samodzielnych sklepów, jak i w outletach zbierających ubrania kilku podlegających pod Bestseller marek. Z pewnością kojarzysz ubrania Vero Moda, Only, Vila, czy Jack&Jones? To właśnie najlepsze przykłady duńskiej mody i projektów Bestseller.

Ecco

ECCO CORKSPHERE SANDAL
zdjęcie: pl.ecco.com

Wygodne obuwie, skórzana galanteria i niepowtarzalny choć prosty design, który od razu nasuwa na myśl modę skandynawską? Jeśli mielibyśmy znaleźć w Polsce jedną markę, która wpisze się we wszystkie wspomniane kryteria, będzie nią z pewnością duńska marka Ecco. Założona w 1963 roku marka stawia na jakość, innowacyjność i wygodę, dzięki której dopasowanie eleganckich butów, pasków czy torebek do minimalistycznych stylizacji staje się niezwykle proste.

Designers Remix

Kontrastowo do dwóch wspomnianych wyżej marek i do całej idei minimalizmu przewijającej się przez skandynawską modę i design, marka Designers Remix stawia na kreatywne wykorzystanie kolorów, materiałów i ciekawych faktur tworząc eksperymentalne projekty uwielbiane nawet przez amerykańskie celebrytki. To swoisty high fashion przeniesiony do mody ulicznej i choć ceny nie należą tu do najniższych, marka często stawia na ciekawe rabaty i okazje, dzięki którym każdy może sięgnąć po modowe szaleństwo z duńską jakością i światowym stylem.

Ganni

Znana przede wszystkim ze stylizacji najpopularniejszych skandynawskich blogerek, marka Ganni to doskonały przykład połączenia skandynawskiego minimalizmu, perfekcyjnych krojów i przywiązania do klasyki z nonszalanckim paryskim szykiem i modą codzienną. Marka ma w swojej ofercie pełną gamę ciekawych kurtek, spodni czy sukienek zdobionych wyrazistymi printami, które doskonale nadają się do noszenia na co dzień, a jednocześnie budowania ciekawych stylizacji które nie przypominają wyłącznie mody wybiegowej.

Rains
zdjęcie: www.rains.com

Dania słynie ze swojej kiepskiej pogody, dlatego też na liście nie mogło zabraknąć marki słynącej przede wszystkim z mody przeciwdeszczowej. Rains to jednak niekoniecznie zwyczajne płaszcze przeciwdeszczowe czy kurtki z materiałów przypominających ceratę. Już jeden rzut okiem na kolekcję marki pozwala twierdzić, że to jedne z najbardziej stylowych kurtek i płaszczy przeciwdeszczowych w całym świecie modowym. Marka Rains udowadnia, że odporne na kiepskie warunki pogodowe kurtki i płaszcze wyglądają elegancko, stylowo i kolorowo, poprawiając humor już samą estetyką i sprawiając, że deszczowe dni nie muszą oznaczać rezygnacji z ciekawych stylizacji na rzecz przykrycia ich niemodną ortalionową płachtą przeciwdeszczową. Projekty Rains to skandynawska prostota dająca nadzieję na modę niezależną od pogody – za taką pomysłowość nie można ich nie docenić.

Duńska scena modowa może wydawać się skromna i minimalistyczna, jednak wystarczy szybkie zapoznanie się z kolekcjami wspomnianych wyżej marek modowych by przekonać się, że również Duńczycy potrafią ubrać się dobrze, elegancko i modnie. Nic dziwnego, że ubrania wychodzące spod igły duńskich projektantów coraz częściej goszczą w stylizacjach najbardziej wpływowych blogerek i celebrytów z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania wcześniejszego artykuły o skandynawskich markach odzieżowych:

marki norweskie