Co warto zobaczyć w Kópavogur?

Zwiedzając Islandię, a w szczególności okolice Reykjaviku, warto odwiedzić także okoliczne miejscowości oferujące cały szereg równie ciekawych atrakcji. Jednym z takich miejsc jest położony na północ o stolicy Kopavogur – drugie co do wielkości miasto na wyspie zamieszkiwane przez blisko 36 tysięcy osób. Kópavogur to w lokalnym języku „zatoka młodych fok”, które niegdyś widziano w tutejszej zatoce naprawdę często. Dziś, choć rzadziej widywane, w dalszym ciągu stanowią jedną, choć nie jedyną atrakcję turystyczną miasteczka. Co warto zobaczyć będąc w okolicy?

Smáralind – największe centrum handlowe Islandii

Choć centra handlowe nie są oczywiście wyjątkowo atrakcyjne z historycznego czy turystycznego punktu widzenia, Smáralind to miejsce które warto odwiedzić choćby ze względu na to, że jest to największe tego typu centrum handlowe na wyspie. Ulokowane w centralnej dzielnicy miasta, Smárahverfi, centrum sąsiaduje również z najwyższym budynkiem Islandii – Smáratorg. Razem tworzą jeden z ciekawszych i nowocześniejszych kompleksów w całej Islandii, stanowiąc wyjątkową atrakcję dla osób poszukujących oznak dużych cywilizacji w tym raczej spokojnym, nastawionym na życie rodzinne mieście.

Kópavogskirkja – kościół z herbu miasta

Planując wycieczki, wybierając pocztówki czy zwyczajnie wjeżdżając do Kópavogur nie sposób nie spotkać się z herbem miasta, w którego górnej części widnieje charakterystyczny zabytkowy kościół na wzgórzu. Miejsce to, zlokalizowane w zachodniej części miasta to kościół Kópavogskirkja na wzgórzu Borgarhóll – wyjątkowa budowla o układzie centralnym, stworzona według projektu Hörðura Bjarnasona i Ragnara Emilssona na planie krzyża greckiego, którego ramiona mają formę nachodzących na siebie łuków. Choć kościół jest stosunkowo młody – prace budowlane rozpoczęto tu w 1958 roku, a świątynię otwarto w 1963r, a jego projekt jest wspaniałą reprezentacją modernistycznej architektury, lokalni mieszkańcy traktują go jako jeden z największych zabytków Islandii i polecają zwiedzanie każdemu, kto znajdzie się w okolicy.

Gerðarsafn Kopavogur Art Museum

Lokalne muzeum sztuki to jedno z niewielu tak artystycznych miejsc w całej Islandii, oddające hołd nowoczesnej sztuce i będące jedynym muzeum zbudowanym na cześć jednej z lokalnych artystek. W muzeum można spodziewać się zarówno trwałej wystawy muzealnej kolekcji dzieł, jak i czasowych wystaw prezentujących twórczość lokalnych i zagranicznych artystów sztuki współczesnej. Dla wielbicieli malarstwa i rzeźby, którzy nie koniecznie chcą spędzić cały wyjazd podziwiając wyłącznie naturalne uroki wyspy, Gerðarsafn Kopavogur Art Museum to zdecydowanie miejsce do zobaczenia.

Portið Antic market

Pozostając w temacie sztuki, wiele osób odwiedzających kraje Skandynawskie podziwia tutejsze przywiązanie i podziw dla antyków. Kopavogur może pochwalić się jednym z największych na Islandii targów antyków – Portið Antic market to mały, ukryty skarb całego miasteczka, czynny w czwartki i soboty i oferujący naprawdę ciekawy, niepowtarzalny i wierny skandynawskiemu stylowi wybór mebli, naczyń, obrazów i innych antyków mogących odzyskać po raz kolejny swoją młodość u nowych właścicieli.

Arts Centre in Kópavogur – Salurinn

Fani sztuki i sceny artystycznej znajdą dla siebie coś ciekawego także w nowo powstałej sali koncertowej Saluriin, która poza swoją funkcjonalnością i doskonałą akustyką stworzoną z myślą o koncertach muzyki klasycznej jest wyjątkową atrakcją architektoniczną. Budynek powstał wyłącznie z lokalnie pozyskiwanych materiałów takich jak kruszony kamień, drewno i drzewo świerkowe, dzięki czemu pozostaje wierny islandzkiemu i skandynawskiemu przywiązaniu do natury i wszystkiego, co naturalne.

Menningarmiðstoð Kópavogs

Centrum kultury Menningarmiðstoð Kópavogs, w którego skład wchodzi przede wszystkim Muzeum Historii Naturalnej to już ostatni z obowiązkowych punktów zwiedzania Kopavogur. Z ciekawszych eksponatów warto zwrócić tu uwagę na prawdziwy szkielet orki, mnóstwo wypchanych zwierząt i niezwykle ciekawe algi z lokalnego jeziora przypominające wielkością i kształtem wielkie kule armatnie. To miejsce zdecydowanie zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci!

Islandia słynie z przepięknych lokalizacji, dzikiej przyrody i długiej zimy, jednak nawet w miastach takich jak Kopavogur turyści mogą znaleźć dla siebie sporo zajęć nie wymagających wyjazdu w mniej uczęszczane rejony kraju. Będąc w okolicach Reykjaviku warto zajrzeć do drugiego największego miasta na wyspie – trudno o drugie tak przyjazne do zamieszkania miasto w najbliższej okolicy.

Zapraszamy również do przeczytania naszych poradników po innych miastach, np. Co warto zobaczyć w Reykjaviku?