Norwegia – życie codzienne

Życie w Norwegii

Każdy kto ma okazję wybrać się na urlop do Norwegii powinien to koniecznie zrobić. W ogóle cały Półwysep Skandynawski jest ciekawym miejscem. Można zobaczyć tam wiele pięknych i interesujących rzeczy.
Norwegia i natura są ze sobą bardzo ściśle związane. Istnieje w tym kraju mnóstwo wyjątkowych zjawisk przyrodniczych. Wystarczy wymienić chociażby lodowce, fiordy, Góry Skandynawskie czy lasy mieszane. Norwegowie kochają naturę, chcą żyć jak najbliżej niej. Większość z nich mieszka w domkach, poza tym chętnie wyjeżdżają do górskich chat bez prądu, wody czy nawet toalety. Lubią też piesze wędrówki po ładnych okolicach. Poza tym wolny czas poświęcają uprawianiu sportów zimowych. Szczególnie popularne jest narciarstwo i łyżwy.

Norweskie jezioro
Wielu turystów jest również zainteresowanych norweską kulturą. Jedno z typowych skojarzeń związanych z Norwegią dotyczy Wikingów. Są oni oczywiście częścią tradycji i historii Norwegii. Natomiast należą do niej także na przykład drewniane kościoły średniowieczne stavkirke – jedyne takie w Europie. Jeśli chodzi o kulturę i sztukę norweską wielu osobom przychodzą od razu na myśl nazwiska takie jak Henrik Ibsen czy Edvard Munch. W Oslo można odwiedzić ich muzea. Znajduje się tam jeszcze kilka innych muzeów godnych polecenia, między innymi Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Kultury.

Różne zalety życia w Norwegii oraz samego kraju powodują, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd na stałe. Znalezienie pracy w Norwegii także nie jest wcale trudne. Jeszcze przed wyjazdem można skontaktować się z Urzędem Pracy NAV, prywatną agencją pośredniczącą w poszukiwaniu pracy czy bezpośrednio z firmą, która wydaje się być ciekawym potencjalnym pracodawcą.

Norweska kultura

W historii Norwegii nie brakuje cennych i ciekawych zjawisk związanych z kulturą i sztuką. Na pewno warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Przede wszystkim trzeba wspomnieć o zabytkach architektonicznych w postaci średniowiecznych kościołów typu stavkirke. Tego typu budowli nie ma już bowiem nigdzie w Europie. Są one przykładem wspaniałego wykorzystania drewna. Kościoły te są piękne i trwałe. Nie ustępują w niczym średniowiecznym kościołom z kamienia, które powstawały w innych krajach w tym samym czasie. Najstarszy drewniany kościół słupowy można oglądać w Urnes. Został on umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Norweski kościół

Norwegowie mają również spore zasługi jeśli chodzi o literaturę. Każdy chyba słyszał o Henriku Ibsenie, dramatopisarzu który miał wpływ na wielu twórców, nie tylko europejskich. Był autorem wielu znaczących sztuk, które grane są do tej pory na całym świecie. Jednak również współcześni pisarze norwescy są znani i cenieni. Można tu wymienić chociażby takich twórców jak Jostein Gaarder, Erik Fosnes Hansen czy Lars Saabye Christensen. W Norwegii nie brakowało nigdy również poetów. Już w średniowieczu pisali ballady i wiersze, tak zwane stev. Jeśli chodzi o poetów współczesnych wysoko cenieni są Sigbjorn Obstfelder, Rolf Jacobsen, Olav H. Hauge czy Paal-Helge Haugen.

Udając się na wakacje do Norwegii na pewno warto odwiedzić kilka muzeów. Przede wszystkim Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Oslo, a także Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Kultury również w Oslo. Poza tym istnieje kilkanaście innych muzeów, które są często odwiedzane przez turystów ale także przez samych Norwegów.

Norwegia i natura

Szacunek i uwielbienie dla natury są bardzo charakterystyczne dla Norwegów. Chcą żyć z nią w zgodzie i harmonii. Jest chyba nawet ważniejsza niż kultura czy sztuka.

Oczywiście Norwegowie korzystają ze wszelkiego rodzaju zdobyczy cywilizacyjnych, ale dbają o to żeby mieć na co dzień kontakt z naturą. Dlatego zwykle mieszkają w jednorodzinnych domach, a na urlopy chętnie wyjeżdżają w miejsca odcięte od różnego rodzaju mediów oraz obecności większej ilości ludzi. Ideałem jest posiadanie domku w górach.

Zwykle jest to po prostu drewniana chatka z toaletą na zewnątrz, bez prądu, wody i innych tego typu wygód. Nie jest to bynajmniej sposób na samoumartwianie.

Im większa bliskość z przyrodą, tym lepiej można się poczuć. Wtedy też łatwiej dotrzeć do samego siebie czy nawiązać prawdziwy kontakt z bliskimi osobami.

Norwegia góry

Sposobem na obcowanie z naturą i własnymi myślami są także spacery. Norwegowie chętnie i długo spacerują. Jest to dla nich bardzo oczywisty i pożądany sposób spędzania czasu. Starają się więc jak najczęściej wybierać się na wędrówki. Niektórzy robią to nawet codziennie, ale większość osób ma czas dopiero w weekend. Wolny czas poświęcany jest też na uprawianie sportu. Szczególnie popularne są narty i łyżwy. Z pewnością dla wielu osób, które wyjeżdżają do pracy do Norwegii właśnie możliwość obcowania z naturą oraz regularne uprawianie sportów zimowych mają spore znaczenie. W Polsce nie ma aż takiej możliwości – w wymiarze czasowym i przestrzennym, czerpania przyjemności z zimowej pogody oraz aury.

Wakacje w Norwegii

Są na świecie różne ciekawe miejsca warte zobaczenia. Na pewno jednym z nich jest Norwegia. Przyciąga ona turystów wieloma różnego rodzaju atrakcjami oraz wyjątkowymi widokami.

Chyba głównym powodem wybierania Norwegii jako miejsce na spędzenie urlopu są warunki przyrodnicze. Norwegia i natura są ze sobą nierozłączne. Wie to każdy, kto mieszkał tam chociaż przez chwilę. Szczególne wrażenie robią lodowce. Najbardziej znane są Jostedalsbreen oraz Svartisen. Można zresztą nie tylko je oglądać, ale również wybrać się na wyprawę po nich. Wymaga to oczywiście odpowiedniego doświadczenia i sprzętu. Jednak wiele osób wybiera się do Norwegii właśnie po to, aby przeżyć przygodę na lodowcu. Obecność lodowców wiele mówi o dalekiej historii Norwegii. Obecność śniegu i lody stwarza też wyjątkowe warunki do uprawiania narciarstwa i łyżwiarstwa. Większość Norwegów korzysta z tego jak najczęściej!

Ciekawość turystów wzbudza też oczywiście norweska kultura. A jest ona dość różnorodna, bo jeśli zapyta się różne osoby o skojarzenia z Norwegią jedni będą wspominać o Wikingach, inni o Henriku Ibsenie. Osoby szukające w Norwegii przede wszystkim doznań związanych z kulturą i sztuką będą na pewno chciały odwiedzić Oslo. Wyjątkowo godne polecenia są z pewnością Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historii Kultury, Muzeum Henrika Ibsena oraz Muzeum Edvarda Muncha. Poza tym są też oczywiście różne ciekawe zabytki: twierdza Akershus, pałac królewski, katedra, ratusz, parlament itd. Naprawdę jest w czym wybierać!

Zamieszkać w Norwegii

Jeśli ktoś decyduje się na pracę w Norwegii wiąże się to oczywiście ze zmianą miejsca zamieszkania. Dlatego zanim podejmie decyzję o wyjeździe warto, żeby zorientował się jak wyglądają warunki życia w Norwegii oraz jak znaleźć mieszkanie.

Na szczęście w dobie Internetu dostęp do różnych informacji jest łatwy i szybki. Aby dowiedzieć się jak najwięcej o warunkach życia i pracy w Norwegii można skontaktować się z Urzędu Pracy NAV. Poza tym dostępne są specjalne poradniki, na przykład wydany przez Urząd NAV „Życie i praca” czy też przygotowany przez Lebara – operatora telefonii komórkowej. Można tam znaleźć różnego rodzaju informacje dotyczące przepisów związanych z przebywaniem i pracowaniem w Norwegii. To bardzo praktyczna i potrzebna każdemu wyjeżdżającemu Polakowi wiedza. Przydatne bywają też fora internetowe na których Polacy, którzy już mieszkają i pracują w Norwegii dzielą się cennymi radami.

Życie w tym ciekawym kraju to także kontakt z niesamowitą norweską naturą. Wiele osób właściwie dlatego decyduje się na wyjazd właśnie tam. Wszyscy Norwegowie mają wielki szacunek dla przyrody, chcą żyć jak najbliżej natury. Oczywiście sprzyjają temu piękne krajobrazy, które tworzą przede wszystkim góry i lasy. Niesamowitą atrakcją są także prawdziwe lodowce i oczywiście fiordy. Trzeba też nastawić się na częstsze niż w Polsce przebywanie w niskich temperaturach. Natomiast Norwegowie najchętniej rozgrzewają się jazdą na nartach lub łyżwach. Popularne są także długie spacery. Jeżeli komuś odpowiada taki styl życia na pewno będzie w Norwegii szczęśliwy.