Poznaj ikonę kina Gretę Garbo

Greta Garbo – szwedzka gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara, nawet po 20 latach od swojej śmierci traktowana jako jedna z największych legend światowego kina. Jej postać kojarzy chyba każdy prawdziwy kinoman i wielu tych, którzy lubują się w nieco starszych filmach kina niemego. Jej hipnotyzujące spojrzenie, ponadprzeciętna uroda i tajemnicza natura budowały aurę ciekawości i intrygi wokół każdej postaci, jaką zagrała na ekranie. Nic dziwnego, że zawsze nazywana była „boską Gretą”

Początki kariery aktorskiej – wczesne lata legendarnej Grety Garbo

zdjęcie: Gala.pl

Greta Garbo, a właściwie Greta Lovisa Gustafsson urodziła się w Sztokholmie 18 września 1905 roku, a zmarła w Nowym Jorku 15 kwietnia 1990 roku. To właśnie w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się jej kariera międzynarodowa, która podbiła serca wielu wielbicieli dobrego kina. Młoda Greta pracowała już od 13 roku życia, kiedy to ze względu na chorobę jej ojca rodzina potrzebowała pomocy w utrzymaniu się. Przyszła aktorka zarabiała więc jako pomocnik fryzjera i ekspedientka, dostając wówczas także swój pierwszy angaż do roli w filmie reklamowym. Występ w reklamie pozwolił jej zebrać pieniądze na opłacenie kursu aktorstwa, które od zawsze pasjonowało młodą szwedkę. Jej dążenie do celu opłaciło się jednak – Greta już w wieku 16 lat zagrała w swoim pierwszym filmie, „Petter włóczęga”, po którym została zauważona przez reżysera, Mauritza Stillera, który nadał rozpędu jej dalszej karierze.

Stiller zaangażował Gretę w rolę w filmie „Gdy zmysły śpią”. To on był też reżyserem, który wymyślił dla niej słynny dziś pseudonim „Garbo” i nadał kierunek jej dalszej karierze. W 1925, po roli w filmie  „Zatracona ulica”, Greta dorobiła się na tyle, by móc sfinansować swój wyjazd do Hollywood i tam kontynuować budowanie swojej aktorskiej kariery. Dziewczyna miała zapał do pracy, a dzięki swojej niebanalnej urodzie, nadawała się do tego, jak nikt. Amerykanie szybko dostrzegli jej potencjał aktorski i umożliwili działanie, o jakim początkowo prawdopodobnie nawet nie śniła.

Greta Garbo w Hollywood – rozwój kariery aktorskiej i narodziny kinowej legendy

Wśród swoich pierwszych ról w Stanach Zjednoczonych, Greta Garbo pojawiła się w filmach takich jak „Słownik hiszpański”, „Kusicielka”, „Anna Christie”, „Romans”, „Mata Hari” oraz „Dama kameliowa”. Każda z ról coraz bardziej podkreślała klasę aktorki i udowadniała, że jej osobowość zdecydowanie nadaje się do hollywoodzkich produkcji. Co ciekawe, lata największej świetności aktorskiej Garbo przypadały na okres, kiedy największe triumfy świeciły w kinach produkcje nieme. Garbo do dziś uznawana jest więc za jedną z najlepszych i największych gwiazd kina niego.

W karierze każdego aktora przychodzi kiedyś czas załamania. Choć więc Garbo mogła pochwalić się dobrą passą i ciekawą karierą, w wieku 40 lat Greta zaczęła zbierać negatywne recenzje, napływające silnie po roli w „Dwulicowej kobiecie”. Główne zarzuty padały tu w stronę złej interpretacji roli, a sama postać według krytyków obnażała wszystkie techniczne niedociągnięcia w aktorstwie Garbo. Ważnym punktem zwrotnym w jej karierze było również coraz popularniejsze kino dźwiękowe. To między innymi reakcja na wspomniany film, w połączeniu z innymi czynnikami spowodowała, że aktorka postanowiła wycofać się z przemysłu filmowego i postawić na bardziej introwertyczne, wycofane ze światła reflektorów życie. W Nowym Jorku dożyła sędziwego wieku 85 lat. Jej legenda pozostanie jednak żywa przez wiele lat.

zdjęcie główne: wikipedia