Nauka języka fińskiego nie taka trudna

finlandia

Język fiński to zdecydowanie jeden z mniej popularnych, a być może nawet jeden z bardziej egzotycznych języków obcych, jakich można uczyć się dziś w szkołach językowych.

Tylko te najlepsze posiadają go w swojej ofercie, przede wszystkim ze względu na brak nauczycieli, ale też ze zwyczajnego przekonania że jest to język trudny i wręcz niemożliwy do nauczenia się. Jako jedyny z niewielu języków Starego Kontynentu nie należy do grupy języków indoeuropejskich, a więc w żaden sposób nie przypomina konstrukcji i brzmienia choćby języka polskiego czy angielskiego. Jednocześnie staje się językiem coraz chętniej podejmowanym jako język obcy, podobnie jak Finlandia staje się jednym z ciekawszych kierunków urlopowych, obfitując w przepiękne widoki i zapierające dech w piersiach zjawiska naturalne. Dlaczego warto uczyć się fińskiego i czy jego nauka musi być faktycznie tak trudna, jak ją opisują?

nauka

Gramatyka języka fińskiego nie tak zawiła, jak się wydaje

Wyszukując zagadnienia związane z językiem fińskim i jego nauką w Internecie nie trudno zorientować się, że osobom rozpoczynającym naukę tego naprawdę ciekawego i intrygującego języka największą trudność sprawia zawiła gramatyka. Faktyczne, język fiński jest językiem skomplikowanym i osoba, która ma problem z zapamiętaniem czasów w języku angielskim może mieć pewne trudności z zapamiętaniem 15 przypadków, przez które odmienia się słowa po fińsku.

Po dłuższej przygodzie z językiem można jednak dojść do wniosku, że podobnie jak w większości języków przypadki są tam naprawdę logiczne, a ich stosowanie można nie tylko zapamiętać, ale i po czasie doskonale wyczuć. Jedną z najlepszych, choć najtrudniejszych do opanowania metod nauki języków obcych jest nauka ich zrozumienia, a nie zapamiętywanie poszczególnych zasad i warunków ich stosowania!

Wśród ciekawszych faktów odnośnie wspomnianych już licznych przypadków języka fińskiego znajdzie się niewątpliwie aż sześć sposobów na wyrażenie znaczenia ruchu do i z określonego miejsca czy przebywania w nim. Dla kontrastu jest tu jednak mnóstwo zasad, które raz opanowane zdają się być najłatwiejszym sposobem na komunikację! Doskonałym przykładem są tu niewiarygodnie długie słowa, z których słynie język fiński. Ich długość bierze się stąd, że w języku tym słowa czy wyrażenia buduje się poprzez łączenie malutkich jednostek o określonym znaczeniu. To tak, jak gdybyśmy w języku polskim zastąpili słowo narzeczona słowem „wprzyszłościżona”. Większość z nich trudno przetłumaczyć na język polski, ale przecież najskuteczniejszą metodą nauki języka jest właśnie nie tłumaczenie go, a rozumienie jego znaczenia.

fiński

Wymowa po fińsku? Wystarczy zwrócić uwagę na akcenty

Akcenty potrafią utrudniać życie osobom uczącym się naprawdę wielu języków obcych. W fińskim również mają duże znaczenie, jednak najwięcej problemów sprawiają tu dźwięki długie i krótkie, przez które można pomylić ze sobą zupełnie niezwiązane słowa. Same akcenty są tu jednak stałe i zawsze padają na pierwszą sylabę. Co więcej, język fiński czyta się dokładnie tak samo, jak się go zapisuje. Wystarczy wiedzieć, jak brzmią litery i umieć poskładać je ze sobą. Dla osób, które w dalszym ciągu nie potrafią zapamiętać różnorodnej wymowy jednej głoski w języku angielskim, fiński okaże się bajecznie prosty.

Język fiński jest zupełnie inny, niż pozostałe języki europejskie, ale jest przy tym naprawdę świetną przygodą i wyzwaniem, które warto podjąć nawet dla własnej satysfakcji. Stwierdzenie, że fiński należy do najtrudniejszych języków świata i jest niemożliwy do nauczenia to zwyczajny mit. Z logicznie poukładaną gramatyką, którą przy odrobinie wysiłku można dość szybko zrozumieć, niewielką liczbą wyjątków od przyjętych reguł i słownictwem, które choć wygląda na zwariowane jest w praktyce logicznie poukładane, fiński to zdecydowanie język możliwy do opanowania.