Dom drewniany szkieletowy – czy warto budować jak w Skandynawii?

panorama-Skandynawia

Polacy pokochali styl skandynawski we wnętrzach. Charakteryzuje się jasnymi, otwartymi przestrzeniami, lekkością i naturalnością. Już nie tak popularne są skandynawskie rozwiązania w budownictwie – a są w stanie wiele nam zaoferować. Dlaczego warto zbudować drewniany dom w technologii szkieletowej?

Dom w polskim budownictwie – szkieletowy czy murowany?

Wśród wielu Polaków panuje przekonanie, że domy murowane są stabilniejsze, mocniejsze, trwalsze oraz jedyne słuszne, jeśli chce się mieszkać w nich całe życie. Z kolei domy drewniane według nich nie są odporne na zniszczenia i mają mniejszą trwałość. Wydaje się więc, że są nieodpowiednie do warunków atmosferycznych panujących w Polsce. Ale czy te poglądy są słuszne? Domy drewniane szkieletowe są bardzo popularne w krajach skandynawskich, a przecież klimat tam panujący jest surowszy.

Zalety drewnianych domów szkieletowych – żyj w zgodzie z naturą

Dlaczego Skandynawowie budują drewniane domy? Ich ogromną zaletą jest to, że mogą powstać w bardzo krótkim czasie – najczęściej do trzech miesięcy. Poza wykonaniem płyty fundamentowej, nie wymagają żadnych tak zwanych prac mokrych. Realizacja inwestycji jest więc niezależna od warunków atmosferycznych i może być kontynuowana nawet zimą. Wybudowanie domów szkieletowych sprowadza się jedynie do założenia drewnianych elementów, które łączone są w odpowiedni sposób. Jeśli zostały odpowiednio wykonane, ich trwałość nie ustąpi domom murowanym i będą służyć przez długie lata.

Co więcej, zamawiając taki dom, nie musimy się martwić o materiały i pilnować terminów prac budowlanych. Te zadania należą do producenta, który przygotowuje materiał albo cały dom w elementach,  a następnie dostarcza na budowę i łączy konstrukcję w całość.

Domy szkieletowe wykonywane są z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Jego niewątpliwymi zaletami są lekkość, trwałość oraz odpowiednia izolacja termiczna, co sprzyja energooszczędności. Drewno stwarza przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. To idealny materiał budowlany dla osób, które chcą żyć oszczędnie i w zgodzie z naturą.

dom-szkieletowy
Konstrukcja domu szkieletowego.

Dom szkieletowy w technologii skandynawskiej

Domy szkieletowe w Polsce buduje się najczęściej w oparciu o technologię skandynawską, niemiecką lub kanadyjską. Różnią się między sobą rozwiązaniami technicznymi, co ma wpływ na wybór materiałów budowlanych. W systemie skandynawskim budynki stawiane są z prefabrykatów, co oznacza, że elementy konstrukcyjne, a nawet całe ściany wykonywane są w fabryce. Poniżej podstawowe zasady w tym budownictwie:

  • Wykorzystuje się słupy nośne o grubości 45 mm do konstrukcji ścian.
  • Podstawą ścian jest drewno kategorii C-24.
  • Izolacja wykonywana jest z wełny mineralnej lub materiałem na bazie celuozy.
  • Dopełnieniem konstrukcji ściany jest folia paraizolacyjna, która uniemożliwia przenikanie wilgoci do wnętrza domu.
  • Ze względu na ograniczoną ilość słupów w ścianie zewnętrznej nie stosuje się nadproży, lecz jedynie deskę, która pełni ich funkcję.
  • Konstrukcję usztywnia się płytami gipsowo-kartonowymi.
  • Do pokrycia dachu używana jest dachówka cementowa, ceramiczna lub bladodachówka.
  • Elewację wykonuje się z materiałów uznawanych za bardziej ekologiczne, jak tradycyjny tynk, oblicówka drewniana czy cegła okładzinowa.

Więcej ciekawych porad dotyczących budowy domu znajdziesz TUTAJ.