Kraina Lodu Islandia

islandia

Większości Islandia kojarzy się z bardzo zimnym miejscem. Na skojarzenie te wpływa z pewnością sama nazwa tego państwa, jak również fakt, że leży ono w sąsiedztwie koła podbiegunowego. W rzeczywistości w Islandii panuje umiarkowany klimat, chociaż próżno szukać tam upałów.

Lato w Islandii jest bardzo krótkie i umiarkowanie chłodne. Średnia dobowa temperatura wynosi zaledwie 15 stopni Celsjusza. Ponadto panują wtedy dni, kiedy noc trwa zaledwie 3-4 godziny! Całkiem inaczej sytuacja ma się w zimie, kiedy to dzień trwa tylko kilka godzin. Zima w Islandii wbrew powszechnym wyobrażeniom nie jest jednak szczególnie sroga i mroźna. Przeważnie temperatura wynosi 0 stopni. W centralnej części wyspy panują jednak temperatury sięgające do – 10 stopni,. a w górach nawet do – 30. Zima w Islandii trwa też bardzo długo – od października do początku kwietnia.. Nie zależnie od pory roku w Islandii dosyć często pada deszcz oraz wieje silny wiatr.

W Islandii często można również zaobserwować nagłe zmiany pogody. Wpływ na to ma fakt, że państwo położone jest na granicy mórz arktycznych, a w dodatku pomiędzy zimnymi masami napływającymi z Arktyki, a ciepłymi, które z kolei pochodzą z niższych szerokości geograficznych.

Kiedy odwiedzić Islandię

Sezon turystyczny w Islandii rozpoczyna się już pod koniec maja, a kończy na początku września. To własnie dokładnie tym okresie dzień trwa prawie 24 godziny, dzięki czemu mamy sporo czasu na zwiedzanie tego niezwykłego państwa. Szczególnie polecanymi miejscami turystycznymi w Islandii jest miasto Rejkiavik oraz Góry rejonu Landmannalaugar. Jednak będąc w Islandii latem mimo wszystko należy zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, gruby sweter oraz porządne buty. Wybierając się zaś na kemping warto zadbać o ciepłą bieliznę, skarpety i śpiwór.

W sezonie zimowym w Islandii panują częste sztormy, które mogą być naprawdę niebezpieczne. Jednak ze względu na występujące tam w tym okresie zorze polarne, turyści chętnie wybierają się w podróż po Islandii właśnie podczas tej pory roku. Niewątpliwą atrakcją będą wówczas baseny geotermalne z podgrzewana wodą, które znajdują się niemal w każdej części Islandii.

zorza polarna

Jak dostać się na Islandię?

Najbardziej korzystne dla naszego portfela będzie zorganizowanie wycieczki na własną rękę. Najlepiej wybrać samolot, ponieważ podróż promem może trwać aż 3 dni! Będąc już na wyspie najlepiej jest skorzystać z wypożyczalni samochodów, ponieważ dzięki temu środkowi transportu w szybki i wygodny sposób dostaniemy się do każdej części wyspy.