Jak kupić dobry plecak turystyczny?

Plecak turystyczny

Plecak turystyczny to podstawowy towarzysz naszych podróży, dlatego jego kupno powinno zostać  poprzedzone starannymi poszukiwaniami. W sklepach dostępny jest szeroki wybór różnych typów, marek, wielkości i pojemności plecaków, wykonanych w różnej jakości, a tym samym o różnych cenach. Którymi się zainteresować, żeby nie żałować? W poniższym poradniku wyposażymy Was w całą wiedzę niezbędną przed zakupami.

Na początek warto zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Do czego będziemy potrzebować tego plecaka?

Plecaki turystyczne jak wskazuje nazwa – przeznaczone są dla osób uprawiających turystykę, lecz pod tym hasłem kryje się tak naprawdę bardzo wiele. Czy turystyka w naszym wydaniu to przede wszystkim krótkie wypady z miasta do miasta, czy może weekendowe wycieczki w góry lub nad jezioro, a może długie włóczęgi gdzieś po głuchych ostępach, skąd daleko do cywilizacji?  Jeśli potrzebujemy czegoś, co sprawdzi się w tych wszystkich warunkach, będzie czekało nas sporo kompromisów. Jeśli jednak jesteśmy konkretnym typem podróżnika, znalezienie plecaka, który spełni wszystkie nasze potrzeby nie powinno być takie trudne. Zastanówmy się ile miejsca powinien zajmować nasz wymarzony plecak, jak duży ciężar jesteśmy w stanie dźwigać na plecach i jak bardzo ważna będzie dla nas wygoda.

W jakiej pogodzie będziemy używać plecaka?

Kolejne pytanie jest dosyć istotne z tego względu, że jeśli wyruszamy w drogę niezależnie od pogody, możemy narazić się na uszkodzenia szwów, rdzewienie zamków i po prostu przemakanie plecaków. Na rynku jest co prawda sporo plecaków wodoodpornych (choć nie w 100%), to często mają one słabe punkty właśnie w postaci szwów i zamków, i to na nie powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli żadna pogoda nam niestraszna.

Jak wiele rzeczy musimy zmieścić w plecaku?

Kolejnym ważnym parametrem plecaków turystycznych jest ich pojemność. Na krótkie wycieczki w ciągu dnia wystarcza zazwyczaj od 20 do 30 litrów. Wycieczki całodniowe wymagają już zazwyczaj więcej miejsca, do 35 litrów. Kilkudniowe wycieczki z noclegami wymagają plecaków o pojemności około 40 – 50 litrów. Osoby, które przemieszczają się z namiotem i śpiworem mogą potrzebować plecaków nawet 60-litrowych albo większych. Jeśli w ostatniej chwili lubimy dorzucić coś jeszcze do zapakowanego plecaka, rozglądajmy się za modelami, które posiadają dodatkowe kieszenie albo w których można podnieść tak zwany komin, zwiększając przestrzeń do pakowania.

Z jakiego materiału wybrać plecak?

Obecnie większość plecaków turystycznych wykonywana jest z tkaniny poliamidowej Cordury, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Jest odporna zarówno na przekłucia, rozdarcia, jak i zaciągnięcia, o co podczas wędrówek w górskich terenach czy leśnych głuszach nietrudno. Niektóre plecaki, reklamowane jako odporne na wilgoć, dodatkowo bywają pokryte teflonem, dzięki czemu trudniej je zabrudzić i nie nasiąkają aż tak wodą. Słabym punktem wielu plecaków są szwy, dlatego warto sprawdzać, czy nici użyte do szycia nie są zbyt cienkie.

Plecaki dla kobiet

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej plecaków specjalnie przystosowanych do potrzeb i budowy ciała kobiet. Kobiece plecaki turystyczne to nie tylko róż i pastelowe kolory, to także nieco inny pas biodrowy – zazwyczaj wszyty jest pod innym kątem, inne szelki – wszyte bliżej siebie i wyprofilowane tak, aby nie podrażniać i uciskać biustu.

Jeśli więc poszukujemy plecaka dla kobiety, warto skupić się na właśnie takich propozycjach. Z pewnością będą one znaczniej wygodniejsze od tradycyjnych plecaków uniseks, które jednak bardziej przystosowane są do męskiej budowy ciała.

Detale, które warto sprawdzić przed zakupem

Jeśli mamy na oku kilka plecaków o odpowiedniej dla nas pojemności i pożądanych właściwościach, powinniśmy sprawdzić ich wygodę jeszcze w sklepie. Warto poprosić sprzedawcę o to, aby wypełnił go czymś, obciążając tak, jak sami byśmy go obciążyli wyruszając w podróż. Tak przygotowany możemy założyć na plecy, dopasowując system nośny i pochodzić trochę po sklepie, skupiając się na tym, czy nas nie obciera, czy ciężar rozkłada się równomiernie, czy jest nam po prostu wygodnie. Plecak nie może uwierać i drażnić, bo skoro robi to już w sklepie, na szlaku stanie się nie do zniesienia.

Plecak dla turysty

Innymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę, są wspomniane już szwy oraz zamki. Czy posiadają one materiałową osłonę przed deszczem, czy znajdują się na wierzchu. Całkowicie odsłonięte są bardziej narażone na działanie wilgoci.

Sprawdźmy także paski i klamry – czy przesuwają się w pełni swobodnie, czy nie są uszkodzone. Czy plecak jest wyposażony w dodatkowe paski do przyczepienia karimaty lub kijków trekkingowych.

Czy kieszenie łatwo się odpinają, czy jest ich wystarczająca ilość, czy jest wśród nich dobre miejsce na butelkę z napojem, do schowania kluczy, dokumentów, elektroniki?

Jeszcze jedną rzeczą, o której często zapominamy przy zakupach, jest gwarancja. Kupując plecak turystyczny możemy oczekiwać przynajmniej dwuletniej gwarancji. Dobrzy producenci oferują coraz częściej także pięcioletnią gwarancję, a najlepsze z marek – zdarza się, że dożywotnią. Za takie plecaki zapłacimy często sporo, ale w tym przypadku cena najczęściej idzie w parze z jakością, dlatego przed zakupem warto się zastanowić, czy plecak ma służyć nam przez dłuższy czas. Gdy już odpowiemy sobie na wszystkie powyższe pytania, warto zajrzeć do sklepu Milworld.pl, w którym znajdziemy nie tylko plecaki turystyczne ale także miejskie i torby podróżne.