Fenomen Muminków

Muminki – białe stworki, które wraz z Włóczykijem, Małą Mi i Buką zamieszkują wioskę Muminków to postaci, które kojarzy chyba każdy kto przeżywał swoje dzieciństwo w latach 1950 – 2000. Książki fińskiej autorki Tove Jansson doczekały się fanów zarówno wśród wielbicieli słowa pisanego jak i kreskówek, z których najpopularniejszą była zdecydowanie japońska wersja emitowana w polskiej telewizji od 1993 roku. Fenomen Muminków zachwyca do dziś. Skąd jednak taka popularność bohaterów fińskich powieści na całym świecie?

Tove Jansson – kilka słów o twórczyni Muminków

Tove Jansson, fińska pisarka kojarzona przez wielu czytelników niemal wyłącznie jako autorka opowieści o trollach, w rzeczywistości stworzyła także wiele powieści dla dorosłych. Wśród jej ciekawszych dzieł zasługujących na uwagę dorosłych pojawiają się między innymi: nastrojowe i metaforyczne „Lato”, „Uczciwa oszustka”, czyli mroczna historia o tajemniczej relacji kobiet, oraz autobiograficzna i dojrzała opowieść o własnym dzieciństwie – „Córka rzeźbiarza”. Pomimo sukcesów w tej kategorii to jednak „Muminki” i ich sukces wyniosły Jansson do międzynarodowej sławy, skłaniając autorkę do tworzenia kolejnych części popularnych opowiadań dla dzieci. Co ciekawe, Jansson była także utalentowaną ilustratorką, której prace można podziwiać w komiksach o Muminkach tworzonych we współpracy z bratem Larsem Janssonem, a także w jednej z ilustrowanych wersji Tolkienowskiego Hobbita.

Muminki – światowy fenomen fińskich trolli

Seria książek stworzonych przez Tove Jansson cieszyła się dużą popularnością już w latach 50., choć zainteresowanie wykreowanymi przez nią postaciami zdecydowanie rosło z dekady na dekadę, by osiągnąć szczyt w latach 90. To właśnie wtedy, za sprawą premiery japońskiej animacji „Muminki” (powstałej w 1990 roku i nadawanej w Polsce od 1993) rozpoczął się szał związany z rodziną Muminków, Włóczykijem i Małą Mi. Powstające nieustannie nowe odcinki, a także cały szereg ubrań i gadżetów zdobionych postaciami z bajki podbijały serca najmłodszych, a przy tym interesowały też dorosłych. Prostota historii i nietypowe postaci były zdecydowanie nowością na rynku animacji i choć sama autorka i jej wielbiciele nie byli zadowoleni ze spłyconej wersji historii, jaką przedstawiała japońska animacja, Muminki zawdzięczają swój sukces właśnie pojawieniu się w telewizji.

Na przestrzeni ponad siedemdziesięciu lat swojego istnienia, książki Jansson o rodzinie Muminków doczekały się dziesiątek adaptacji filmowych i serialowych. Pierwszy telewizyjny show z 1959 roku stworzono na bazie marionetek, które już 10 lat później zamieniono w Japonii w pełnoprawną animację. Co ciekawe, wiele odcinków powstających o Muminkach poza Finlandią opierało się jedynie luźno o bohaterów powieści Jansson, dlatego też autorka nigdy nie uznała ich za oficjalną ekranizację swojego dzieła.

Muminki w Polsce – adaptacja łódzkiej Se-ma-for

Jedna z najsłynniejszych adaptacji książkowych powieści o Muminkach pochodzi z Polski. „Opowiadania Muminków”, dzieło łódzkiego studia Se-ma-for było co prawda krytykowane za nieco mroczny sposób przedstawienia bohaterów i fabuły, ale wbrew pozorom to właśnie polska produkcja była ulubioną adaptacją samej autorki i dziełem, w którym ta miała swój udział, poprawiając scenariusze tak, by spełniały jej oczekiwania. Fakt ten nie zmienia jednak rzeczywistości – to, jak dziś postrzegamy Muminki i inne serialowe postacie jest najczęściej zasługą japońskiego serialu z 1990 roku, który był zdecydowanie najwierniejszym oddaniem oryginalnych powieści stworzonym w Japonii, a jednocześnie wzbogacił świat Doliny Muminków o dodatkowe postaci i wydarzenia.

 

zdjecie: https://miastodzieci.pl/bajki/muminki-czarodziejski-kapelusz/