Astrid Lindgren i wykreowane przez nią postacie fikcyjne

Astrid Lindgren to jedna z najbardziej popularnych autorek powieści dla dzieci i choć jej książki powstawały w ubiegłym stuleciu, dziś cieszą się taką samą popularnością jak w momencie ich wydania. Ukazany z perspektywy dzieci świat i ponadczasowe historie, które mają odzwierciedlenie w dzieciństwie zarówno wtedy, jak i dziś z pewnością przemawiają na korzyść książek Lindgren. Najpopularniejsza z nich, Dzieci z Bullerbyn, została przetłumaczona na aż 72 języki i zdobyła zainteresowanie właściwie w każdym zakątku świata. To jednak nie jedyna powieść w repertuarze autorki, na którą warto zwrócić zainteresowanie. Jakie postacie fikcyjne z książek Lindgren warto poznać bliżej?

Pippi Pończoszanka

Zabawna, rudowłosa, piegowata Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka to jedna z wielu barwnych postaci wykreowanych przez Astrid Lindgren. Wymyślona na prośbę córki Lindgren Pippi zawsze wybiera się na najciekawsze, najbardziej niedorzeczne przygody – to najsilniejsza dziewczynka na świecie, która mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i nie chodzi do szkoły, woląc swoje przygody. To zdecydowanie jedna z najzabawniejszych bohaterek w całym dorobku literackim Astrid Lindgren i jedna z podstawowych powieści dla dzieci, które nawet dziś są w stanie docenić jej fantazję, odwagę i nietuzinkowe pomysły.

Lotta z ulicy Awanturników

Lotta to pięcioletnia dziewczynka z żółtego domu przy ulicy Awanturników, w którym na co dzień mieszka wraz z mamą, tatą, starszym rodzeństwem i Niśkiem – pluszową świnką, która jest jej najlepszym przyjacielem. Lotta to mała osóbka z wielkim charakterkiem, którego nie boi się użyć właściwie w każdej chwili. Jej niezwykle ważne sprawy i problemy oraz bardzo dorosła postawa sprawiają, że Lotta wraz z rodzeństwem jest gotowa na nowe wyzwania każdego dnia. Świetną rolę w bajce odgrywają też rodzice, którzy pozwalają małej Lottcie na poznawanie świata i zdobywanie nowych doświadczeń, które nie tylko budują jej charakter, ale też doskonale ukazują małą osobowość i radość, jaką można czerpać z dzieciństwa.

Emil ze Smalandii

Pierwszą w pełni chłopięcą powieścią na naszej liście najważniejszych bohaterów Astrid Lindgren jest Emil ze Smalandii. Mały łobuziak z blond czupryną wyglądał być może jak uroczy aniołek, jednak jego wygląd nigdy nie szedł w parze z psotnym charakterem. Sam Emil zawsze powtarzał, że on wcale nie płata figli – to figle przydarzają się jemu. Mały Emil z powodu swoich niecodziennych pomysłów często trafiał za karę do drewutni, w której zamykał go ojciec, jednak zawsze potrafił wyjść z opresji i ucząc się konsekwencji swoich działań, w dalszym ciągu sięgać po nowe przygody, pomysły i zabawne psikusy, które rozbawiają małych i dorosłych czytelników do łez.

Dzieci z Bullerbyn

Grupa przyjaciół mieszkających w małej szwedzkiej wsi na początku poprzedniego stulecia z pewnością nie wydaje się dziś odzwierciedleniem rzeczywistości dzieci z dużych miast i ery wszechobecnej elektroniki, jednak nieustająca popularność Dzieci z Bullerbyn to najlepszy dowód na to, że w każdym dziecku tkwi w dalszym ciągu chęć do zabawy, przygody i dobrego czasu spędzonego z rówieśnikami. Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta i Olle to najlepsza paczka przyjaciół, jaką można sobie wymarzyć, przeżywających coraz to nowsze i bardziej ekscytujące przygody, podczas których nie sposób się nie uśmiechnąć. Pełna wolności, swobody i zabawy atmosfera, w jaką wprowadza autorka w każdej kolejnej powieści o przygodach Dzieci z Bullerbyn to najlepszy sposób na wdrożenie dziecka w pasję do czytania.

Karlsson z dachu

Zestawienie najciekawszych postaci fikcyjnych w powieściach Astrid Lindgren zakończymy przygodami niesfornego Karlssona z dachu. Karlsson to mały człowieczek z guziczkiem w okolicach pępka i śmigłem na plecach, który choć sprawia wiele kłopotów i często nie mówi prawdy, doskonale wie jak zamienić  nudne życie najmłodszego dziecka w rodzinie w pasmo najlepszych i najciekawszych przygód.

Dziś właściwie wszyscy dorośli pamiętają etap swojego życia, w którym zetknęli się z bajkami Astrid Lindgren. Warto, by i dziś ich pociechy znały wartość dobrej przygody, zabawy, wolności i śmiechu, jakie wprowadzają wszyscy bohaterowie książek niezwykłej szwedzkiej autorki.

Interesujesz się tematyką literatury dziecięcej? Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat Muminków.

źródło zdjęcia: https://www.astridlindgren.com/en