Co warto zobaczyć w Turku?

Turku to jedno z ciekawszych miast turystycznych południowo-zachodniej Finlandii. Położone u ujścia rzeki Aurajoki miasteczko pełniło w latach 1809-1812 funkcję stolicy kraju, a dziś uznawane jest za najstarsze miasto w całej Finlandii. Nic dziwnego, że nie brak tu zabytków, muzeów i ciekawych miejsc, do których zjeżdżają każdego roku turyści z całego świata. Co warto zobaczyć w Turku i jak przygotować się na wyjazd?

Krótka historia Turku – dlaczego warto odwiedzić tę część Finlandii?

Tereny dzisiejszego Turku noszą ślady zamieszkania pochodzące już z epoki brązu. To właśnie tu pomiędzy VIII a X wiekiem mieściła się jedna z ważniejszych osad handlowych w okolicy i stolica księstwa Varsinais-Suomi. Od początku średniowiecza Turku było stolicą kraju, znajdującą się wówczas w strefie wpływów szwedzkich. To między innymi wtedy miasto urosło do pokaźnych rozmiarów, wzbogacając się o nowe kościoły romańskie i gotyckie. W roku 1249 ufundowano tu klasztor Dominikanów, a 1300 poświęcono miejscową katedrę – to właśnie w Turku widziano miejsce dla biskupstwa, a później arcybiskupstwa, które obejmuje teren niemalże całej dzisiejszej Finlandii. Zabytków sprzed wielu lat jest tu więc bez liku.

Miasto rozwijało się przez wieki jako siedziba królów i książąt zarówno Fińskich, jak i Szwedzkich. O strategiczną pozycję miasta walczono przez wiele lat, jednak dziś jest to już zdecydowanie miasteczko fińskie. Po II wojnie światowej do Turku przyłączono Naantali, Raisio i Kaarina – trzy okoliczne miejscowości z ciekawymi atrakcjami turystycznymi, dzięki którym dziś do Turku zjeżdżają turyści z całego świata. Sam Turku rozwija się nieustannie pod kątem przemysłu stoczniowego, stanowiąc ważny węzeł komunikacji promowej do Szwecji. Turku to także największy ośrodek akademicki w okolicy. To właśnie tu Finlandia tętni życiem przez cały rok.

Turku – Europejska Stolica Kultury i miasto zabytków

Istnieje błędne przekonanie, że zarówno w Turku jak i w całej Finlandii nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc do zwiedzania. Większość ludzi przyjeżdża tu dla niesamowitej natury nie zdając sobie nawet sprawy, że w 2011 roku Turku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w mieście nie brak zabytkowych zamków, kościołów, czy starych drewnianych domów nawiązujących do architektury rosyjskiej. W jednym z domów w centrum miasta do dziś działa zabytkowa apteka, a w Naantali można zjeść obiad w restauracji otwartej w drewnianym budynku teatru letniego z XIX wieku. Turku to zdecydowanie miasto, w którym można odpocząć i zresetować się, ale też miejsce, w którym nie zabraknie Wam punktów wartych zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Turku – krótki przewodnik po miejscowych zabytkach

Jedną z ciekawszych opcji dla turystów zainteresowanych zwiedzaniem licznych muzeów w Turku jest zakup specjalnej karty Turku Museum Walk Card, dzięki której można bez dodatkowych opłat wejść do większości muzeów zlokalizowanych w mieście. W gronie tych najciekawszych szczególnie polecamy odwiedzenie:

  • Aboa Vetus & Ars Nova, czyli muzeum historii i sztuki współczesnej, które jako jedyne w Finlandii muzeum archeologiczne oferuje możliwość zejścia pod ziemię i zwiedzania średniowiecznych ruin Turku.
  • Biological Museum, czyli zabytkowego muzeum mieszczącego się w willi z 1907 roku. To ciekawe miejsce dla miłośników lokalnej architektury, ale też wielbicieli lokalnej przyrody, którzy ze względu na brak czasu nie będą mieli okazji podziwiać jej w całej okazałości na żywo.
  • Forum Marinum, czyli muzeum morskiego z eksponatami związanymi z wojskowymi statkami i łodziami oraz generalną turystyką morską Finlandii. Turku, jako miasto portowe posiada w swoim zanadrzu wiele ciekawych historii związanych z wyprawami morskimi – w muzeum można z powodzeniem zwiedzić prawdziwe statki odrestaurowane po wojnach i dalekich wyprawach morskich.
  • Luostarinmäki, czyli autentycznej wioski fińskiej zachowanej i odrestaurowanej tak, by pokazać turystom jak żyli ludzie w Finlandii jeszcze kilka wieków temu. Stare drewniane budynki doskonale ukazują rozwój rzemiosła na przestrzeni wieków, a sama wędrówka przez wioskę daje wrażenie przeniesienia się w przeszłość.
  • Turku Art Museum, czyli najbardziej rozpoznawalnego muzeum sztuki w całej Finlandii. Już sam budynek muzeum – kamienny zamek w stylu fińskiego jugendu lub art noveau, zachwyca detalami i kunsztem architektonicznym. Świetne są tu też widoki sprzed muzeum, które zostało zbudowane na wzgórzu w otoczeniu zieleni i natury. Samo muzeum nie jest duże, ale zdecydowanie warte odwiedzenia – kolekcje fińskiego złotego wieku i sztuki nowoczesnej są tu imponujące, a każda wystawa jest doskonale przemyślana i pozwala skoncentrować się na szczegółach każdego eksponatu. Atutem jest też przynależąca do muzeum kawiarnia, w której można z powodzeniem zjeść pyszne śniadanie, napić się kawy i odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

Oprócz zamków i muzeów, które zdecydowanie królują w gronie najciekawszych zabytków Turku, ciekawym miejscem do zwiedzania jest samo miasteczko. Warto odwiedzić tu choćby brzegi rzeki Aurajoki, przy których cumują statki przerobione na liczne restauracje i bary. W niedalekiej okolicy Turku znajduje się też wioska Muminków, której nie sposób nie odwiedzić będąc w Finlandii!

Planujesz wycieczkę do Finlandii? Poczytaj nasze inne poradniki z ciekawych miast w Finlandii! Helsinki i Laponia

 

zdjęcie: https://esee2019turku.fi/