Wyjeżdżając w podróż po Skandynawii warto uzbroić się w wiedzę o obowiązujących na miejscu walutach – wbrew pozorom, każdy z poszczególnych krajów skandynawskich posiada własną i nie wszędzie możliwe będzie zaakceptowanie płatności w innej walucie. Problem może pojawić się jednak ze znalezieniem odpowiednich walut w polskich kantorach – o ile korona szwedzka nie powinna sprawić większego problemu, waluty duńskie czy islandzkie mogą okazać się trudno dostępne. Wybierając się do krajów skandynawskich warto zabrać ze sobą euro, tak by móc wymienić je na odpowiednie banknoty już na miejscu. Jakie waluty obowiązują jednak oficjalnie w krajach Skandynawii?
Korona islandzka – jakie waluty obowiązują na Islandii?
Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na Islandii jest korona islandzka (ISK), której pochodzenie datuje się na rok 1873, kiedy to powstała Skandynawska Unia Monetarna. Choć unia ta rozpadła się od tamtego czasu, wszystkie kraje Skandynawii postanowiły zachować nazwę korony w swojej walucie, co dla wielu obcokrajowców może okazać się nieco mylące. Ostatecznie jednak każda z walut skandynawskich różni się między sobą. 1 korona islandzka dzieli się na 100 aurar, choć same aurary zostały wycofane z obiegu w 2003 roku i od tego czasu wszystkie płatności na Islandii muszą opiewać na pełne korony. W obiegu występują obecnie monety o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 koron oraz banknoty o nominałach 500, 1000, 2000 i 5000 koron. Według najbardziej aktualnych kursów, 1 euro to 136 koron islandzkich.
Korona duńska – oficjalna waluta Danii
Przenosząc się z Islandii do Danii warto wymienić walutę na korony duńskie (DKK). 1 korona duńska dzieli się na 100 øre, choć z tak drobnych pieniędzy obecnie w obiegu znajduje się jedynie moneta moneta 50 øre. Oficjalny podział koron duńskich to monety 1, 2, 5, 10, 20 koron oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. W przeciwieństwie do waluty islandzkiej, korony duńskie są nieco łatwiej dostępne w polskich kantorach, a obecny oficjalny kurs to 1 DKK = 0,5789 PLN. Warto wspomnieć w tym miejscu, że podobnie jak w przypadku korony islandzkiej, podczas wycieczki do Danii warto mieć ze sobą dodatkowe euro, które w tamtejszych kantorach znacznie łatwiej wymienić niż polskie złote.
Oficjalna waluta Szwecji – korona szwedzka
Szwecja to kolejny z krajów Skandynawii, w którym całkowicie wycofano monety øre – korony szwedzkie (SEK) występują obecnie w obiegu w monetach 1, 5 i 10 koron oraz banknotach 20, 50, 100, 500 i 1000 koron. Korony szwedzkie dość łatwo spotkać dziś w polskich kantorach, a same banki oferują coraz częściej dostęp do kont walutowych prowadzonych w szwedzkiej walucie. Warto pamiętać jednak, że często wymiana waluty w Polsce może okazać się mniej korzystna, niż na miejscu – podróżując po Skandynawii i wiedząc, że będziemy przemieszczać się pomiędzy różnymi krajami znacznie bezpieczniej jest wziąć ze sobą banknoty w euro i tam wymieniać je na właściwą dla kraju walutę.
Korona norweska – jaką walutę zabrać do Norwegii?
Decydując się na podróżowanie po Norwegii należy przygotować w portfelu korony norweskie (NOK). Obecnie w obiegu są 4 nominały monet: 1 krone oraz 5, 10 i 20 kroner, a także 5 nominałów banknotów: 50, 100, 200, 500 oraz 1000 kroner. Kurs korony norweskiej to obecnie 1 NOK = 0,4399 PLN, przy czym warto pamiętać że Norwegia uważana jest za jeden z najdroższych krajów Europy (podobnie jak cała Skandynawia) i z tego też względu warto jeszcze przed wyjazdem oszacować ilość potrzebnych koron. Uwagą wartą zapamiętania podczas wyjazdu do Skandynawii jest też rozbudowana tam sieć bankomatów – z Szwecji, Norwegii czy Danii z powodzeniem zapłacisz kartą, choć oczywiście przelicznik może okazać się wówczas niezbyt korzystny. Warto więc zawczasu upewnić się w banku, czy dla Twojego konta istnieje możliwość płatności zagranicznych, a w ramach bezpieczeństwa nie polegać wyłącznie na bankomatach i zabrać ze sobą gotówkę. Czy będzie to euro, czy waluty specyficzne dla danego kraju zależy wyłącznie od możliwości zdobycia danej waluty w Polsce.