Co musisz wiedzieć przed wylotem do Islandii

wynajem samochodu w Islandii

Islandia to coraz popularniejszy kierunek turystyczny. Przepiękna natura, pogodni ludzie i ciekawa kultura – to i jeszcze więcej zaoferuje ci kraj lodowców i wulkanów. Większość turystów jednak błędnie ocenia warunku pogodowe oraz kulturowe Islandii i przed jak i w trakcie wyprawy popełnia mnóstwo błędów. Oto poradnik jak uniknąć wszelkich problemów w trakcie zwiedzania Islandii oraz jak odpowiednio się przygotować do wyjazdu do tego kraju.

 1. Jeżeli myślisz, że wytrzymasz tam bez czapki, szalika i rękawiczek to się grupo mylisz. Większość turystów błędnie zakłada, że skoro wytrzymuje zimę w Polsce bez tego zestawu to i na Islandii na radę. Musisz wiedzieć, że w tym kraju klimat jest jeszcze bardziej surowy, a tamtejszy wiatr jest nie do zniesienia bez tego zestawu.
 2. Podobna rada tyczy się odpowiedniej kurtki zimowej. Na pewno nie wystarczy zwykła, letnia albo jesienna kurtka. Spakuj najcieplejszą kurtkę jaką masz albo biegnij sobie taką kupić. To samo tyczy się ciepłej bluzy. Na nic się zdają śliczne sweterki i bluzeczki, od razu kup sobie sportowy polar i koszulkę termoaktywną.
 3. Nie ufaj prognozom pogody. Nawet jeżeli wszystkie pogodynki zapewniają cię o bajecznych 10 stopniach Celsjusza, to i tak spakuj do walizki wszystkie akcesoria wymieniowe w punkcie 1 i 2.co warto zobaczyć w islandii
 4. Wspomniany wcześniej wiatr na Islandii jest naprawdę silny. Turyści zarzekają się, że czasami przebycie 150 m bez samochodu jest niewykonalne. Dlatego radzimy nie igrać z tą informacją i potraktować ją poważnie.
 5. Najprawdopodobniej nasłuchałeś się opowieści o bardzo drogiej Skandynawii. Wielu turystów decyduje się zapakować w walizkę sprawdzone zupki chińskie i konserwy. Otóż, nie ma czym się przejmować, a ten ekwipunek będzie zbędny. Na Islandii drogie są restauracje i hotelowe bary, jednak w sieciowych sklepach spotkasz się z cenami podobnymi do tych w Polsce. Szczególnie polecanym jest sklep Bonus znajdujący się w każdym Islandzkim mieście.
 6. Jeżeli chcesz wynająć samochód to absolutnie nie decyduj się na Nissana Note. Ten model posiada mały bak i silnik, pochłania wielkie ilości paliwa. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na Hyuandaia lub też Toyotę Avensis.
 7. Zwiedzanie Islandii nie jest możliwe bez wynajęcia samochodu. Oczywiście, na terenie Reykjaviku działają biura podróży, które za stosowną opłata zabiorą cię w różne zakątki Islandii. Jednak koszt jest bardzo wysoki, a wycieczki ograniczone i z pewnością nie zobaczysz najciekawszych miejsc.
 8. Nawet nie próbuj oszczędzać przy wynajmie samochodu na jego ubezpieczeniu, a już na pewno ubezpieczeniu przedniej szyby. Islandia to wymagający teren, pełen kamienistych i szutrowych tras. O pękniętą szybę jest tam bardzo łatwo, a takie ubezpieczenie nie jest bardzo drogie.zwiedzanie islandii
 9. Jeżeli jednym z twoich marzeń, jest oglądanie wielorybów to powinieneś się wybrać do Husavik na północy. Możesz tam odbyć rejs z bardzo miłą i kompetentną obsługą. Rejs kosztuje 60 euro za osobę i trwa około 4 godziny. Czasem dłużej, jeżeli wieloryby nie chcą wyjść na powierzchnię.
 10. Kiedy już wybierzesz się do Hasavik, absolutnie tam nie nocuj. No chyba, że masz bardzo dużo pieniędzy. Miasto to, żyje z turystów i stara się wycisnąć z nich każdy grosz. Hotel lepiej zarezerwować w Akureyri, gdzie jak na Islandię oferowane są przystępne ceny. Latem można tam również zobaczyć wieloryby.
 11. Koniecznie powinieneś spróbować mięsa z wieloryba, gdyż jest przepyszne. Jednak i tutaj istnieje bezcenna rada, takie mięso trzeba koniecznie jeść na ciepło, kiedy ostygnie jest już niedobre w smaku. Uprzedzamy również, że stek z wieloryba podawany jest w wersji krwistej. Podobno mocno wysmażony nie jest już tak dobry.
 12. Jeżeli wybieracie się w rejs, lepiej nie róbcie tego z pełnymi żołądkami. Woda w Islandii burzliwa, a statki kołyszą się niemiłosiernie. Przygotujcie się na mdłości i niemiły widok wymiotujących pasażerów.
 13. W Islandii warto się targować z hotelarzami o rabaty, gdyż są oni bardzo skłonni do ich przydzielania. Czasami wygrasz 50 zł, a czasem darmowe śniadanie, jednak na nasza polską kieszeń to i tak bardzo dużo.co warto zwiedzić w islandii
 14. Islandczycy to bardzo mili ludzie, jednak nie ma się czemu dziwić, gdyż ich utrzymujemy. Co roku kraj ten odwiedza około milion turystów, a to więcej niż cała populacja tego kraju. Jeżeli zabłądzisz to Islandczyk też za bardzo ci nie pomorze, ponoć również ich wiedza na temat Islandii nie jest zbyt bogata.
 15. Na zwiedzanie Reykjaviku spokojnie wystarczy wam kilka godzin. Przeznaczenie na ten cel całego dnia to istna strata czasu.
 16. Pogoda na Islandii jest szalona i bardzo zmienna. Na ogół jest tam zimno i wietrznie, temperatura w maju waha się od 7 do -7 stopni Celsjusza. Jest zimno i deszczowo, a za chwile słonecznie i pogodnie. W jednym miejscu zastaniesz ładne warunki, kilkadziesiąt kilometrów dalej będziesz chodzić w śniegu po kolana.
 17. Jeżeli interesuje cię temat masonów to w Islandii będziesz bardzo szczęśliwy. Praktycznie w każdym większym mieście znajdziesz świątynie masońskie i budynki naznaczone ich symbolami. Do Islandzkiej Loży Masońskiej przynależy prawie 3500 osób.
 18. Informacje na temat zwiedzania Islandii znajdziecie na wielu innych portalach. Powiemy tylko, że pozycje obowiązkowe to Złoty Krąg, gejzery i lodowa laguna Jokulsarlon.