Rodzina królewska Danii

Dania to jedna z najciekawszych i najdłużej istniejących monarchii konstytucyjnych w Europie. Jej obecna rodzina królewska – dynastia Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg jest obecnie najstarszą monarchią na świecie, a jej początki sięgają czasów królów Gorma Starego i Haralda Sinozębego, a więc aż X wieku. Obecnie głową państwa jest królowa Małgorzata II, która władzę w Danii objęła w 1972 roku. Kim są jednak pozostali członkowie duńskiej rodziny królewskiej i jakie obowiązki w kraju pełnią?

Rodzina Królewska Danii – narodowa duma kraju Skandynawii

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie Królowa i jej rodzina stanowią centrum zainteresowania wszystkich Anglików, tak i w Danii Królowa i rodzina królewska cieszą się ogromną sympatią i popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych pokoleń Duńczyków. Wiadomości o znaczących dla kraju wydarzeniach z życia rodziny królewskiej, jak i kwestie związane z ich życiem prywatnym pojawiają się w gazetach, telewizji i Internecie na porządku dziennym. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem sama idea monarchii jest dziś już na świecie czymś rzadko spotykanym i nietypowym – każdy chce wiedzieć czym zajmuje się obecnie jego Królowa, książę czy liczni książęta, księżne i księżniczki.

Sukcesja duńskiego tronu na przestrzeni lat

Obecnie panującą monarchinią jest Królowa Małgorzata II, która na tronie Danii zasiada już od 1972 roku. Jej mąż – Jego Królewska Mość Książę Małżonek to pochodzący z Francji książę Henryk, który zmagając się z chorobami zmarł w lutym 2018 roku. Para ma dwóch synów – księcia Fryderyka oraz młodszego księcia Joachima, przy czym zgodnie z zasadami sukcesji tronu duńskiego pierwszym w kolejce do objęcia władzy jest Fryderyk.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do 1953 r. duński tron mogli objąć wyłącznie męscy potomkowie pary królewskiej. Po przeprowadzonych jednak w owym roku zmianach konstytucyjnych, prawo do dziedziczenia tronu mają obecnie również kobiety, pod warunkiem że para królewska nie miała męskiego potomka. Od 2009 roku zasady te wyglądają jednak jeszcze inaczej – zgodnie z wolą narodu wyrażoną w ogólnokrajowym referendum, prawo do tronu w Danii dziedziczy dziś najstarszy potomek monarchy, niezależnie od płci.

Książę Fryderyk z żoną księżną Mary i dziećmi

Zgodnie z obowiązującymi zasadami to właśnie książę Fryderyk jest pierwszym kandydatem do objęcia tronu po swojej matce, Królowej Małgorzacie II. Fryderyk jest mężem Australijki, Mary Donaldson, z którą ma czwórkę dzieci – Christiana, który jako pierwszy potomek pary jest kolejnym po swoim ojcu kandydatem do tronu Danii (obejmie go jako Krystian XXI), a także córkę Izabelę, oraz parę bliźniąt, Vincenta i Josephine.

Drugi z potomków obecnej królowej i młodszy brat księcia Fryderyka, książę Joachim jest żonaty z Francuzką Marie Cavallier, z którą ma dwoje dzieci – syna Henryka i córkę Athenę. Książę ma ponadto dwóch synów z pierwszego małżeństwa – Nikolaia i Felixa.

Obowiązki rodziny królewskiej w Danii

Monarchia Duńska to ponad 1000 lat historii rozpoczętej w latach 958-987 przez Haralda Blåtanda. Obecnie do rodziny królewskiej zalicza się wszystkich potomków królowej, jej wnuczęta oraz rodzeństwo. Wszyscy członkowie rodziny noszą tytuł Księcia lub Księżnej Danii z prefiksem Jego lub Jej Królewskiej Wysokości. Wszyscy należący do rodziny pełnią w jej ramach mniej lub bardziej istotne obowiązki, choć oczywiście konstytucyjnie najważniejszą postacią jest tu królowa.

Dania jest monarchią konstytucyjną, a więc królowa nie sprawuje tu formalnie rządów, nie ingeruje w politykę i nie może wyrażać swojego stanowiska politycznego, choć jednocześnie jej działalność na rzecz państwa wiąże się bezpośrednio z życiem politycznym Danii. Królowa uczestniczy w otwarciu obrad Folketingu oraz zatwierdza skład każdego nowego rządu. Ponadto wszystkie wprowadzane w Danii ustawy powinny być podpisane zarówno przez odpowiedniego danej sprawie ministra, jak i samą królową. Małgorzata II pełni też rolę gospodarza podczas oficjalnych wizyt przedstawicieli innych państw i to ona, jako głowa państwa, reprezentuje kraj poza jego granicami.

zdjęcie główne: biznes.interia.pl
zdjęcie księcia Fryderyka z rodziną: dziennikbaltycki.pl